Skocz do zawartości

[ustawienie kierownicy] Ustawienie kierownicy MTB


PawelW84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Od jakiegoś czasu szukam informacji jak powinna być prawidłowo ustawiona kierownica MTB. Przy czym nie chodzi mi tu o jej wysokość czy centryczność ale o jej kąt obrotu. 

Kierownice dość często mają na sobie nawet oznaczenia w stopniach -10, -5, 0, 5, 10, a zmiana tego konta powoduje zmiany w uniesieniu oraz cofnięciu ramion. 

Jak powinno być to wyregulowane wyjściowo ??

Gdzieś na YT widziałem jak jakiś fitter przyłożył do kierownicy poziomnicę i stwierdził że powinna być ona wyregulowana do punktu największego zadarcia końcówek ponieważ prawidłowo nasz ciężar oraz amortyzacja uderzeń powinien być przenoszony przez 5 kość śródręcza na rozchylone do zewnątrz łokcie. Nie wyjaśnił jednak gdzie ten wznios powinien wyjść, ale jak rozumiem w kierunku jeźdźca. 

Jak to jest waszym zdaniem ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak Ci napisał RabbitHood - nie ma czegoś takiego jak "prawidłowo". Jest tylko wygodnie* dla Ciebie, lub niewygodnie. Ustaw tak, żeby było wygodnie:) Może się jeszcze zdarzyć, że kierownica którą obecnie masz nie da się ustawić, tak, żeby było Ci naprawdę dobrze, bo masz albo za małe gięcie, albo za duże i wtedy klops:)

*nic nie boli, pozycja na rowerze nie sprawia Ci dyskomfortu itd itp.

Edytowane przez Maciorra
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy ma swoje ustawienia jeśli chodzi o to wygodne. Kierownica czy to prosta czy gięta do tego długość mostka ilość podkładek, ustawienie mostka na minus lub na plus albo na zero, wyciągniecie na rowerze oraz ustawienie kąta siodełka. To wszystko wpływa na optymalna pozycje na rowerze która znajdziesz. Nie ma na to gotowego przepisu że ustawisz tak to tak będzie wygodnie. Musisz poeksperymentować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower to RR XC 900 mostek 100 -17stopni. ale myślę nad -12 bo mam za dużą różnicę wysokości między siodełkiem a kierą. Jeżdżę typowo XC czyli zjazdy i podjazdy:)

Wcześniej miałem kierownicę z 720mm kąt gięcia 6,5 stopnia. Teraz wymieniłem na Truvativ Atmos 740 z wzniosem 20mm kąt gięcia w tył 5 stopni, do góry 9.

No i tak mnie naszło czy są jakieś wyjściowe parametry do jej ustawienia, coś jak przy baranku, że wychodzimy od ustawienia klamkomanetek i dolnego chwytu w poziomie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny przekrok, wzrostu tylko 4cm mniej i 100mm mostek był za długi przy rozmiarze L. Zmieniłem na 60mm w negatywie i połowa problemów z pozycją zniknęła. Potem uniosłem końce kierownicy nieco do góry i rower stał się bardziej agresywny, ale nie wiem czy tobie o taką zmianę chodzi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...