Skocz do zawartości

[Napęd] Wymiana całości i nadal nie działa Sram NX i chińskie części


pedalarz339

Rekomendowane odpowiedzi

Mam spory problem z wyregulowaniem napędu 12s w rowerze elektrycznym.

Wszystkie części nowe:

Blat przedni identyczny jak oryginalny Sram X_Sync 2

Przerzutka i manetka Sram GX

Łańcuch chiński rzekomo kompatybilny z napędami 12 rzędowymi Sram

Kaseta chinska 

Częściowo dobrze działa ale na 4 blacie od góry często 5 omija i wchodzi od razu na 6, Jest też większa zwłoka przy zmianie przełożeń. Punkty krańcowe ustalone idealnie odległość górnego kółka wg przymiaru Sram długość łańcucha jak oryginalnie. Linka i pancerz nowe i lekko działające, sprawdzałem dodatkowo na któtkiej lince i innej manetce i więc złe działanie nie jest winą prowadzenia pancerza.

Sprawdzałem też łańcuch na 2 rowerze z takim samym napędem i działa akceptowalnie nie zrzuca o kilka na raz i mniej hałasuje, ale widać czasami że łańcuch nie wchodzi idealnie.

Sprawdzałem też Sramowski łańcuch w rowerze gdzie występuje problem i nie za wiele to poprawiło.

Co może być przyczyną?:

•Chińskie części są lipne i to przez to

•Winny jest luz na bębenku? Sprawdzałem w zimówce i szosie i też mam podobny luz ale tam jest 10s W Drugim MTB 12s bębenek jest na łożyskach maszynowych i nie ma najmniejszego luzu stąd pomyślałem że to też może być przyczyną.

•Krzywy hak przerzutki? Na oko jest prosty nie było gleb, sam by się zkrzywił?

Czytałem opinie o chińskich kasetach na ali i ludzie są zadowoleni więc trochę jestem zdziwiony że akurat mnie by się trafiła felerna sztuka. W zimówce mam też chiński łańcuch SUMC i działa z kasetą Deore jak oryginał bez zarzutu.

Napiszcie czy też mieliście problemy z chińczykami i z luzem na bębenku

Edytowane przez pedalarz339
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pedalarz339 napisał:

•Krzywy hak przerzutki? Na oko jest prosty nie było gleb, sam by się zkrzywił?

Krzywy hak nawet w nowym i drogim rowerze nie jest niczym dziwnym, a nawet jak na oko przerzutka wygląda ok, to po założeniu przyrządu do prostowania haka okazuje się, że i tak nie było idealnie.

Godzinę temu, pedalarz339 napisał:

długość łańcucha jak oryginalnie.

To, że dobrałeś długość łańcucha na podstawie długości oryginalnego, to nie znaczy, że musi być odpowiednia ;)

Godzinę temu, pedalarz339 napisał:

•Winny jest luz na bębenku?

Czasem bębenek lubi pływać, a nie tylko mieć luz, ale to raczej domena piast wolnobiegowych, w kasetach rzadko.

Godzinę temu, pedalarz339 napisał:

Czytałem opinie o chińskich kasetach na ali i ludzie są zadowoleni

Wielu użytkowników, również lepszych napędów 1x12, zwłaszcza w elektrykach, nawet nie zauważa takiego problemu jak opisujesz.

Kliknie np. z 4 na 5 bieg bez reakcji przerzutki, a dopiero po zmianie na 6. zrzuci o 2, to dla niektórych jest niezauważalne ;)

Z mojego doświadczenia wiem, że klienci czepiają się bzdur w stylu dzwoniąca na zakrętach tarcza, a nie przeszkadza im niedopięty zamykacz w kole.

Z Twojego opisu obstawiałbym po kolei: pancerz, linka, ale to wykluczyłeś.

Później krzywy hak, długość łańcucha i ewentualne problemy z bębenkiem (o ile na siłę będziemy zakładać, że to nie wina chińskiej kasety)

Na końcu pomyślałbym o "oporach na sworzniach przerzutki, ale jeżeli to GX to musiałaby dostać konkretnego szlaga, bo to nie SX, który źle pracuje od nowości.

Zakładam, że np. demontując kółka przerzutki nie zamieniłeś ich miejscami? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem podobny problem z kasetą Sunrece i przerzutką Shimano. 
Również sugerowano krzywy hak. Kupiłem porządny przyrząd i okazało się że hak był prosty. Przy okazji sprawdziłem hak w drugim rowerze Shimano XT 3x10 hak był bardzo krzywy ale wszytko działo jak złoto. 
 

Po wielu kombinacjach doszedłem do tego, że całość działa w miarę poprawnie tylko wtedy gdy odległość górnego kółka do największej zębatki jest znacznie bliższa od zalecanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba by sprawdzić hak przerzutki. Jeśli hak i przerzutka są proste, można by się pobawić odległością górnego kółeczka przerzutki od kasety. Potem zostanie już chyba tylko dobór łańcucha i kasety, co przy napędach 12s ma spore znaczenie. Dla przykładu, z kasetą Sram lepiej działa łańcuch Sram niż łańcuch Shimano, w przypadku kasety Shimano najlepiej działa łańcuch Shimano. Niedawno testowałem działanie łańcucha KMC i Shimano z kaseta "ATA" i wyszło, że dużo lepiej działał łańcuch od Shimano. Tak więc, wydaje się, że losowe połączenie chińskiej kasety i chińskiego łańcucha ma spore szanse okazać się nietrafionym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyjrzałbym się jeszcze kółeczkom wózka. Miałem SRAMa X-7, mam NX, w obu przypadkach jak kółeczka miały już luz, to zmiana przełożeń była upośledzona. Były problemy ze zrzuceniem na najmniejszą zębatkę, bywały problemy ze zmianą gdzieś w środku kasety, w NX nawet problemy z haczeniem o szprychy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy 12 hak to podstawa, nawet przed regulacją baryłką. Powiem tak. Chińskie kasety miałem w ręku i dla mnie nie mają startu do kaset srama jeżeli chodzi o sztywność. 

 

Nie rozumiem jak można kupować chińszczyznę, która jest po prostu tanią kopią oryginału albo po prostu podróbką. Jak hak jest prosty to trzeba żyć z tym że się kupiło chiński chłam lub sprzedać. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam mam problem z hakiem przerzutki rower specialized big hit 3 z 2012r od kiedy kupiłem rower złamałem 3 haki zmieniłem przed wakacjami cały napęd oraz obręcz szprychy i nyple przy pierwszym zerwaniu wypięło mi koło z ramy później przerzutka weszła w szprychy i ostatnim razem przerzutka zawinęła się na kasetę przerzutka sram x9 kaseta 9rz przy zmianie łańcucha skróciłem go o 10ogniw czy to to mogło by być problemem ( łańcuch wisiał na ramie ) kupiłem nową przerzutkę i hak proszę o pomoc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@matnorbert pytanie czy ogarniasz temat regulacji, ustawienia odległości przerzutki od kasety i zablokowania ogranicznikami skrajnych położeń?

Czy po założeniu nowego haka sprawdzałeś czy jest prosty? Czy przerzutka, którą zakładałeś na nowy hak była prosta?

 

Łańcucha nie skraca się na oko bo wisi na ramie. Skróciłeś o 10 ogniw względem ilu początkowo? Chociaż to i tak niewiele nam powie, bo w każdym rowerze wygląda to trochę inaczej.

Przede wszystkim długość łańcucha, zwłaszcza we full'u o tak dużym skoku, dobiera się na całkowicie skompresowanym zawiasie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chinszczyzna napędowa to złożony temat. 

Na pewno unikałbym chińskich łańcuchów,  czy też kmc , srama i shimano kupowanych na Aliexpress czy we wszelkich serwisach handlowych. Łańcuch jest tanim komponentem napędu i oszczędność w tym miejscu może generować niepotrzebne koszty. 

Chinskie kasety,  tu spektrum jest szersze co do jakości. Kupiłem trzy różne co do producenta, pamiętam dwóch producentów, sunshine i vg, trzeci mi uleciał.  Oprócz tego bardziej znane sunrace w wersji 12 sp. 

Sunrace z grupą deore 1x12 w ogóle nie chciało działać. Po zamianie na dedykowaną shimano zmiana biegów jak należy. 

W przypadku vg łańcuch kleił się do koronek przy zmianie biegów na stojaku. Śmietnik. 

Z sunshine miałem dwie o różnym zakresie i zakładałem kilka grup shimano które zostały nabyte w zestawach z tymi kasetami. W rowerach klientów działały bez zastrzeżeń. Zdecydowałem się kupić jedną sztukę 11-42 i 1 sztukę 11-46 do swoich rowerów. 11-42 działała bez zarzutu a wersja 11-46 wyraźnie i zauważalnie uposledzała zmianę biegów. 

Jeśli ta mieszanka nie działa to wg mnie odpowiedzialność przede wszystkim ponosi kaseta lub łańcuch i kaseta. 

Co do ludzkiego zadowolenia: mam wrażenie że dość często ludzie są zadowoleni z tego że coś jest a nie z tego że działa choćby poprawnie   :)

gdy miałem problem ze wspomnianym deore sparowanym z sunrace i zapytałem w grupie na fb czy ktoś się z tym zetknął to pojawiły się odpowiedzi : u mnie też tak jest ale nie zwracałem na to uwagi albo że ktoś nie wiedział że to nie jest normalne. 

niejednokrotnie przy sprawdzaniu roweru przyjętego na serwis pytam klienta czy coś jest nie jak być powinno i często słyszę że nie ma zastrzeżeń. Rower sprawdzam na stojaku przy przyjęciu i zmiana biegów wskazuje że jest źle. Pytam czy właściciel zwrócił na to uwagę, odpowiedź- nie. 

Wg mnie opinie ludzi czasami są niezbyt użyteczne, szczególnie w przypadku używania zamienników. 

Edytowane przez tobo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Chleje24na7 napisał:

Nie rozumiem jak można kupować chińszczyznę, która jest po prostu tanią kopią oryginału albo po prostu podróbką. Jak hak jest prosty to trzeba żyć z tym że się kupiło chiński chłam lub sprzedać. 

Czasami po prostu nie masz wyjścia. Shimano pokazało środkowy palec olbrzymiej rzeszy użytkowników dotychczasowych bębenków nie proponując kasety 12s  w zakresie 11-x Zostali oni skazani na zamienniki o których pisze @tobo. Kaseta Sunrace była montowana w okresie przejściowym do rowerów znanych producentów którzy mieli koła ze starym bębenkiem a chcieli zaproponować napęd 12s. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kasety sunrace to w czasach extenderów 42T dorwałem ich MX3 11-42 i działała fajnie. Potem w 1x11 miałem ich 11-46 zamontowaną fabrycznie w rowerze dziewczyny i u siebie XT M8000 11-46. W moim odczuciu kaseta XT kompletnie zjadała sunrace jakością działania, nawet zmiana biegu z 37t na 46t zdawała się być szybsza i bardziej zdecydowana niż 40>46T sunrace

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Chleje24na7 napisał:

Nie rozumiem jak można kupować chińszczyznę, która jest po prostu tanią kopią oryginału albo po prostu podróbką. Jak hak jest prosty to trzeba żyć z tym że się kupiło chiński chłam lub sprzedać. 

Nic trudnego do zrozumienia. Testuję dużo produktów z ali,  wiele z nich jest bardzo ok. Podrabianych i kopii. 

Np ostatnio lubię się z manetką do droppera. Podrabiany wolf tooth,  chińskie ztto. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kupiłem manetkę od chinczyka i jest super za 30zł mała dużo lepsza od kloca dołączonego do RST First

Wcześniej do roweru AM kupiłem kasetę 10s CSMX i działała bardzo dobrze. W zimówce miałem też carbonową kierę i sztycę "tmaex" mimo kilku gleb nie rozleciała się. Ale pózniej bałem się już na niej jezdzić a tym bardziej komuś sprzedawać więc robiłem na niej testy i przy normalnym użytkowaniu nie ma opcji jej złamać, tak samo sztycy mimo dużej dzwigni nie było opcji jej złamać pociąłem i oddałem na złom. Z nieudanych zakupów od chińczyka to przerzutka tylnia L-twoo AX7 nie szło jej wyregulować.

Teraz u chińczyka szukam jakiegoś sprawdzonego siodelka do roweru XC/MTB najlepiej z dużą dziurą bo dakie chyba są najbardziej komfortowe do długich wycieczek.

Oryginalne części Sram do napędu będę mieć na dniach, to dam znać czy rozwiązało to problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...