Skocz do zawartości

[korba] wymiana korby Sora na Deore


Brzoosa

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę wymienić korbę Sora fc-r3000 na korbę deore 2x10, 36-24. Obecnie jest suport szosowy pressfit RS500-PB, zalecany do deorki to MT500-PA. Jest też przednia przerzutka Sory którą chciałbym zostawić. Czy taka wymiana jest możliwa, jak jest z kompatybilnością, czy ktoś próbował podobnej konfiguracji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniałem korbę Sora 30/39/50 na MT500 22/30/40. Założyłem suport BB52 czyli MTB/trekkingowy. Na standardowej przerzutce Sora zestaw pracuje poprawnie. Próba założenia dedykowanej przerzutki do takiej korby czyli M4000 zakończyła się niepowodzeniem - łańcuch ocierał, trymowanie działało słabo.

Jeżdżę na platformach. Przy butach SPD jak wspomniał kolega powyżej może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower to https://99spokes.com/en-EU/bikes/canyon/2020/roadlite-al-6.0 tyle że nie bsa a pf. Pod mamuske mą, a niestety do damskiego xs dają przełożenia dla koni i kombinuję. W tym artykule https://brainybiker.com/can-you-put-an-mtb-crankset-on-a-road-bike/ gość sugeruje że najlepiej wymienić suport na Górski i dać podkładki. Moje pytanie, czy mogę bez problemu zamienić suport rs500 na, mt500? I czy owe podkładki dostanę z nowym suportem czy trzeba je będzie dokupić? Czy konieczna jest idealna linia łańcucha?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podkładki dostajesz wraz z suportem. Trzeba będzie je chyba założyć nietypowo czyli dwie z lewej, jedna z prawej. Dopóki nie jeździ się w pedałach SPD lekkie przesunięcie korby a wraz z nią linia łańcucha nie będzie specjalnie przeszkadzać. Jednak doradzam duże platformy żeby noga mogła się poprawnie ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, remover napisał:

 

Zastanawiam się nad najlepszym rozwiązaniem.. Czy możliwe jest zoofsetowanie samej kasety, tj wywalam najmniejszą zębatkę i od strony piasty daję podkładkę, linia łańcucha byłaby wyrównana, tylko czy w ogóle są takie podkładki i czy stosuje się takie rozwiązania? Musiałbym pokombinować też z manetką i byłby napęd 2x8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie możesz wyrzucić z kasety najmniejszej koronki. Były kombinacje z dokładaniem dużych koronek ale wtedy poświęcało się którąś ze środka. Liną łańcucha bym się nie przejmował. W napędach 1x łańcuch pracuje pod dużymi skosami i nie ma problemu. Zasadnicze pytanie jest o SPD a nic na ten temat nie piszesz. Bo jeżeli są SPD to nie wiem jak to rozwiązać. Korby szosowe i MTB różnią się linią łańcucha o 5 mm. Pewnie za pomocą podkładek dało by się ją ustawić symetrycznie ale wtedy powstaje problem czy przerzutka obsłuży taki zakres.

Może tutaj znajdziesz jakieś pomocne informacje: https://www.youtube.com/watch?v=6P_Xi8OVdzw&t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam widzę jest obecnie bb-rs500-pb - zero podkładek. Do suportu MTB PpessFit jest dokładana jedna 2,5mm podkładka. Chcąc zachować linię szosową na korbie MTB trzeba by od strony napędu nie dawać żadnej podkładki a po stronie przeciwnej 5mm. IMHO pomysł nie najlepszy bo miski wciskane są plastikowe, łożyska mają szerokość 7mm i są osadzone na krawędzi misek a miska trzyma się w ramie nominalnie na głębokość 10mm. Wstawiając 5mm pod jedną miskę miska będzie osadzona tylko na 5mm a łożysko będzie tylko około 2mm trzymało się na mufie ramy a 5mm będzie na zewnątrz (bez podparcia).  Szlag trafi zaraz mufę a dodatkowo mogą być problemy ze sztywnością takiego lepiszcza. Można spróbować dać po jednej podkładce 2,5mm z każdej strony - czyli przesunąć linię łańcucha do 46mm.  Napęd jako tako powinien działać. Będzie głośniej na najmniejszych przełożeniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bogus92 napisał:

Najgorsze jest to, że tak naprawdę typ roweru jest źle dobrany do stylu jazdy.

A jaki rower byłby wg. Ciebie odpowiedni ? Bo moim zdaniem jest to zwykły rower do poruszania się po ścieżkach rowerowych czy wypadów poza miasto. Tylko korba jest absurdalna bo przełożenia są prawie takie jak w tych których używają kolarze ścigający się w Tour de France (Sagan miał na przykład Shimano Dura-Ace 54-42). Zresztą ten problem dotyczy sporej większości rowerów. U mnie w Marinie FC była korba 30/39/50.  Na przełożeniu 50-11 dawała mi możliwość jechania przy kadencji 100 ponad 60 km/h. Można tylko pogratulować producentowi optymizmu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Godzinę temu, chrismel napisał:

A jaki rower byłby wg. Ciebie odpowiedni ? Bo moim zdaniem jest to zwykły rower do poruszania się po ścieżkach rowerowych czy wypadów poza miasto.

Ogólnie rzecz ujmując inny, z odpowiednimi przełożeniami dla użytkownika i jego stylu jazdy.

Niemniej jak już rower jest to problem należy rozwiązać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bogus92 nie odpowiedziałeś na pytanie jaki typ roweru wg byłby odpowiedni. Zwłaszcza że nie wiesz dla kogo dokładnie rower ma być i jak ma być używany. Gdyby @chrismelmnie nie uprzedził, odpowiedziałbym Ci tak samo. Rozważę opcję, 3x10, jednak nie podoba mi się w tej koncepcji to, że dokładam do roweru kolejne przełożenie, które tak naprawdę będzie bezużyteczne. Wprowadza to też dodatkowe skomplikowanie konstrukcji. No i młynek 30 to nie 24.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz tam kasetę pewnie 11-34? Przełożenie 24/34 to już dedykowane do ścian zbliżających się do pionowych. :) I jeżeli rzeczywiście potrzebujesz takiego przełożenia, to rower raczej jednak jest nieodpowiednio wybrany. Natomiast 30/34 jakoś bardziej odpowiada przeznaczeniu Roadlite, nawet w przypadku słabej nogi użytkownika. 

No i nie musisz komplikować napędu. Największy blat zdjąć, jak wyżej już powiedziano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Brzoosanie napisałeś nic o pedałach SPD. Zakładając że ich nie będzie kupiłbym po prostu korbę MTB i ją założył. Skoro u mnie działa i da się wyregulować korba 3 rzędowa, 2 rzędowa powinna działać tym bardziej. Ja mam założone 2 podkładki z lewej strony do suportu. Przy suporcie z łożyskami zewnętrznymi jest to prosta operacja. W starym trekkingu gdzie miałem korbę na kwadrat dało się też założyć suport MTB czyli BB52 bo były gwinty w mufie. Może u Ciebie jest tak samo i nie będziesz musiał kombinować z innym rodzajem suportu ? Do tego platformy 100x100 i noga się ułoży w odpowiedniej pozycji pomimo lekkiego przesunięcia korby. To mi się wydaje najprostsze i najtańsze rozwiązanie.

Tak przy okazji. Ponieważ nie jest mi potrzebny tak duży zakres przełożeń wykorzystałem to zakładając kasetę 11-28 na lato a 12-27 na zimę (kiedy jeżdżę wolniej). Zrobiło się przyjemne stopniowanie: 11-12-13-14-16-18-21-24-28 oraz 12-13-14-15-17-19-21-24-27. Tak podpowiadam bo może u Ciebie będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
1 godzinę temu, Brzoosa napisał:

@bogus92 nie odpowiedziałeś na pytanie jaki typ roweru wg byłby odpowiedni. Zwłaszcza że nie wiesz dla kogo dokładnie rower ma być i jak ma być używany

Gdybyś napisał jak używany jest rower to bym ci odpowiedział jaki typ powinien mieć użytkownik. Co nie zmienia faktu, że można znaleźć na to rozwiązanie. Standardowo korby w fitnessach mają duży blat ponad 42T, więc schodząc poniżej tego poziomu sam odpowiedź sobie na pytanie czy wszystko jest ok.

Żeby nie było, nie neguję przeróbki tylko chciałbym Ci uświadomić o co chodzi 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już o tym pisałem, rower jest dla mojej mamy, do tego w rozmiarze XS do tego 27,5. Można się domyśleć że matula nie ma nogi van der poela, jednak babeczka bardzo sprawna i na rowerze całe życie niemalże. Uważam że stosowanie napędów szosowych w fitnessach najczęściej nie ma uzasadnienia dla mężczyzn, tym bardziej dla kobiet 156 cm wzrostu i jest to po prostu błąd producentów rowerów, którzy zresztą od tego odchodzą(blat 40, kasety 42). Są to jednak bardzo fajne rowerki w alternatywie do ciężkich trekkingow, czy bajeranckich graveli. Więc nie, nie zgadzam się że rower źle dobrany. Inne, ludzkie przełożenie i będzie idealny dla użytkowniczki. Chcę porady, dostaję opinie :-). Dzięki tym którzy radzą i chcą pomóc

@bogus92wiem że to przyjemne, ale nie wszystkich trzeba uświadamiać 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...