Skocz do zawartości

[Dorobienie części] cnc?


Rekomendowane odpowiedzi

Te zębatki (są stalowe) mają grubość 2 i 3mm. Chciałbym sobie zrobić ich nieco zmodyfikowany duplikat - pewnie z jakiejś kwasówki. Znacie jakieś miejsce które coś takiego oferuje? Z rozrysowaniem tego w cad'zie nie mam problemu.

Ps. Ta moneta do pokazania skali to 10gr. 

20210922_221344.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie to wiem... po rozebraniu kilku klamek, że mechanizmy 5800 i 4700 są bardzo różne, 5800 jest zbyt skomplikowana. Za to 4700 jest prosta jak budowa cepa. Jeszcze spróbuję r7020 - ona chyba powinna mieć mechanizm zbliżony do tiagry.

@uzurpator no skoro już sobie masowo psuje klamki ... to chyba się podejmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wartości kątów są nieczytelne na tym załączniku. Jeśli na zielono oznaczone są odstępstwa to bym obstawiał, że skrajne położenia dają dodatkowy luz, żeby precyzyjne ustawienie zrobić na śrubach L i H w przerzutce. To odstępstwo na środku może wynikać np. z procesu technologicznego i np. w większości kąty są te same ale są zaokrąglone lub dopasowane do maszyny wykonującej część a ten pojedynczy odskok to korekta błędu. Jest też możliwa opcja, że np. mechanika przerzutki w obrębie tego biegu nie działa liniowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie czytelność załącznika to ma marginalne znaczenie - przecież i tak ten kto to ma robić poprosi o *.dwg'a .

Generalnie z pomiarów wynika, że one wszystkie ..."jeżdżą". tyle że skala tych różnic w większości jest z gatunku błędu pomiarowego/wykonawczego/precyzji związanej z wycieraniem się pod wpływem eksploatacji.

Ale jak uśredni się pewne wartości, to widać że niektóre mają wyraźne różnice i powiedzmy tak powinno to wyglądać:

z12a.jpg

A to i tak jest ta prosta ;) ta druga ma KAŻDY ząb indywidualny i to pod KAŻDYM względem, zmienia się kąt pomiędzy zębami, kąty zboczy, szerokości zęba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz do tego jakiś fajny kątomierz czy kąty wyszły z pomiarów odstępu pomiędzy zębami? Jeśli to drugie to trzeba by porównać wysokości zębów. Mimo wszystko obstawiam, że tolerancja wykonania nie jest tu jakimś kosmicznym wymaganiem i te różnice są po prostu niezauważalne w działaniu. Czy ten element jest osadzony na swojej osi obrotu na wcisk? Jeśli ma jakiś luz to ja bym to pewnie wymiarował do jednego miejsca po przecinku :) . 

Edit: albo nie, bo trzeba by robić na zmianę 15,7 i 15,8. To już w ogóle ktoś miałby zagwózdkę, dlaczego tak wyszło :) . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie rozebrałem 4700 i 5700 bo takie mi w pudle leżały po wymianach na ultegry 11. Innych jeszcze nie robieralem musialbym rowery rozbierać. Ta 5700 jest łatwiejsza do rozebrania i złożenia ale zębatki ma trudniejsze do dorobienia. Nie wiem co ma w środku sora i która sora.

PS. Tak sobie myślę, że dostosowanie klamki 9s do 11s to trzeba by jednak zostać na przerzutce 9s. To można rozliczyć zęby prosto... Ale zmiana przy okazji ciągu linki, żeby podpiąć przerzutkę 105 to chyba już za dużo.

PS2. 5700-kę to rozebrałem tylko z ciekawości. Nie wiążę z nią żadnych planów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...