Skocz do zawartości

[Napęd] Przeskakujący łańcuch - sprawa nietypowa


pablo201_5

Rekomendowane odpowiedzi

@abdesign

Ad.1.

No właśnie. Liczę się z wymianą blatu/korby, jednak strasznie mi szkoda tej kasety. Jeździłem najczęściej na przełożeniu 3x5/3x6, i z tego co widzę to koła łańcuchowe nr 5 i 6 na kasecie są zużyte bardziej niż reszta, ale czy faktycznie aż tak, żeby wymieniać też kasetę?

Ad.2.

Kadencji staram się pilnować, co prawda nie mam licznika kadencji, ale przy przełożeniu 3x5/3x6 mam prędkość średnią na poziomie 25-28 km/h i kręcę korbą w miarę szybko :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ta kaseta to szrot. Nawet nie próbuj na niej niszczyć łańcuchów.

I nie ma opcji żebyś kręcił nogami szybko jak się popatrzy na fakt że masz zryty blat 48t i koronki 11-13-15-17-19-21-24-28-32-36.

Widzisz jaką kadencję musiałem wpisać żeby Twoje średnie na tych koronkach ustawić?:

 

 

kd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, na mój rozum, to taka wymiana po kawałku nie ma sensu. Będziesz miał nowe łańcuchy to po co je niszczyć starą kasetą - która zresztą na 95% nie przyjmie nowych łańcuchów i dopiero będzie przeskakiwać. Tzn nie przeskakiwać - po prostu będziesz kręcił korbą a łańcuch będzie się ślizgać po kasecie. 

Co do nowej korby - różnica w cenie między twoim blatem 180 a nową lepszą korbą za 400 (w tym suport) to 220 złotych. Ale powinieneś kupić też co najmniej środkowy blat żeby nie niszczyć nowych łańcuchów - to powiedzmy 100 PLN (nie sprawdzałem). Czyli różnica w cenie to około 100 PLN a masz nową, lepszą korbę i starą na zapas jak nie daj co połamiesz. Tu moim zdaniem decyzja jest prosta.
 

Tak intuicyjnie patrząc na moje zużycie, twoje 6 tkm na gumie od majtek zamiast łańcucha to na nowym komplecie z 3-ma łańcuchami KMC na spinkę (łatwo się wymienia) masz spokój na minimum 20 tkm. A że zaboli - coż .... 

 

9 minut temu, abdesign napisał:

Widzisz jaką kadencję musiałem wpisać żeby Twoje średnie na tych koronkach ustawić?

Tak myślę czasem o naszych poglądach na kadencję - trochę obok tematu - ja sporo pracowałem żeby ją obniżyć, i patrzę na przykład na Kwiato ... on rzadko kiedy dobija do 80. 

https://www.strava.com/activities/5505273927

Patrzę też na kadencję kolegi przejeżdżającego wg pewnego wątku najwięcej - 80 to sporo :) 70 jak na amatora to całkiem całkiem z tego wynika :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem, oczywiście. Ale patrzę też na @Zigfir (sorry za przywołanie ale publikujesz Stravę). Patrzę też na jego (Kwiato) mniejsze przewyższenia ... 

PS: Tu już mniejsze, 540 na 40km - to wciąż dużo ale kadencja dalej 77

https://www.strava.com/activities/5494340221

Na srodkowym w miarę płaskim odcinku kadencja 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abdesign

70 to chyba dobra kadencja? Tak właśnie starałem się jeździć żeby była na poziomie ok 80, wyszło delikatnie mniej ale i tak dużo więcej niż miałem zanim dowiedziałem się czym jest kadencja :-).

@wkg

Już się z tym pogodziłem, trzeba wymienić napęd i tyle. To nie jest kwestia paru groszy tylko podejścia.

Raz że nieekologicznie jest wyrzucać rzeczy które jeszcze mogą posłużyć. Dwa że nie lubię takiego podejścia, gdzie ktoś przebrany za kolarza wydaje kupę kasy żeby zjechać z masa roweru o XXX gram a nie pilnuje diety, treningów, zdrowego trybu życia etc. Znam ludzi którzy podkupili rowery za kilkanaście tyś. zł. i średnio kręcą 200 km rocznie...

To jak już wyjaśnione są podstawowe rzeczy, to zaczynam licytację co lepsze xD. Uwaga, z racji że posiadam rower trekkingowy który nazywam czołgiem (bardzo wytrzymały i ciężki) i taka jazdę preferuje, proszę o propozycję dot. napędu. Zależy mi przede wszystkim na trwałości i niezawodności. Serie (półki cenowe) najlepiej z tego co jest teraz zamontowane- nie ma sensu pruć do komara z armaty :-).

@dovectra

A to ciekawe spostrzeżenie. Przecież dopiero co było wspólnymi siłami ustalone że blat jest zajechany.

 

1. Korba. 

Aktualna:

FC-T521 (shimano.com)

Proponowana:

FC-T6010 (shimano.com)

Czym one się różnią? Z tego co na szybko się dowiedziałem, to na pewno FC-T521 jest przestarzała. Pewnie stąd brak części zamiennych- blatów.

Czy ma ktoś lepsza propozycję.

PS proszę też o propozycję suportu do nowej korby.

2. Łańcuch

KMC X10.93

Czy ma ktoś lepsza propozycję.

3. Kaseta.

Aktualna:

CS-HG50-10 (shimano.com)

Czy ma ktoś lepsza propozycję. Wydaje mi się że ta kaseta też jest przestarzała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dokumosa napisał:

Obie korby są holowtech.

Tzn ta FC-T521 jest drążona ?? Mi wygląda na kutą. O nazwy sie nie spieram bo samo Shimano się nie może w tym połapać :D

9 minut temu, pablo201_5 napisał:

CS-HG50-10 (shimano.com)

Czy ma ktoś lepsza propozycję. Wydaje mi się że ta kaseta też jest przestarzała.

Kaseta jak kaseta, zła nie jest. Ja używam XT 771 - przynajmniej można tanio (okł 60 zł) wymienić 4 najmniejsze koronki i jest na pająkach więc nie kaleczy bębenka. Różnic w trwałości nie zauwazyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licytacja c.d.

1. Korba. 

Proponowana:

FC-T6010 (shimano.com)

2. Łańcuch

KMC X10.93

3. Kaseta.

Aktualna:

CS-HG50-10 (shimano.com)

4. Suport

Proszę o propozycję suportu do nowej korby. Rozumiem że obecny się nie nada?

Znalazłem zalecane suporty:

 SM-BB52

SM-MT500-PA

Który będzie lepszy do trekkingu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, pablo201_5 napisał:

Które blaty są wytrzymalsze, alu czy stal? (wydaje mi się że pewnie stal, ale wolę się upewnić :-))

Stal około 2 razy. Ale waga 200 gr zamiast 90

Do tej korby kazda 48 pasuje ( i 44 tez dla wersji 44/32/22 )

https://biostern.abstore.pl/korby-tarcze-i-suporty-tarcza-fcm670-48t-al,c68,p2846,pl.html

alu, bdb cena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM

Znalazłem kilka modeli korb, do których można dokupić bez problemu blaty:

FC-T4060
FC-M4060
FC-T3010
FC-M670
FC-M610
FC-T611

1. Pierwsze 3 korby są na 3x9, więc rozumiem że odpadają (pytanie wynika z odpowiedzi "Do tej korby każda 48 pasuje").

2. Jakie są różnice pomiędzy blatami do tych korb (pomijając materiał)?

3. Czy łańcuch KMC X10.93 będzie pasować do każdej z w/w korb (blatów)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JWO, @SoloTM

Zdecydowałem w ramach eksperymentu zamówić blat i łańcuch i zostać na starej kasecie. Jeśli będzie to przeskakiwać to dokupię jeszcze w ramach modernizacji nową kasetę oraz blat 36T.

Czy jeśli łańcuch się "nie przyjmie" do starej kasety to czy może być tak, że układ napędowy nie będzie przeskakiwać ale będzie się z tego powodu nadmiernie zużywać? Po czym będzie to można poznać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pablo201_5 

Cytat

Zdecydowałem w ramach eksperymentu zamówić blat i łańcuch i zostać na starej kasecie.

To nie jest żaden eksperyment, eksperyment to jest wtedy jak chcesz potwierdzić lub obalić jakąś tezę co do której są wątpliwości... co Ty chcesz za eksperyment na tym przeprowadzić? :

 

IMG_20210623_090931.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...