Skocz do zawartości

[Porównanie] Giant Trance 4


chudzinki

Rekomendowane odpowiedzi

Definitywnie nie jest to jednozawias, takie zawieszenie jak sama nazwa wskazuje ma i jeden zawias i jedną oś obrotu, tak jak to jest w nowych dartmoorach czy Kellysach. Tutaj jest wirtualna oś obrotu, tylne koło nie wjeżdża dzięki temu pod tyłek i łańcuch nie bije po nogach. Cytowany artykuł jest z 2014 roku trochę sie zmieniło od tego czasu

1 minutę temu, abdesign napisał:

Bzdura.... to "jednozawiasoweic" pełną gębą.

Podpowiedź: Wokół ilu punktów obrotu następuje ruch wpływający na położenie osi tylnego koła?

dwa, jeden na końcu tylnego trójkąta(zapobiega wjeżdżaniu koła pod rower) a drugi na zawiasie łączącym tylny trójkąt z górną rurą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, sznib napisał:

Nic więc dziwnego, że szybko pojawiło się rozwinięcie w postaci jednozawiasowca z punktami pośredniczącymi, gdzie tłumik od tylnego wahacza dzielą dodatkowe dżwignie, eliminujące siły boczne. "

Dokładnie..tak mam w Jam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ile punktów obrotu wpływa na ruch osi koła - tu nie ma żadnych innych punktów obrotu (to co zaznaczyłeś w najmniejszym stopniu nie wpływa na to po jakim łuku przemieszcza się koło) - to jednozawias.

To mój stary rower... też jednozawiasowy... a "łozysków" od groma.

zawias.jpg

A tak wygląda czterozawiasowiec:

 

4z.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa punkty, oba zaznaczyłem na czerwono powyżej. Tylny trójkąt(trapez?) jest połączony bezpośrednio z górną rurą w taki sposób by wypychać do tyłu górne rury tylnego trójkąta i ograniczać skracanie się łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiemy się... inne punkty obrotu oczywiście mają swoje zastosowanie ale w ogóle o tym nie mówię, bo nie o łańcuch skracanie itd. w ilości zawiasów w nazwie "systemu" chodzi. I tak od groma ludzi błędnie definiuje takie zawieszenia jako czterozawiasowe - paru producentów też. To niestety pokutuje.

A ważne są tylko te osie obrotu które wpływają na zmianę położenia osi koła...

Wrzuciłem Ci zdjęcia - oba moich rowerów... (jedno z netu bo w pracy jestem) jeden i drugi wyglądają bardzo podobnie...

Tyle że... zarówno w RR jak i w tej białej dawno już nie mojej Meridzie tylko jeden "zawias" wpływa na ruch koła.

Czy te pozostałe łożyska istnieją czy byś je razem z linkiem i górna częścią wahacza wyrzucił do śmietnika - koło nie zmieni łuku po którym się porusza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, chudzinki napisał:

@marcusling, niby masz rację, ale warto nieraz posłuchać kogoś bardziej zorientowanego. Zawsze człowiek czegoś nowego się dowie.

Np. teraz wywiązała się dyskusja o AM 100S. Też mi się wydaje, że to jednozawias, ale już jest inny głos :P.

Obawiam się. ze nic się nie dowiesz. Jak bym chciał się dowiedzieć jak się jedzie autem x a jak y to sam bym sprawdził. Bo jednemu odpowiada Jola a drugiemu Mariola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro tak uważasz to gdzie mam się udać w promieniu, powiedzmy, 100 km ode mnie żeby pojeździć (nie przymierzyć) tymi dwoma rowerami o które pytam? Tylko nie odpowiadaj "weź popytaj" tylko podaj konkretne namiary ;).

Poza tym jakbym kupował każdy rower, o który pytam to już trzeci garaż musiałbym stawiać :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

Teraz, marcusling napisał:

Obawiam się. ze nic się nie dowiesz. Jak bym chciał się dowiedzieć jak się jedzie autem x a jak y to sam bym sprawdził. Bo jednemu odpowiada Jola a drugiemu Mariola.

o czym Ty znowu piszesz? Porównań systemów zawieszeń jest pełno i żadna tajemnicą nie jest że najlepsze są systemy oparte na wirtualnym systemie obrotu. I tu nie trzeba próbować obu rozwiązań, bo to wynika z praw fizyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisze o tym, że nie wiadomo co mu będzie finalnie bardziej odpowiadać. Bo zawieszenie to nie wszystko. Całościowo rower będzie ciekawszy ten a nie tamten dla różnych osób różnie.  

Teraz, chudzinki napisał:

Skoro tak uważasz to gdzie mam się udać w promieniu, powiedzmy, 100 km ode mnie żeby pojeździć (nie przymierzyć) tymi dwoma rowerami o które pytam? Tylko nie odpowiadaj "weź popytaj" tylko podaj konkretne namiary ;).

 

Nie wiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...