Skocz do zawartości

[2021] Nowa Ultegra od Shimano


durnykot

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 miesięcy temu...

To też dobre spostrzeżenie. Z drugiej strony, jeżeli mają tego świadomość, to może coś zrobili w tej kwestii.

Swoją drogą. Jeżeli komuś to się stało, to dlaczego nie próbować odzywać się do Shimano?

Mi wciąż jakoś nie podoba się design. Korba sprawie wrażenie klocka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... miliony zadowolonych użytkowników którym zależy na wadze i sprawdzona technologia, maszyny do tego etc. kontra "dziesięciu" pechowców z których połowa pewnie połamała by stalową kulę. To raczej nie wynika z błędu konstrukcyjnego, ja bym stawiał na jakąś jednostkową akcję typu zabrudzeń przed sklejeniem czy zatkana dysza co te żywicę miesza, albo ktoś lakierując przegrzał czy coś. Tych połamańców jest przecież pięć na krzyż. Znajdź jedną rzecz której jest X milionów i nie trafiło się kilka nie takich jak trzeba... albo nawet te drugie tyle takich jak trzeba, wręcz idealnych ale trafiły w ręce 140kg gościa co z krawężników skacze.

Myślę, że Shimano to kontroluje i liczy... i myślę też że absolutnie z nikim shimano nie porównasz bo nikt nie robi iluś milionów korb na poziomie powiedzmy takiej ultegry.

Edyta: wziąłem dziesięciu w cudzysłów bo przecież nie wiem ilu ich jest. Ale to nie zmienia faktu że to ewenementy a nie reguła. 

A tu jest to chyba najsensowniej opisane: https://www.bikeradar.com/features/shimano-crank-failure/ i jak widać nie znajdują odpowiedzi na pytanie dlaczego się to czasem wydarza, chociaż poruszają w zasadzie każdy aspekt który mógłby na to wpływać.

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale ja to wiem, za to myślałem że skala jest nieco większa. Natomiast przypadków jest chyba nieco więcej, no ale nie ważne, nie o tym jest temat.

Ja słyszałem teorię że chodzi o wilgoć która prowadzi do korozji. Nie wiem, nie znam się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz rację jakby na mnie trafiło to mógłbym na to inaczej spojrzeć. Też mam 3 korby ultegry, które teoretycznie mógłby się rozejść, każda ma kilkusezonowy przebieg nic nim nie jest, trochę użytkowników takich korba znam i nie znam przypadku gdzie miałoby to miejsce. Ale ja nie neguję tego że to się wydarzyć może... nie sądzę tylko że skala jest jakaś gigantyczna bo byłby straszny dym. No dzisiaj w dobie Internetu i przy tym jaką szanse na rozdmuchanie afery dałoby to konkurencji?

A koledze się dwa ramiona rozlazły? Na raz? 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widać nowa Ultegra nie wprowadza nowych zmian, to raczej kontynuacja poprzedniej grupy. Szkoda, raz na 8 lat mogli by pozwolić sobie na odrobinę większego szaleństwa.

Korba akurat ładna, nie wiem co takiego jest by sądzić że szpetna? Masywny wygład? Akurat szosowe korby tak wyglądają, gdy chcemy połączyć niską wagę z sztywnością.

Nie wiem dlaczego urosła im tak tylna przerzutka, czy kompaktowe modele jak Dura Ace 9000 już nie wrócą?

Nie podobają mi się też klamki, łapy są dużo krótsze niż w starszych wersjach, w sam raz aby tam gdzie się kończą wkurzał ten przeskok gdy trzymasz dłonie w górnym uchwycie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, clavdivs napisał:

Korba akurat ładna, nie wiem co takiego jest by sądzić że szpetna? Masywny wygład? Akurat szosowe korby tak wyglądają, gdy chcemy połączyć niską wagę z sztywnością.

Pewnie że urok tej czy innej korby to rzecz powiedzmy niemierzalna ale sztywność już tak i taka r8000 też jest przecież cholernie sztywna, 6800 też była. Współczynnik sztywności bocznej przy tym płaskim przekroju też ma swój kres, rozpłaszczanie w nieskończoność nie ma sensu bo przecież są już dawno policzone optymalne przekroje dla tego typu profili zamkniętych, dawno już inne dziedziny bardziej skomplikowane niż rowerowa mechanika to wykazały. Tu mam nieodparte przekonanie że wygląd taki czy inny ma "przesadnie" duży wpływ na przekrój (oczywiście mówię o mechanice a nie rowerach, bo w rowerach ma to znaczenie, to nie goła optymalna konstrukcja) Mi akurat nie pasuje brak konsekwencji czyli masywne wizualnie ramiona i filigranowe łączenie z zębatką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

105 owszem jest pusta ale nie jest lepiona.

A ja oczekuje od topowej grupy żeby była sztywna lekka przeżyła okres gwarancji, a jak nie to niech wymieniają na nową co zresztą robią. Wolę 0,5% szansy że skorzystam z gwarancji w pakiecie z 200gram mniej i większą sztywnością niż to że będę jeździł na tym 100lat bo nie będę. 

Edytowane przez abdesign
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale Ultegra nie jest topowa. DA owszem, ale Ultegra to nadal wysoka grupa, ale nadal traktowana jako ta dla ambitnych amatorów.

Ja trochę nie podzielam tego podejscia. Są lżejsze komponenty, bardziej finezyjne, a się nie rozpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...