Skocz do zawartości

[napęd] Shimano Deore M5100 - opinie


Rekomendowane odpowiedzi

6 godzin temu, cervandes napisał:

Widział ?

Teraz już tak ;) Porównania wszystkich nowych grup nie szukałem, ale przeglądałem i sieć i Youtube i nie trafiłem na porównanie Deorki między sobą. 

Ale po rysunku  technicznym widać że różnice niewielkie, ale jednak są. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pojeździłem, wprawdzie na M768 z manetkami T8000 ale fajnie to działa ^_^ Inaczej jak SRAM ale całkiem przyjemnie. Niemniej jednak ciekaw jestem sprawności pod obciążeniem, bo dziś miałem okazję sprawdzić na płaskim. 

Zrzucanie po dwa biegi w dół - piękna sprawa! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów o M5100:

Przerzutkę porównałem bezpośrednio z RD-M7100. Zarówno na stole jak i na rowerze.

Działa tak samo. RD-M5100 różni się od RD-M7100 brakiem odelżającego "okienka" w pantografie oraz oś mocująca do haka jest pełna zamiast drążonej.

Różnica w masie równie 10g. RD-M5100 kupiłem za 132zł, RD-M7100 za 220zł. Czy jest jakaś wartość uzasadniająca różnicę ? Wydaje się że nie, może w dłuższej perspektywie coś wyjdzie. Warto zauważyć że te przerzutki mają fabrycznie, projektowo zakrzywione dolne kółko wózka w kierunku na zewnątrz. Przynajmniej tak miały dwie RD-M7100 (jedną zmieliłem) i teraz potwierdza się to w RD-M5100.

image.png.76b1ac764e4406bcfcb8d852ec91c7f9.png

image.png.37950353d4bf9e8d7a08c19ead5ca1a3.png

Kaseta waży 621g (dla porównania CS-M7000 11-42 waży 477g). 5 największych koronek jest na pająku, reszta luzem. Najmniejsze koronki są identyczne jak w CS-M7000/CS-M8000, zatem są dostępne jako część zamienna.

image.png.29087971f96c32287ad49f7119c7acfa.png

Napęd daje się bez problemu wyregulować z korbą FC-MT600 (z zębatką SM-CRM80). Taki zestaw ma linię łańcucha 50,4mm. Dedykowana korba ma linię 52mm. W rowerze na zdjęciu jest oś 12x142 i manetka SL-M7000. Ciekawostka jest taka, że w mojej ramie śruba B jest na maks wykręcona, a wciąż minimalnie brakuje by znacznik 51T na wózku zszedł się z zewnętrzną średnicą kasety. Musiałbym trochę podpiłować hak dla pełni szczęścia, ale na razie zostawiam jak jest.

image.png.31ff2d76533514c01112e50fb9e032f8.png

Napęd założyłem do roweru służącego dojazdom do pracy codziennie przez cały rok. Zrezygnowałem z oferty 12 rzędowej z powodu niższej ceny wejścia (kaseta tańsza o 60zł, przerzutka tańsza o 35zł, brak konieczności zmiany manetki i korby, brak konieczności zmiany piasty) oraz obaw o tempo zużycia łańcucha. W drugim rowerze używanym weekendowo mam 12 rzędowe M7100 i po 600km łańcuch jest już do wymiany lub do rotacji (przymiar 0,7mm da się wcisnąć w całości). W napędzie 11 rzędowym w układzie 2x11 podobny efekt był po przebiegu rzędu 1400-1600km. Zobaczę jak się to będzie sprawdzało w 1x11.

Edytowane przez KSikorski
  • +1 pomógł 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Teraz wszystko jasne. Ciekawe jest to zużycie 12-tki, ja też sobie ten napęd ze względu na koszta odpuszczam, bo zakres tak naprawdę jest zbliżony, a to jest dla mnie kluczowe. No i te wymienne zębatki które zajedzie się na płaskim. 

Ciekawe mnie tylko przez jakie górki jeździsz do pracy że potrzebujesz takiej kasety :D U nas na Podkarpaciu też górek nie brakuje a wystarcza mi 11-34/11-36, do pełni szczęścia pewnie 11-42 wskoczy jak zajadę obecne kasety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem dziś na tym napędzie dwu godzinną traskę.

Kultura pracy minimalnie gorzej od 7100. Mam tu na myśli szybkość i płynność przerzucania.

Dziura w stopniowaniu nie razi, szybko przestaje się na nią zwracać uwagę.

Przykładowa górka w załączeniu. Biorąc pod uwagę fakt że robi się ją po całym dniu w pracy i w różną pogodę to bywało grane 24/42, teraz 34/45 wystarcza, a na gorsze dni 34/51.

Inna sprawa że są w Trójmieście podjazdy które mielę na 32/51 i kole 27,5, a mimo to czasem myślę że koło łańcuchowe 30 T nie byłoby głupie, zwłaszcza gdy jest to 90-ty kilometr i 1600m przewyższenia w nogach.

 

Podjazd_od_wiaduktu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No póki co, w wersji 10-biegowej jestem nie do końca zadowolony.

Przerzutka chodzi dobrze w dolnym zakresie, w górnym gorzej. Śruby regulacyjnej nie da się "bardziej" wykręcić, możliwe że przerzutka jest dopasowana do kasety 11-51.

Ciężko też zdejmuje się koło, ramie do mocowania linki zahacza o zębatki. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, MikeSkywalker napisał:

Moja opinia wyżej dotyczy kasety 11-42, nie działa to rewelacyjnie ale porównam niedługo pracę przerzutki na większej kasecie. 

Zrozumiałem, że piszesz o kasecie 10 rzędowej, a ja pytałem o 11 rzędowa. Skoro działa to spoko, to tylko tymczasowo będzie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i niestety jestem nieco rozczarowany nową Deorką M5100. 

Poprzednik, M6000 działa duuuuużo lepiej, bardzo płynnie, szybciej. Nie ma też problemu ze zdejmowaniem koła bo pomiędzy hakiem a przerzutką jest taki "przegub".

Niestety w nowej serii nawet wyższe modele tego nie mają. 

Teraz czekam na test przerzutki w wersji grupowej czyli 11rz. i z kasetą 11-51.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto wziąć pod uwagę, że jakakolwiek by nie była kaseta to łańcuch musi mieć długość jak do kasety 11-51.

Sprawdzałem z kasetą 11-42 i jak użyłem łańcucha wyznaczonego metodą opasania za największe koła +2 ogniwa to była tragedia, opasanie prawie nie istniało. Za krótki łańcuch ustawiał wózek w nienaturalnej pozycji, przez co górne kółko prawie nie pracowało.

Łańcuch musi być dłuuugi, czyli opasanie za koło 51T + chyba 6-8 ogniw, tak jak w instrukcji. Tylko wtedy wózek pracuje prawidłowo i górne kółko wózka jest tam, gdzie potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...