Skocz do zawartości

[pedały] SPD - Jakie wybrac?


Kakadu90

Rekomendowane odpowiedzi

Jadę sobie pod Pańską Górkę ostro w górę, nagle na stromiźnie chwila zwątpienia, lewa nóżka się nie wypina i zwalam się na bok. Zyskuję piękny, głęboki szlif na lewym kolanie. Trochę w szoku, ale jadę dalej. Mimo wszystko uważam, że SPD warto spróbować.  Najlepiej zacząć od nieśmiertelnych M520, ustawiając sprężyny na minimum i jeżdżąc w suchych warunkach. Można nawet używane za parę groszy kupić. Łatwe do wyczucia wpięcie i wypięcie w bok. Kiedy nie chcę SPD, po prostu zdejmuję i zakładam platformy/ramkowe, bez zabawy w nakładki czy dodatkowe ramki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie odważyłem się zmieniać. I innym odradzam. Z SPD wypinam się odruchowo - jak jadę na czyimś rowerze w platformach też się "wypinam" co budzi rozbawienie. Boję się, że gdybym się przyzwyczaił do  jazdy na platformach to w krytycznym momencie odruch by zaniknął bo świadomie w takich sytuacjach się nie działa i trudno pamiętać w takiej chwili na czym się jedzie : )

Co do szlifa - lekarz mi kiedyś powiedział: lepiej zaliczyć szlifa niż urwać nogę :D Trochę mu się dziwiłem ale podpórka przy dużej szybkości mogłaby się tak skończyć. Ortopeda i zapalony rowerzysta to pewnie się znał.

Tak czy owak mam nadzieję, że dziewczyna zakładającego wątek jeździ w kasku. Upadek na bok w pierwsze dni na SPD jest tak szokujący - nie wiadomo co się dzieje, człowiek głupieje doszczętnie, że bez kasku bym nie ryzykował. Cały umysł się blokuje tak jest to nienaturalne  - ta niemożność zsunięcia nogi w bok, że traci się inne odruchy - w tym chronienia głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wszystkim zaczynającym polecałem używane 520 (zazwyczaj zostawały na długo) do tego najtańsze buty z olx na początek albo pożyczaliśmy swoje (wiem, że to dla wielu jest nieprzeskakiwane)  Takie buty za 30-50zł można potem walnąć w kosz i nie szkoda  a jak się  kupi drogie to boli jak się spd nie spodobają.  
Cały koszt próby się zamyka w 100 max... 

Teraz, abdesign napisał:

W tych butach? Będzie się w zasadzie wypinać co drugi mocniejszy obrót korbą...

Bez przesady.  Chyba by musiała mieć je mocno zmęczone, żeby tak było.
Na pewno lepiej mieć na minimum na początku niż walnąć się bo opór nas zaskoczył. 
Ludzie są przyzwyczajeni do lekkiego zdejmowania nogi. Jak się pojawia duży opór to zaczyna sie walka i panika.
Zawsze skręcam na minimum pedały na początku. A potem to już kto co chce. 
I ważne, żeby z obu czterech stron były tak samo ustawione.  Prawie wszystkie używki są z jednej strony na min a z drugiej na max...... Nie wiem jak tak można jeździć.

 

9 minut temu, wkg napisał:

Ja nie odważyłem się zmieniać. I innym odradzam.

Ja również nie polecam.  Już nawet nie o odruch chodzi, bo trochę trwa, zanim sie z platform przestaniemy wypinać i do nich wpinać, ale o pociągnięcie na stromym podjeździe czy sprincie i wyrycie, bo noga nieprzypięta. Zresztą jak się tak naciąłem raz na płaskim ruszając na rowerze żony.  Zaliczyłem bolesne spotkanie z mostkiem. Druga  sprawa to wjazd na kamienistą drogę. Nagle buty spadają z pedałów i jest to coś zaskakującego.

 

17 minut temu, wkg napisał:

Co do szlifa - lekarz mi kiedyś powiedział: lepiej zaliczyć szlifa niż urwać nogę

Owszem. Łapy na kierownicy nogi na pedałach.  Większość urazów to wystawiona kończyna, którą się chcieliśmy podeprzeć.

 

Teraz, abdesign napisał:

z przyzwyczajenia w jakiejś tam stresującej sytuacji rwałem nogę do tyłu.

Ja jeździłem tak spięty, że rwanie nogi do tyłu  nie miało racji bytu. Wtedy miałem taką wprawę, że potrafiłem się zatrzymać na podjeździe wypiąć i spokojnie odstawić nogę.
Dzisiaj mam rozkminę czy mi sie z spd uda wypiąć.  Ogólnie odpuszczam dużo rzeczy, które zjeżdżałem i podjeżdżałem z palcem w nosie.  Nie wiem, czy to kwestia roweru i tego, że je mniej czuję, wieku, jakichś tam urazów?  Ale mnie to mocno irytuje, że mam taką niepewność.
Poza tym między noskami a spd miałem chwilę przerwy.

Teraz, wkg napisał:

No ski są słabe bo się nie wypinają przy upadku, Można kolano uszkodzić.

Nie... noski sa mocne... :D Nie puszczą.
Klasyka jak Ci ktoś postawi słupek na środku drogi, którą jechałeś ze 4h wcześniej i go tam nie było...  Oczywiście wmurowali, ale nie zdążyli pomalować...
Latasz spektakularnie, ale rower nadal na nogach.  
Równie radosne jest jak Cię Tir z drogi zdmuchuje...  Wyjście z rowu nie jest wtedy sprawą wcale trywialną.
W każdym razie oba rozwiązania są lepsze niż zwykły pedał i wystawiona do przodu noga przed upadkiem. Połamane piszczele to nic fajnego.

Teraz, wkg napisał:

Mam rozumieć, że jeszcze nie spotkałeś takiego podjazdu który Cię zatrzymał ? 

Taki chojrak nie jestem. :D
Nauczyłem się niestety odpuszczać, zanim dochodzę do momentu kiedy absolutnie nie jestem w stanie zrobić żadnego ruchu.
Jak nie odpuszczę to zazwyczaj wszystko podjadę choć zdarza się że jedynym motorem jest to że nie mam pomysłu jak się ztrzymac i nie zaliczyć gleby. :D
Więc nie nie zatrzymał, bo ja od jakiegoś czasu jakiś taki strachliwy się zrobiłem. Ostatnio wprawdzie parę razy się porwałem na dziwne rzeczy i to też na gravelu i się udało, ale...   Więc nie zatrzymał mnie żaden, bo się nie pcham tam gdzie nie umiem albo nie wiem, że umiem ;)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byle ortopeda nie musiał niczego dokręcać potem...

Panowie Koleżanka buty już ma... i to jest konkretny plastik - xc, bez gumy po bokach bloku trzymającej ramkę pedała, to nie są szmaciaki pokroju m089.

Szczerze z głową trzeba podejść bo to jest świetny but... tyle że nie jest but do nauki. Bloki minimalni ciut słabiej niż na standardzie, na pewno nie na "luźno" i przy tym konkretnym obuwiu i nowicjuszu to serio bym rozważał m530 (te można by luźniej) zamiast m520.

ps. pierniczyć używane pedały podstawowe modele nowych kosztują psie pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, abdesign napisał:

ps. pierniczyć używane pedały podstawowe modele nowych kosztują psie pieniądze.

Coś ostatnio chojrakujesz :D Przecież każdy budżet już sam sobie określi. A nowe po kilku jazdach w kamienistym terenie  wyglądają jak używane:)

Teraz, KrisK napisał:

Więc nie zatrzymał mnie żaden, bo się nie pcham tam gdzie nie umiem albo nie wiem, że umiem

No to ja mam inaczej. Są podjazdy których nie mogę zrobić więc zawsze je atakuję i po pewnym czasie je robię. Jakoś nie mam problemów z wypinaniem - doświadczenia z początków jazdy w SPD zapadają głęboko w psychikę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

owszem to te same pedały z ramką...

podpowiedź jest ciągle ta sama.... wyjdźcie na chwilę poza swoje doświadczenia... ten but ma bardzo twardy i niski bieżnik po bokach bloków. Lata na boki przy średnio skręconych blokach jak ruski hokeista...

@wkg Witek :) no nie przesadzaj te pedryle nowe to 99zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wkg napisał:

którzy szukają opon za 9 złotych bo firmowe za 29 to już drogie

i jesteś przekonany że ktoś kto ma karbonową szosę na dura ace i buty sidi eagle 5-fit - to jest ta osoba od opon za 9zł? Nawet jak sobie je kupiła z drugiej ręki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, ja się nie zastanawiam, nie zaglądam do kieszeni, sama wybierze.  Po prostu są dwie szkoły - kupić za grosze solidne pedały zatrzaskowe i potem zdecydować i zmienić na coś z górnej półki albo od razu kupić najlepsze.  Akurat podałem wariant dla opcji pierwszej. Moje 520-ki jeżdżą jak głupie, są tanie więc polecam. A to chyba najtańsze pedały już na porządnym łożyskowaniu. Na szczęście są też inne propozycje - pytający sobie oceni i zrobi co będzie uważał za stosowne. 

Tu nie chodzi o to, żeby się wzajemnie przekonywać tylko podać opcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, abdesign napisał:

Lata na boki przy średnio skręconych blokach jak ruski hokeista..

Ale bloki się zawsze przykręca na sztywno. Nie przykręcenie bloku to dość skuteczna droga do śmierci. Zakładam, że to był skrót i miałeś na myśli sprężynę w pedale.
Opór sprężyny i siła z jaką ona trzyma nie ma zanczenia dla tego jakie masz buty. No chyba że masz buta za dużego albo już zupełnie rozmokłego od wody  ale to sytuacje skrajne. 
O żadnym lataniu nie powinno być mowy. Jak takie coś obserwujesz może nie masz już sprężyn.
I wychodzę o tyle poza swoje doświadczenia o ile.. Ale mam i xt i 520 i oba modele męczę.
Nie widzę znaczącej różnicy.  W każdym razie przesiadki w żadną ze stron nie bolą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrisK napisał:

Ale bloki się zawsze przykręca na sztywno. Nie przykręcenie bloku to dość skuteczna droga do śmierci. Zakładam, że to był skrót i miałeś na myśli sprężynę w pedale

to raczej oczywiste założenie....

 

Teraz, KrisK napisał:

Ale mam i xt i 520 i oba modele męczę

i buty masz z niemal łysą karbonową podeszwą?

ja też mam zarówno xt(8020) jak i 520... i mam 6700-ki i 6800-ki i 636 i 545 i a520 i w pytę innych miałem... pedał to pedał a but to but... jak zestawisz but z podeszwą z karbonu niemal bez bieżnika z pedałem spd na luźno skręconych blokach (tak skrót myślowy - na luźniej sprężynie pedała) to co się dzieje? To samo co na przeciętnym bucie mtb? No niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, abdesign napisał:

to raczej oczywiste założenie....

W Twoim przypadku raczej, ale nie zakładaj, że to oczywista oczywistość dla wszystkich. Napiszesz wszyscy zrozumiemy o co chodziło ale przeczyta kotś nieświadomy poluzuje bloki.  

 

1 godzinę temu, abdesign napisał:

buty masz z niemal łysą karbonową podeszwą?

Nie, ale nadal nie widziałem różnicy...

 

1 godzinę temu, abdesign napisał:

to co się dzieje? To samo co na przeciętnym bucie mtb? No niestety nie.

Nie bardzo chyba rozumiem o czym piszesz.  Co ma dawać bierzik?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, taki skrót myślowy może kogoś wprowadzić w błąd. Bloki skręca sie w opór, regulacja jest w pedałach w naciągu sprężyny.

I dobra bo tak zeszło na jakąś "pół przyjemną" wymianę zdań i to chyba zaczęło się z mojej strony więc z pokorą napiszę od nowa.

But w styku z pedałem opiera się różnie i trzyma różnie. Zależy to i od pedałów i od butów. Masz miękkie buty dodatkowo z miękką gumą nalaną na podeszwie to chciał nie chciał ta guma dotyka takiej czy śmakiej ramki pedała... miekki but ugnie minimalnie na bloku podeszwę coś się tam ciut oprze...

Te konkretne buty (jeszcze raz napiszę to świetne buty) które są w tym temacie na początku jako zdjęcie mają nie tylko ultra sztywną podeszwę, ten nalany bieżnik (nie chodzi o ten na krawędzi podeszwy tylko przy mocowaniu bloków) to cholernie sztywny materiał taka plasiko-guma. Nie dość że jest niziuteńki i ledwo dotyka ramki to jest po prostu śliski, a ta podeszwa się nie ugnie i go mocniej nie dociśniesz do ramki.

Masz dwa zdjęcia... nie tylko blok odpowiada za to jak trzyma pedał.

received_1149273955434311.jpeg

received_1365189513869221.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jakim cudem ludzie jeżdżą na eggbeaterach i jeszcze sobie chwalą? Tam nic nie trzyma oprócz bloku.

https://images.internetstores.de/products//248021/02/c8f5d7/Crankbrothers_Egg_Beater_11_gold[1920x1920].jpg?forceSize=false&forceAspectRatio=true&useTrim=true

A tu własnie potrzebna jest twarda podeszwa jaką ma koleżanka kolegi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to mam dzisiaj słaby dzień... ale Wy Panowie chyba też ;)

Wracając do punktu wyjścia...

Mamy początkującą koleżankę ktorą tu reprezentuje Jej chłopak, mamy sztywne jak deska buty bez wspomagania (niwelowania przez gumę podeszwy luzu bocznego) na ktorych jeździ się... w raczej mocno skręconej sprężynie... (w krankach to sobie jej nawet nie poluzujesz...) i mamy propozycję, żeby sobie owa koleżanka rozkręciła do nauki (tu edyta: na maxa) sprężyny pedałów i mój sprzeciw - takie buty i luźna sprężyna to hmmmm... nietypowy zestaw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.05.2020 o 23:56, Kakadu90 napisał:

Witajcie. Moja dziewczyna chce przejść na pedały SPD i zakupiła buty ze zdjęcia, oraz bloki.  

Zanim jednak to zrobi, pokaż jej ten film:

https://pedalinginnovations.com/do-clipless-pedals-increasr-risk-of-hip-injuries-when-crashing-the-science-is-in/

Niech wie, czym ryzykuje i niech podejmie świadomą, przemyślaną decyzję. Być może działa pod presją środowiska, albo w oparciu o pseudonaukowe, nieustannie powtarzane w światku kolarskim brednie.

Bo czytam tu, jakie to platformy są straszne, bo łamią piszczele i urywają nogi, a przemilcza się realne zagrożenia wynikające ze stosowania zatrzasków i wyolbrzymia ich zalety (transfer mocy, podciąganie, pedałowanie na okrągło, bla, bla, bla...).

I nie, stopa z pedału zatrzaskowego nie uwalnia się równie łatwo i równie szybko jak z platformy. Nigdy. To jest fakt.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
Teraz, marvelo napisał:

Bo czytam tu, jakie to platformy są straszne, bo łamią piszczele i urywają nogi, a przemilcza się realne zagrożenia wynikające ze stosowania zatrzasków i wyolbrzymia ich zalety (transfer mocy, podciąganie, pedałowanie na okrągło, bla, bla, bla...).

 

Fajnie, tylko nie wiem czy zauważyłeś, ale OP przyszedł z poradą o wybór pedałów SPD. 

Powstrzymajcie się od dalszego offtopu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, abdesign napisał:

sprężyny pedałów i mój sprzeciw - takie buty i luźna sprężyna to hmmmm... nietypowy zestaw?

Eaaaatam zaraz zły dzień, mój się skończył dobrze bo rozjeździłem drewno a było już słabo po kilku dniach wertepów : ) 

Ale ja nigdy jednej rzeczy nie rozumiałem i dalej nie rozumiem., Wszyscy doradzają rozkręcenie a przecież kłopot początkujących nie polega na braku siły tylko na tym, że nie odchylają piety. 

Teraz, safian napisał:

Powstrzymajcie się od dalszego offtopu...

OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam. Proszę o poradę które pedały wybrać i jakie buty do nich. Będą to moje pierwsze pedały spd. Używane będą w gravelu. Czy da się na nich także pojechać na krótkich odcinkach w cywilnych butach? 

https://www.bikester.pl/shimano-pd-me700-clipless-pedals-incl-spd-cleats-1276833.html

https://mseo.bikester.pl/shimano-pd-ed500-peda-czarny-srebrny-644180.html

Pozdrawiam. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pd-me700 zestawione z butami giro Division (z decathlon). Konieczne były podkładki pod bloki (https://www.cyklomania.pl/shimano-podkladki-dystansowe-do-blokow-spd-sm-sh51-56,id14632.html) i jako zestaw sprawdza się bardzo dobrze. 

W zwykłych butach niby się da, ale to bardzo mało komfortowe. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, KSikorski napisał:

Mam pd-me700 zestawione z butami giro Division (z decathlon). Konieczne były podkładki pod bloki (https://www.cyklomania.pl/shimano-podkladki-dystansowe-do-blokow-spd-sm-sh51-56,id14632.html) i jako zestaw sprawdza się bardzo dobrze. 

W zwykłych butach niby się da, ale to bardzo mało komfortowe. 

Ale ta podkładki służą tylko do zwykłych butów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...