Martinus_vm Napisano 11 Kwietnia 2019 Napisano 11 Kwietnia 2019 Cześć, chciałbym poruszyć temat oddychania podczas jazdy na rowerze. Niby to jest proste i naturalne, a jednak mam wątpliwości. Podczas jazdy na rowerze co do zasady oddycham przez półotwarte usta, raczej nie myślę o nabieraniu powietrza i wydechu. Tak samo robię poruszając się w górach. Plus tego jest taki że ilość pobieranego powietrza jest większa niż w przypadku oddychania tylko nosem, a minusem jest fakt że słabo to wygląda, a w dodatku do płuc dostaje się zimne powietrze. W dodatku należy pamiętać że oddech nie tyle jest regulowany potrzeba pobrania tlenu, co zmniejszenia stężenia Co2 w powietrzu. Zbyt intensywne wydechy prowadzą do hiperwentylacji,a ta do skurczu mięsni. Chciałbym spróbować jazdy na rowerze również zimą, ale trochę nie wyobrażam sobie oddychania w taki sposób podczas mrozu. Widzę że coraz więcej osób jeździ w maskach - czy to bardziej moda, sposób na ochronę przed smogiem czy na lekkie ogrzanie zimnego powietrza. Miałem okazję używać takiej maski do zwykłego spacerowania i IMHO dla mnie to była masakra, czułem się jakby ktoś mnie dusił.
Brombosz Napisano 11 Kwietnia 2019 Napisano 11 Kwietnia 2019 16 minut temu, Martinus_vm napisał: Chciałbym spróbować jazdy na rowerze również zimą, ale trochę nie wyobrażam sobie oddychania w taki sposób podczas mrozu. Od spróbowania nic ci się nie stanie. Też mam problemy z oddychaniem nosem, spowodowane przez krzywą przegrodę i jakoś zimą jeżdżę. Smarkam i pluję, ale poza tym nic mi się nie dzieje. Ważniejsze jest aby się odpowiednio ubrać na dany przedział temperatur.
Martinus_vm Napisano 11 Kwietnia 2019 Autor Napisano 11 Kwietnia 2019 Nie, ale temat dotyczy oddychania podczas wysiłku w ogóle. Co do krzywej przegrody to zachęcam do naprawy sytuacji. Sam miałem taki zabieg kilka lat temu, 2 tygodnie po były dosyć ciężkie, ale efekt jest tego wart.
Gość Napisano 11 Kwietnia 2019 Napisano 11 Kwietnia 2019 57 minut temu, Martinus_vm napisał: minusem jest fakt że słabo to wygląda To ja kończę z kolarstwem. Co gorsza, niektórzy ludzie się pocą! To jest dopiero obrzydliwy widok. Twój organizm wie czego potrzebuje i reguluje to bez Twojej ingerencji. Naprawdę chcesz podczas jazdy zastanawiać się nad oddechem?
lewocz Napisano 11 Kwietnia 2019 Napisano 11 Kwietnia 2019 W sumie to niedawno przewinął mi się na forum jakiś temat o oddychaniu przeponą. Gdyby miało się odbywać przeponą zamiast ustami to jest to pewne rozwiązanie
SoloTM Napisano 12 Kwietnia 2019 Napisano 12 Kwietnia 2019 O dopingu w kolarstwie wszyscy słyszeli, mechanicznym, krwi, ale nikt nie słyszał ( bo nie było ? ) o dopingu oddychania. Wyobrażam sobie, że na jakiejś czasówce ( kask z dużym wizjerem zasłaniającym większość twarzy, a konkretnie nos ) ktoś mógłby się pokusić o dostarczanie wraz z wdychanym powietrzem, czystego tlenu, np. poprzez nos. Tracheotomii nikt nie będzie robił i pod koszulką z wysokim kołnierzem dostarczał rurką tlen do układu oddechowego, ale zalety podawania tlenu ( szczególnie na górskich etapach ) byłyby wymierne. ( choć może się mylę )
czarnaMAMBA Napisano 12 Kwietnia 2019 Napisano 12 Kwietnia 2019 Tak pisała Poszukajcie na YT filmów Oxygen Advantage, o metodzie Buteyki i Wima Hofa. Generalnie uważam, że ten dział wiedzy będzie się mocno rozwijał.
Martinus_vm Napisano 15 Kwietnia 2019 Autor Napisano 15 Kwietnia 2019 O metodzie Butejki też słyszałem z z tego co się orientuje jest ona coraz bardziej popularna. W skrócie opiera się na założeniu że ludzie oddychają zbyt mocno (konkretnie nabieramy zbyt często płytkich wdechów) i w tej sposób pozbawiamy się CO2, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
gocu Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Ja czasem mam wrażenie że pewne tematy są "sponsorowane" - wszyscy to mieli gdzieś a nagle w jednym czasie zaczyna się o tym gadać na forach, pisać w blogach i czasopismach. Tylko się zastanawiam jak ktoś chce akurat na tym a tym zarobić, hm... na samych książkach typu "rewelucyjne metody oddychania pozwolą ci poprawić wyniki sportowe" to chyba niewiele? Choć kto wie, bezkrytyczni fani nakręceni w internetach kupią wszystko, od fatbike'a po skarpetki "ęduro" w najmodniejszym kolorze.
Pietern Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Teraz, gocu napisał: Ja czasem mam wrażenie że pewne tematy są "sponsorowane" No, ba! To, że tak jest, jest oczywistą oczywistością. Ciekawszą sprawą jest, jak się przed tym rozsądnie bronić.
Martinus_vm Napisano 15 Kwietnia 2019 Autor Napisano 15 Kwietnia 2019 6 godzin temu, gocu napisał: Ja czasem mam wrażenie że pewne tematy są "sponsorowane" - wszyscy to mieli gdzieś a nagle w jednym czasie zaczyna się o tym gadać na forach, pisać w blogach i czasopismach. Tylko się zastanawiam jak ktoś chce akurat na tym a tym zarobić, hm... na samych książkach typu "rewelucyjne metody oddychania pozwolą ci poprawić wyniki sportowe" to chyba niewiele? Choć kto wie, bezkrytyczni fani nakręceni w internetach kupią wszystko, od fatbike'a po skarpetki "ęduro" w najmodniejszym kolorze. Akurat mnie niestety jeszcze nikt nie sponsoruje. Po prostu zastanawiam się, bo jeżdżąc sporo na rowerze obserwuje że niektóre osoby jadąc oddychają głównie nosem, co dla mnie jest nie do wyobrażenia...
Gość Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Wysiłek. Weź taką osobę i każ jej przebiec 50 metrów najszybciej jak potrafi. Masz pewność że otworzy mimowolnie usta. To że jedzie na rowerze nie oznacza że jest to duży wysiłek, bo każdy ma nieco inną kondycję.
Pietern Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Godzinę temu, Martinus_vm napisał: Akurat mnie niestety jeszcze nikt nie sponsoruje. No, ciebie nie.
SoloTM Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Niedługo będzie temat picia podczas wysiłku. Czy lepiej podczas głębokiego oddychania przejść na oddychanie nosem i wlać niewielką porcję płynu do ust, szybko przełknąć i powtórzyć 2-3 razy nie przerywając oddychania, czy może żłopnąć dwa szybkie łyki kosztem wstrzymania oddechu na czas wlewania i przełykania
mkuthan Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Przy treningu siłowym (siady, martwy) to faktycznie warto mieć pojęcie jak oddychać, ale przy treningu na rowerze to nie przypominam sobie żebym się na oddychaniu w jakikolwiek sposób skupiał.
Tomek21001 Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Prawda stara jak świat. Wystarczy na długim, nudnym podjezdzie spojrzeć na pulsometr przy oddychaniu "mimowolnym" i świadomym, czyli przeponą. Nawet bez treningu oddychania tętno wyrażnie spada.
Mod Team KrissDeValnor Napisano 15 Kwietnia 2019 Mod Team Napisano 15 Kwietnia 2019 Ja np. dowiedziałem się dopiero niedawno, że podczas podciągania oddychamy odwrotnie - tzn. jak zbliżamy się do drążka, to nabieramy powietrza, a zawsze robiłem to odwrotnie... Co do oddychania na rowerze, to do pewnej granicy wysiłku, spokojnie wdycham powietrze przez nos, a wydycham ustami, co jest szczególnie przydatne zimą, bo nie wyobrażam sobie zakrywania ust i nosa jakąś szmatą ( pewnie na Syberii szybko zmieniłbym zdanie ).
Brombosz Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 Teraz, KrissDeValnor napisał: Ja np. dowiedziałem się dopiero niedawno, że podczas podciągania oddychamy odwrotnie - tzn. jak zbliżamy się do drążka, to nabieramy powietrza, a zawsze robiłem to odwrotnie... Ważne, że robiłeś Jak tak przypomnę sobie moje początki na drążku to zdarzało mi się wstrzymać oddech na 3-4 podciągnięcia. To dopiero tętno musiało skakać...
Mod Team KrissDeValnor Napisano 15 Kwietnia 2019 Mod Team Napisano 15 Kwietnia 2019 Daj spokój - retrakcja łopatek, drążek prawie do mostka, to już chyba nie dla mnie...
czarnaMAMBA Napisano 15 Kwietnia 2019 Napisano 15 Kwietnia 2019 7 godzin temu, Martinus_vm napisał: Akurat mnie niestety jeszcze nikt nie sponsoruje. Po prostu zastanawiam się, bo jeżdżąc sporo na rowerze obserwuje że niektóre osoby jadąc oddychają głównie nosem, co dla mnie jest nie do wyobrażenia... Czytałeś Tlenową Przewagę? Warto. Poszukaj na ######fy podcastu Black Hat Ultra i rozmowy z Martinem Petrusem. Dużo mówi tam o treningach ze wstrzymywaniem oddechu. To instruktor zarówno metody Oxygen advantage jak i Wima Hofa.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.