Skocz do zawartości

[technologia produkcji ram] Ramy tytanowe i aluminiowe


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, jestem na finiszu pisanej przeze mnie pracy inżynierskiej traktującej o "technologiach i materiałach w produkcji elementów ram rowerowych". Przebrnąłem już prawie przez całość (materiały, ich wady i zalety, procesy spawania, lutowania, klejenia, funkcje ramy i bardzo wiele innych zagadnień) i zatrzymałem się na czymś niby najprostszym i najbardziej oczywistym, a jak się okazało dość trudnym do ustalenia. O ile procesy takie jak hydroformowanie, cieniowanie, zwiększanie przekrojów czy nawet formowanie w stanie nadplastycznym aluminium mam już ogarnięte, tak nie jestem w stanie ustalić:
-jak produkuje się rury tytanowe (te stosowane do produkcji ram), czy tnie się je i zgina w jakiś specjalny sposób(w produkcji ram oczywiście)?
-czy kształtuje się tytan w stanie nadplastycznym (w produkcji ram :D )?
-jeśli rury aluminiowe wytwarza się przeciągając 7 cm na mniejsze średnice i węższe ścianki, to czy producenci podają czy te wyjściowe 7cm są np wyciskane?

Cała moja trudność polega na tym, że procesy te jestem w stanie od zraz opisać i nawet uzasadnić ich stosowanie ze strony metalurgicznej, potrzebuje jednak wiedzieć czy to właśnie one są stosowane. Jest to ostatnie zagadnienie jakie pozostało mi do opracowania, czy ktoś mógłby mi odpowiedzieć na te pytania, ewentualnie doradzić gdzie szukać odpowiedzi?
 

Z góry wielkie dzięki i mam nadzieję, że nikogo nie zdenerwuję jak wtedy gdy prosiłem o pomoc w znalezieniu odpowiedniej literatury ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...