Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

nie wiem czy w dobrym temacie ale sprawa wygląda w ten sposób:

Mam z przodu wkład suportu "na kwadrat" szerokość w ramie 68mm i gwinty BSA, chciał bym zmienić korbę na z przodu na taką z pojedyncza zębatką i system Shimano Hollowtech lub podbny.

I pytanie czy jak zakupił bym używaną korbę Dura Ace 7800, (rozmiar osi 24mm), to to jest kompatybilne z wkładem suportu np: BB-RS500, jak regulować linie łańcucha (są jakieś podkładki/dystanse), jak to ma zagrać skro długość osi od korby jest stała?

Drugie pytanie większość opisów do tych korb z pojedyncza zębatka jest do napędów 1x10 lub 1x11, czyli na węszy łańcuch, ja mam z tyłu kastę 8rzedów wiec używam zwykłego łańcucha HG50  o szerokości 1/2" x 3/32", czy to jest kompatybilne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pepto To proste. Nie regulujesz. linii łańcucha. Możesz conajwyżej przekładać zębatkę na zewnętrzne/wewnętrzne mocowanie i dawać podkładki. Przy czym w szosowej korbie dwurzędowej z zewnętrznego mocowania jest zwykle całkiem niezła linia łańcucha dla 1xX

Z suportem BB-RS500 "dziuracze" 7800 są kompatybilne.

Zębatka N/W , aby pracować dobrze, potrzebuje mieć jak najciaśniejsze tolerancje z łańcuchem. Jeżeli jest przeznaczona do 1x11 to z 8 rzędowym łańcuchem będzie luźno. Można temu zapobiegać pilnując naprężenia wózka, ale jest to z natury gorsze rozwiązanie.

Najprościej po prostu zainwestować w łańcuch 11rz - działa to na 8 rzędowej kasecie bez problemu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uzurpator napisał:

Najprościej po prostu zainwestować w łańcuch 11rz - działa to na 8 rzędowej kasecie bez problemu.

Rolka jest trochę węższa w 11 sp ( niż w 8 sp ) ale to nie powinno być przeszkodą ( zgaduję, bo nigdy nie zakładałem tak wąskiego łańcucha do kasety 8 sp. ) Ale co ze zmianą biegów, szybkością, precyzją ? Wąski łańcuch będzie miał do pokonania większą drogę do sąsiedniej zębatki, jakieś luzy na przerzutce, brudne linki, kółeczko wytarte itp. mogą spowodować ( znowu zgaduję ) upierdliwe opóźnienia, bardzo pogorszyć kulturę pracy przerzutki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM Dystans pomiędzy zębatkami z przodu wynosi od 7.5 do 9mm i to bez względu na rzędowość napędu i jakoś działa :). Grubość zębów na aluminiowych zębatkach na kasetach 11rz też bywa większa niż na 8sp ( na kasetach Ztto jest to 1.85mm vs 1.8mm nominalnego na 8rz ).

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko w przypadku korby, ruch wózka jest spory pomiędzy biegami ( w porównaniu z tyłem ) i są tacy co wyłapują różnice w działaniu - szybkości przerzutki - przerzucania z przodu gdy mamy przerzutkę przednią np. 8 sp i 9 sp i ten sam łańcuch 9 sp. ( przednia 9 sp jest minimalnie węższą od 8 sp. ) Także ja bym się nie bawił w drogi z resztą łańcuch 11 sp do kasety 8 sp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SoloTM - ale nie rozmawiamy, czy ty chcesz, ale czy można. Otóż - można, i w kwestii postawionej wyżej - łańcuch 11sp wyjdzie taniej niż wymiana całego napędu.

Zresztą PC-1110 kosztuje 50 zeta, a w ogóle to 10 i 11 rzędowe łańcuchy można stosować zamiennie :)

Edytowane przez uzurpator
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.03.2019 o 14:40, phoe napisał:

To jest środkową zębatka do korby 3x, jak ją użyjesz do napędu 1x10 łańcuch będzie Ci spadał, bo nie będzie przerzutki która go "prowadzi".

Do napędu 1x, musisz kupić dedykowany blat NW - Narrow Wide.

Ta akurat jest do korby 3x bo to rower syna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie.

Czy ktoś z Was miał okazje używać szprych Sapim D-Light?

Jeśli tak, to czy normalnym jest, że tylko kilka sztuk ma napis blisko główki, a reszta jest gładka?

Swoje zakupiłem na allegro i nie mam pewności czy aby na pewno są oryginalne. Nawet Cn Spoke ma ładne logo na główce, stąd moje obawy.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mozgala - obsługa kasety 12 rzędowej manetką 10 rzędową może być swego rodzaju wyzwaniem ;) Ale nawet gdybyś chciał, to SRAM 10rz używa systemu Exact Actuation, sram 1x11 i 1x12 korzysta z X-Actuation i są one niekompatybilne.

Edytowane przez uzurpator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam zestaw korba/kaseta i przerzutkę tylną o pojemności max 38/39 ( różnie podają ) i też działa ok. ( łańcuch nie jest za krótki, nawet na 3x7 spokojnie mogę jeździć -  choć u wielu takie przełożenie niedostępne bo ociera łańcuch o wózek przerzutki przedniej )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy trzeba kupować komplet obiadowy dla 12 osób  żeby zjeść obiad we dwoje ? Nie trzeba. Masz korbę 44/32/22 i kasetę 11-32 i szukasz tylnej przerzutki tak? Mów konkretnie, a nie w koło Macieju ;)

Przy w/w zestawie korba/kaseta pojemność = 43

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, SoloTM napisał:

Masz korbę 44/32/22 i kasetę 11-32 i szukasz tylnej przerzutki tak?

Zgadza się. Obecnie jest Deore LX jako przerzutka przód oraz tył. Mam korbę XT i kasetę XT.
Nie mam kasy aby wymienić napęd na 2x10 lub 1x10 więc chcę unowocześnić stare Deore LX.
Chcę wsadzić przerzutkę tył XTR SGS 45T i się zastanawiam czy to będzie pasować B)
Jeszcze zostanie przerzutka przód do znalezienia.

 

Przy w/w zestawie korba/kaseta pojemność = 43

A jak wymienię kasetę na 11-34 to wtedy wejdzie taka przerzutka na 45T ?
 

Edytowane przez Monika1996
Edycja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być ten xtr ( tylko pamiętaj, że były modele z odwrotną sprężyną ) modelu nie podałaś.

Dobrą alternatywą jest to :

Nowa:

https://www.olx.pl/oferta/przerzutka-tyl-shimano-deore-xt-m750-nowa-CID767-IDsJAGp.html#881755f8b0

można zapolować na używkę w świetnym stanie do 120 pln

Co do przerzutki przedniej, jaka rura w miejscu mocowania 28,6  31,8  czy 34,9 mm ? I jaki ciąg linki góra czy dół ? Oraz czy chcesz top swinga czy down swinga ? ( czy masz bidon/koszyk na rurze podsiodłowej )

Teraz, Monika1996 napisał:

A jak wymienię kasetę na 11-34 to wtedy wejdzie taka przerzutka na 45T ?

Nie musisz wymieniać kasety, żeby przerzutka o pojemności 45 obsłużyła mniejszą pojemność. To jest max pojemność. Może być mniejsza kaseta 11-28,11-30,11-32 i 11-34

Rd-m750 też obsłuży 11-34

Edytowane przez SoloTM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...