Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Aktualnie jeżdżę na GRX 1x11, ale nie ukrywam, że przy wypadach w góry trochę brakuje lekkich przełożeń - przesiadka na blat 38t z przodu pomogła, ale nie do końca rozwiązała problem. Jako że przed sezonem i tak czeka mnie wymiana kasety, zastanawiam się czy przy okazji nie spróbować trochę poprzerabiać napędu. Wiem, że przy przerzutce RD-RX812 teoretycznie jest opcja wrzucenia z tyłu kasety 11-46, ale też naczytałam się na różnych forach, że podobno w praktyce nie jest to perfekcyjne rozwiązanie. Myślę natomiast, czy nie byłoby lepszym rozwiązaniem wrzucić z tyłu nową przerzutkę z 12-rzędowego GRX-a z długim wózkiem (RD-RX822-SGS) i kasetę 11-rzędową 11-51 (np. od deore 5100).

I tu pojawia się moje pytanie: czy ktoś może orientuje się, czy przerzutka tylna RD-RX822-SGS teoretycznie 12-rzędowa będzie współpracowała z klamką 11-rzędową ST-RX600-R na 11-rzędowej kasecie? Przyznam, że jestem słaba w mechanicznych tematach, dlatego liczę na Waszą pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie, zakupiłem meride Silex 200, i mam tam sorę 2x9.

Korba 46/32, kaseta 11/32 dla mnie jeszcze zbyt twardo pod górki, chciałbym zmiękczyć napęd kupując na razie przerzutkę deore m592+kasetę 11-40t lub 11-36 (wiem, że to działa) a za jakiś czas korbę z aliexpress 46/30, lub zostanie przy mojej FSA 46/32. Pytanie brzmi czy to zadziała?Czy da się to połączyć, spiąć w całość? Czy może łańcuch na małej z przodu i małej z tyłu będzie wisiał jak rękaw magika, a na dużych będzie zbyt krótki? Bardzo proszę o pomoc, bo totalnie nie mogę sobie tego wyobrazić.

Pozdrawiam.

Dawid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te pierwsze 9-rzędowe shadowy niby z łapami szosowymi działają - tzn formalnie - ale z mojego doświadczenia ( gdzie doświadczenie: próba zrobienia tego kilkanaście razy ) zawsze to działa gorzej niż przerzutka dwuzawiasowa. Nie dalej jak tydzień temu zmieniłem właśnie 592 w "grawelu" na jakiegoś suntoura za 1/3 ceny i ten suntour działa dramatycznie lepiej. Zabawna sprawa - bo sądziłem, że to kwestia starej łapy ( prawie 20 letnia ultegra 6600 ). Kupiłem nową łapę i chwościk - działa tak samo niemrawo.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, DaVeRc napisał:

Witam serdecznie, zakupiłem meride Silex 200, i mam tam sorę 2x9.

Korba 46/32, kaseta 11/32 dla mnie jeszcze zbyt twardo pod górki, chciałbym zmiękczyć napęd kupując na razie przerzutkę deore m592+kasetę 11-40t lub 11-36 (wiem, że to działa) a za jakiś czas korbę z aliexpress 46/30, lub zostanie przy mojej FSA 46/32. Pytanie brzmi czy to zadziała?Czy da się to połączyć, spiąć w całość? Czy może łańcuch na małej z przodu i małej z tyłu będzie wisiał jak rękaw magika, a na dużych będzie zbyt krótki? Bardzo proszę o pomoc, bo totalnie nie mogę sobie tego wyobrazić.

Pozdrawiam.

Dawid.

 

Pomijając kwestię "po co Ci mniej niż 32/32, idź pojeźdź przez 3 miechy, zrobi się łyda to i przełęcze na tym podjedziesz"

To jest tuptanie w miejscu. Różnica pomiędzy 32/32 a nawet 30/36 jest symboliczna. Jeżeli chcesz problem u*ć przy samym zadku, to zmieniasz na góralskiego trypla. Wymaga to odrobiny zmian, ale definitywnie da śmiesznie niskie przełożenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, planuje upgrade napędu w Marin dsx 1. 

Aktualnie jest 1x11:
SHIMANO Deore RD-M5100 11 przełożeń 
Korba na kwadrat 42T narrow wide
Łańcuch KMC 11 rzędów
Kaseta Sunrace 11-51T 11 rzędów

Docelowo chcę zamienić całość na SRAM GX AXS + korba Rival 40T wide. Jednak kaseta, łańcuch i przerzutka są jeszcze w dobrym stanie i chciałbym zacząć od  zmiany korby na kwadrat na SRAM Rival D1 Wide 40T i tu pytanie, czy nie będzie problemu z resztą napędu?

Na ten rok planuje też zmianę kół na jakieś z piastami DT 350. I tu kolejne pytanie. Mając przerzutkę RD-M5100 potrzebuje bębenek HG, czy da się to jakoś ogarnąć nie zmieniając na późniejszym etapie bębenka z HG na XD przy updradzie do GX AXS. Czy to raczej będzie nieuniknione?

Pozdrawiam

Edytowane przez J0gurTT
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie założysz przecież kasety SRAM na bębenek nie XD, ale jak pójdziesz w 350kę co jest wysoce rozsądne to bez problemu potem za 2 stówki kupisz bębenk XD z endcupem i bez problemu sobie je podmienisz, więc to nieuniknione, ale proste i nie jakoś kosztowne czy kłopotliwe jak nowe piasty, przeplatania itp.

 

A korzystając z okazji. Pytałem onegdaj, ale widać się nie przebiło, więc ponawiam. Oczywiście pytanie ogólne, nie koniecznie do Ciebie.

Czy ta wspomniana RD-M5100 ogarnie pracę z manetką i kasetą Shimano 12s 10-51?

Mam 3 swoje rowery na 12ce, a jeden żonki je-bajk na waśnie takiej 11ce, i chciałem zunifikować już sobie napędy, części zapasowe i nie mieć rodzynka na Eleven. 

 

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, plan jest taki, żeby na razie zostawić obecną kasetę Sunrace 11-51T z przerzutką RD-M5100, a na piastę dt350 wrzucić bębenek HG. Pytanie czy przejściowo na jeden sezon będzie to grało z korbą Rivala 40T wide? Jak ma się do tego linia łańcucha, chyba nic nie powinno się zmienić, ale wolę się upewnić.

Przy zmianie na GX AXS, zmienię bębenek, kasetę i łańcuch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry 😛pytanko mam 😛 mam Treka domane al chyba z 2016 roku taki w malowaniu samsung galaxy 😛 na tiagrze 4700. Z powodów osobistych potrzebuje zmienić korbę i mieć miększy napęd. Widzę że za bardzo opcji nie ma. Jedyne co widzę to fsa megaexo 46/30. Czy ktoś się orientuje czy dostanę odpowiedni do niej suport bo one mają 19 mm a ja mam pressfita. Po drugie czy to będzie działać z obecnym zestawem mianowicie klamkomateka i przerzutka tiagry 4700 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Widzę że za bardzo opcji nie ma.

Jest i to dużo

grx 46-30, rs510 46-46, ultegra 46-36, od biedy nawet możesz próbować z mt210

Cytat

Czy ktoś się orientuje czy dostanę odpowiedni do niej suport bo one mają 19 mm a ja mam pressfita.

Pressfit to rodzaj mufy w ramie. 19mm to średnica osi korby. Pressfit pod korbę 19mm kupisz bez problemów ale wypadałoby wiedzieć jaką masz mufę bo trek wydziwia w tym temacie

Cytat

Po drugie czy to będzie działać z obecnym zestawem mianowicie klamkomateka i przerzutka tiagry 4700 ?

Będzie

 

 

Najrozsądniej kupić rs510/ultegrę, pasują p&p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michau dzięki za odpowiedź. W zasadzie te korby co mają 46/36 odpadają bo one mają twardszy młynek niż mam teraz. Natomiast grxa myślałem że nie mogę zamontować ze względu na inny offset ale jeśli to by działało to bardzo chętnie kupił bym grxa tego pod 10s. On powienien mi podejść w zasadzie do tego samego suportu dobrze myślę ? Jedynie jakieś podkładki pewnie trzeba bedzie zastosować? Myślisz że da się to poskładać żeby śmigało ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kadziunt napisał:

W zasadzie te korby co mają 46/36 odpadają bo one mają twardszy młynek niż mam teraz

Gdzie leży problem? Możesz sobie wymienić młynek, to akurat grosze kosztuje

10 godzin temu, Kadziunt napisał:

Natomiast grxa myślałem że nie mogę zamontować ze względu na inny offset ale jeśli to by działało to bardzo chętnie kupił bym grxa tego pod 10s. On powienien mi podejść w zasadzie do tego samego suportu dobrze myślę ? Jedynie jakieś podkładki pewnie trzeba bedzie zastosować? Myślisz że da się to poskładać żeby śmigało ? 

Ma inną linię łańcucha, czyt. blaty są "wysunięte na zewnątrz" 3,5mm dalej względem tiagry. W efekcie na miękkich biegach będziesz miał troszkę większy przekos a na twardych mniejszy. Suportu nie ruszasz, żadnych podkładek nie montujesz - zresztą nie ma czegoś takiego pod pressfit. Jedynym "problemem" jaki możesz napotkać to przednia przerzutka - będzie pracować na innym wychyle niż ją zaprojektowano więc kultura pracy prawdopodobnie się pogorszy ale czy ci to będzie przeszkadzać to już indywidualne preferencje, jak będzie nieakceptowalnie to w każdej chwili możesz ją wymienić na grx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...