Skocz do zawartości

[Kompatybilność napędów] Temat do dyskusji, zadawania pytań, etc.


Puklus

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam rower z napędem 2x10 korba 36/24 kaseta 11-36 przerzutka rd m781 manetki deore 610. Napęd jak dla mnie chodzi swietnie ale brakuje mi sprzegla bo przy zjazdach lancuch uderza o rame😔 na jaką tylna przerzutke zmienić żeby równie precyzyjnie to chodziło a jednak miało sprzeglo? Dodam że przy następnej zmianie kasety chciałbym założyć 11-42

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Chciałbym zmienić u siebie w rowerze przerzutki z 10 na 11

Obecnie posiadam:

Korby: SHIMANO E8000 (38T) - length 170mm
Kaseta: SHIMANO CS-HG4100-10 (11-46T)
Piasty: SHIMANO MT400-B Disc Center Lock (15x110mm / 12x148mm / 32 holes)

jestem zainteresowany wymiana tego sprzętu ze względu na podjazdy na:

Przerzutka: RD-M5100-SGS

Kaseta: CS-M5100-11

 

Moje pytanie czy będę musiał zmieniać piastę? Dodatkowo jaki dobrać do tego łańcuch i jaka wtedy powinna być jego długość? 

Rower kellys i50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

KMC z tego co można poczytać nie za dobrze współgra z nowymi kasetami Shimano, głównie kuleje kultura pracy.

Na 1x11 na 2 i pol lancucha, przejechalem szosa 20000km i ciagle dzialaja. Do Fula 1x12 tez kupilem KMC i wszyscy tu mowili ze zle dziala.  Po kilkuset kilometrach nie widze problemow. Ja pozostane przy KMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem zapytać i prosić o pomoc jaki łańcuch kupić do tego napędu. Jest strasznie luźny, koło jest przesunięte do samego tyłu. Zębatka z przodu ma 44 zęby, a z tyłu 19 zębów łańcuch ma 108 ogniw. Jaki by tu łańcuch pasował?Screenshot_20230804_133546_Gallery.thumb.jpg.975a11a9955cee14b28d9e4623eaf55c.jpg

Screenshot_20230804_133523_Gallery.jpg

Screenshot_20230804_134635_Gallery.jpg

Edytowane przez bogus
Pisownia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Apex 1 to Exact actuation, to ma "cable pull"*"derailleur ratio" - 3.1*1.3. Shimano MTB 11 jest - 3.6*1.1. 

Shimano z Apexem będzie miało 3.6*1.3, aż 17% różnicy. Więc ze strony matematyki to będzie kiepsko chodzić.

 

Ale może poprowadzenie linki z innej strony śruby czy podobna magia może polepszy sytuację.

Edytowane przez remover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Żona ma Orkana z napędem 3x8 (48x38x28, a tył chyba 11-32). przerzutki przód Tourney, tył Alivio. Manetki ST-EF500. Problem to zmiana przełożeń z przodu. Żona nie ma siły na zmianę przełożeń. Tzn nie jest w stanie zrobić tego kciukiem, robi to całą dłonią. W starym rowerze miałem właściwie tak samo i po całym dniu kciuk odpadał. A używane są tylko dwa blaty. Chciałbym jej ulżyć, aby jazda stała się przyjemniejsza. Wg mnie to przerzutka ma za mocną sprężynę. Ale jakieś Alivio na przód nie obsługuje takich dużych blatów. Czy jest jakaś lepsza przerzutka, która będzie chodzić lżej niż Shimano FD-TY510. Nie wykluczam wymiany manetki. A może przejść na napęd 2 rzędowy, pytanie czy można?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem nowym i szczęśliwym użytkownikiem budżetowego roweru krosowego.

Mam korbę 3 rzędową na kwadrat SR Suntour (48/38/28Tx175mm), przerzutkę przód Tourney FD-TY710, klamko-manetki Shimano ST-TX800 (3x8),  kaseta Altus CS-HG31-8 (11-32T), przerzutka tył ACERA RD-M360.

Chciałbym założyć suport BB-MT800 68/73 mm Hollowtech II BSA i korbę, SHIMANO FC-T4060 175MM 48-36-26. 

Z tego co wiem (wg. specyfikacji) to moja przerzutka nie pójdzie z tą korbą. Co o tym myślicie? Czy może jakieś inne rozwiązanie?

Rower jest nowy, więc nie chciał bym od razu pakować w niego 1000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że  producent tak podaje ,  nie znaczy że  tak musi być na 100%  Możesz próbować wyregulować , a jak nie da rady ,to dopiero wymień. Chociaż do lepszej korby można coś dać lepszego nawet jeśli stara przerzutka działa. Tanio Acera FD-M371 lub M370

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam korby 3rz pod suport BSA. To nie musi być BB-MT800. Liczę na wszą poradę ponieważ jestem laikiem. Dobry suport i dobra korba 3rz do roweru krosowego zamiast kwadratu. Fajnie, żeby było niedrogo ale w dość dobrej jakości dla roweru krosowego i bez komplikacji typu zmiana manetek itp. Piszę o BB-MT800 tylko dlatego, że zobaczyłem na internetach, że jest dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc jak na mój gust to tak :

Korba FC-T4060 to grupa Alivio , więc nie jest już źle , ale też nie przepłaca się za jakieś urwane gramy z wagi jak w wyższych grupach. Tu jeszcze się upewnij czy potrzebujesz takiego stopniowania korby. 48 zębów na blacie to sporo , ale też jak dla kogo.

Suport BB-MT800 to już wyższa grupa , ale przy cenie ok.80 zł i dobrych opiniach można brać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam korbę SR Suntour (48/38/28Tx175mm). Jeździ mi się na niej dobrze aczkolwiek 48 zębów nie wykorzystam. Zależy mi żeby dobrać taką korbę, która dobrze współpracuje z moją przerzutką i resztą napędu. Polecisz jakąś niedrogą, dobrej jakości korbę do tej przerzutki? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie chcesz przeznaczyć pieniądze na modernizację ?  Teoretycznie każda korba ze zintegrowaną osią będzie lepsza od obecnej , więc nawet Altus lub Alivio ( dwie nazwy funkcjonują) FC-T4010 za niecałe 200 zł będzie ok. Tym bardziej że rower raczej do rekreacyjnej jazdy ? Nic za bardzo nie widzę co wg. producenta będzie pasowało na 100% do obecnej przerzutki. Ale jak dla mnie , nie ma sensu dobierania  korby za 200-300 zł do najtańszej przerzutki . Wybierz korbę z odpowiednim dla Ciebie stopniowaniem z modeli T4060 lub T4010 i jak przerzutka nie przypasuje ,to zmień na Acerę o której wyżej pisałem. Parę dych to nie majątek.

Edit.

Te Acery o których wcześniej pisałem to chyba jednak Altusy. Gdzieś na szybko tak zobaczyłem , ale to była zmyła.

Edytowane przez Tatanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...