Skocz do zawartości

[2017] SRAM GX Eagle 1x12. Budżetowe 12 biegów


durnykot

Rekomendowane odpowiedzi

Wtrącę moje 3 grosze do dyskusji. Sram od zawsze miał leki luz na pantografie, ale nigdy to nie wpływało na jakość pracy tylnej przerzutki. 

Co do porównania jakości - moje zdanie jest takie że nie da się bezpośrednio porównać grup shimano ze sramem. GX owi z racji jakości i precyzji działania bliżej do xt. 

Ja osobiście nie oddał bym GX za XT.... bo to całe shimano nie pracuje z gripshiftem. Co do precyzji u srama bardzo wiele zależy od kąta opasania. I jeszcze jedno - cenię srama za prostotę. Potrafią ogarnąć manetkę z 10 elementów lub nawet mniej dla gripshifta , gdzie shimano potrzebuje na to około 100 ;-((. Nowe manetki shimano też nie są wzorem jakości. Co do GX to świetny sprzęt na początek zabawy z eaglem- zakosztowania prawdziwej grupy MTB z technologiami jakie widuje się u zawodników.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.08.2018 o 09:13, Waza napisał:

Nie porównuj cen, bo te dwie firmy prowadzą inną politykę sprzedaży, tylko sprzęty z porównywalnej półki w ich ofercie.

Tyle że bez odniesienia do cen porównanie nie ma praktycznego sensu. Każdy kupuje według głębokości portfela a nie klasyfikacji producenta. Zmieniając branżę: nikt nie porównuje "drugiego od góry" modelu Maserati z jego odpowiednikiem w gamie Skody, bo to nie są samochody dla tych samych grup klientów.

Praktyczne znaczenie ma tylko pytanie: kto daje lepszy produkt w danej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marcinusz napisał:

Każdy kupuje według głębokości portfela

Nie każdy, są tacy którzy kupują wg. swoich potrzeb i wymagań, jeżeli nie stać ich na to żeby od ręki wydać grubszą gotówkę to albo dłużej ciułają, albo kupują niższe grupy. Dlatego w Treku Stache mam mix GX i X01, chociaż za te pieniądze mógłbym mieć XTR. A idąc twoim tokiem myślenia Campagnolo nie powinno istnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Waza napisał:

Nie każdy, są tacy którzy kupują wg. swoich potrzeb i wymagań, jeżeli nie stać ich na to żeby od ręki wydać grubszą gotówkę to albo dłużej ciułają, albo kupują niższe grupy. Dlatego w Treku Stache mam mix GX i X01, chociaż za te pieniądze mógłbym mieć XTR. A idąc twoim tokiem myślenia Campagnolo nie powinno istnieć.

Czyli dalej twierdzenie Marcinusza pozostaje w mocy. Oszczędziłes i kupiłeś. Chyba, że oszczedzales 3 lata a dzieci w tym czasie makaron z cukrem jadły.

Co do Campy - chyba nie bez powodu od wielu lat ich udział w rynku maleje.

Edytowane przez Sabarolus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Waza napisał:

Nieustannie widzę że użytkownicy SRAM, z uwagi na cenę komponentów jak sądzę, próbują podwyższyć ranking grup tego producenta. W jednym z rowerów mam kasetę i łańcuch  SRAM GX, i nie mam oporów uważać że są odpowiednikiem Shimano Deore.

Nic nie próbuję. Napisałem jak mi się wydaje. Mam x01 bo wtedy to była wraz z xx1 jedyna możliwość posiadania 1x12 (dziś pewnie bym wziął GX bo dużo tańszy). I patrząc na różnice x01 i xx1 zakwalifikowałem te napędy jako równorzędne, z tym że jeden do XC(waga) a drugi do traila(wytrzymałość). Konsekwentnie GX przyporządkowałem do XT. Ale fakt, GX nigdy nie miałem w rękach. Więc jeśli używasz i mówisz, że jest słabo, to raczej wiesz lepiej niż ja :) Dobrze wiedzieć, bo przymierzałem się do roweru na GX. Przyglądnę się mu dokładniej.

Edytowane przez sapero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam tylko kasetę i łańcuch GX, więc nie opieraj się proszę na mojej opinii, bo nie chcę Cię uprzedzać do GX. Nie napisałem też że kaseta GX źle działa, jeżeli cofniesz się o dwie strony w tym temacie, to napisałem kilka słów refleksji z użytkowania napędu 1x12. Chodziło mi raczej o to żebyśmy unikali szufladkowania, a raczej opierali się na rzeczywistym działaniu komponentów i naszych rzeczywistych potrzebach.

4 godziny temu, Sabarolus napisał:

Czyli dalej twierdzenie Marcinusza pozostaje w mocy. Oszczędziłes i kupiłeś.

Nie całkiem, bo kupiłem to co chciałem i na co mnie było stać, a nie to co za te same pieniądze ma najlepszy przelicznik cena/znaczek na szpeju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że osoby które piszą teksty typu "oszczędzanie 3 lata i jedzenie przez całą rodzinę makaronu z cukrem, żeby tato sobie kopił xx1" o cenie XX1, X01 czy XTR bardzo wyolbrzymiają tą kwotę i same się nakręcają i zniechęcają do droższych grup. XX1 Eagle kosztuje około 5000zł to jest sporo kasy, ale nie popadajmy w paranoję to jest dwie minimalne krajowe pensje (o średniej krajowej nie wspominając bo to jeszcze mniej). Jeśli żyję kolarstwem, wyścigami od zawsze to moja pasja/hobby to mogę wydać taką kwotę na napęd, a moje dzieci nie będą musiały jeść makaronu z cukrem. Nie róbcie z siebie patoli. Patola to jest jak ojciec i matka palą fajki od zawsze i wydają 14zł na paczkę fajek/dziennie. 14zł*365*2 = 10 220zł/rocznie. Przykład moich znajomych, którzy zawsze się dziwią jak można dać za rower 15000zł. zdziwieni kretyni....., którzy przez 10 lat wydali 100tys zł na trucie swojego organizmu

Edytowane przez dure
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Waza napisał:

kupiłem to co chciałem i na co mnie było stać, a nie to co za te same pieniądze ma najlepszy przelicznik cena/znaczek na szpeju

Ja nie pisałem, że ludzie kupują najlepszy znaczek za cenę, tylko najlepszy produkt za cenę. A dokładniej produkt, który uważają za najlepszy w cenie, którą są gotowi zapłacić za dany produkt.

DURE, masx rację. Przy czym moim zdaniem nie należy kupować rzeczy, których w razie awarii nie jesteś w stanie bez nadmiernego wysiłku kupić ponownie. Na przyklad elektroniczna przerzutka w MTB przy obecnych cenach jest nie dla mnie. Niespodziewany zakup przerzutki za 200-300zł można jakoś przełknąć w bieżących wydatkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, marcinusz napisał:

Przy czym moim zdaniem nie należy kupować rzeczy, których w razie awarii nie jesteś w stanie bez nadmiernego wysiłku kupić ponownie

Dokładnie. A uświadamiamy to sobie dopiero jak złapiemy porządną glebę po dłuższej bezkolizyjnej jeździe.

3 godziny temu, dure napisał:

to jest dwie minimalne krajowe pensje

Aktualnie najniższa krajowa to 1530 netto, czyli 3 takie pensje z kawałkiem. A o średniej lepiej nie wspominać, zwłaszcza biorąc pod uwagę zarobki dyrektorów państwowych spółek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam klienta , który wydał bańkę dwieście na urządzenie ogrodu....ale poważnie, każdy ma prawo robić z kasa co chce, jednych nie stać na graty to ciułają parę miesięcy bo się na coś napalili, drudzy wykładają hajs bo te 10-15 koła na rower dla zajawki nie stanowi dla niż żadnego obciążenia i tyle, nie ma co nad tym dalej dyskutować.

Większość jednak liczy hajs i jak ja i kieruje się zdrowym rozsądkiem i nie wyda na napęd 5 tyś zł, nie potrzebuję tego.

Jedna kwestia waza, skoro masz tylko kasetę gx i łańcuch to po czym wnosisz, że cała grupa przypomina raczej deore niż xt ??

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Och... to tylko było takie tam stwierdzenie, że nie literki na komponencie sprawiają czy jest dobry, a jego wykonanie i jakość działania. I że ja nie mam oporów włożyć do roweru coś z niższej grupy (przysłowiowe Deore), bo mnie wali hierarchizowanie. Jeszcze niedawno, kiedy się ścigałem, obwieszałem rower XTRami i XXami, ale nie dla napisów tylko dla 1) lekkości, 2) precyzji, 3)niezawodności, resztki tego możesz zobaczyć w moim Sparku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hierarchizowanie ma sens bo nie każdy potrzebuje xtr-a czy xx1, nie każdy się na temacie zna i ma flotę na zakupy stąd dobrze jest wiedzieć jak jest wykonana i co dana grupa oferuje.

Wiem z doświadczenia, że zajawkę można spieprzyć kiepskimi gadżetami jeśli wiesz co mam na myśli dlatego jak się ścigałem to tez nie na Deore tylko x9 -x0 czy xt wtedy jeszcze i jak wiem, że to wszystko działa dobrze, jest bezawaryjne i bezobsługowe to poniżej tego poziomu nie schodzę ale jak widzę przerzutkę gx eagle za prawie 5 stów, którą porównujesz z Deore a jest droższa o 2 stówy od xt to się zastanawiam po co inwestować w 1 x 12 i to takiej klasy ??

Pomijam fakt, iż używający go są zadowoleni, wszystko im ładnie hula i nie narzekają....nasz szczęście mogę zawsze kupić gx i jak mnie będzie denerwował to sprzedać i przesiąść na xt lub odwrotnie :)

Swoją drogą fajny full w dobrej wadze .

Edytowane przez Markus34
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Markus34 napisał:

Hierarchizowanie ma sens bo nie każdy potrzebuje xtr-a czy xx1, nie każdy się na temacie zna i ma flotę na zakupy stąd dobrze jest wiedzieć jak jest wykonana i co dana grupa oferuje.

Zgadzam się z powyższym. Chcąc wydać określoną kwotę, fajnie wiedzieć czego można się spodziewać jeśli chodzi o jakość danych komponentów. Mnie nie interesuje wydawanie kasy żeby mieć jakiś tam napis czy logo na przerzutce... Jeśli dobrze rozumiem, to z powyższych odpowiedzi wynika że porównując jakość wykonania danych grup, Sram XX1 i X01 to takie XT z ceną XTRa, GX to coś z pogranicza SLXa i Deore, czyli co NX wypada na Alivio? Oczywiście pomijając fakt że Shimano jest daleko w tyle jeśli chodzi o 1x12, co pewnie szybko się zmieni...

Edytowane przez Alsew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dure napisał:

To kup sobie Altusa M310 prawie jak GX tylko inny napis czy tam logo....

Ale Ty jesteś dowciapny :huh: Chodziło mi bardziej o to, że mam teraz mieszankę XT/SLX i myślałem tak na przyszłość o GX Eagle... Ale mam zasadę że jak coś wymieniam w rowerze to nigdy na gorsze, a skoro Sram kasuje tyle za swoje logo, to poczekam chyba na nową odsłonę xt 1x12 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty jesteś dowcipny, albo niedoinformowany jeśli uważasz, że SRAM kasuje tylko za logo.

SRAM wprowadził 2x10, 1x11, 1x12 zawsze jest o krok od Shimano, tak samo jest w szosie m.in. bezprzewodowa elektroniczna grupa, która niedługo zagości w grupie XX1. Nadal uważasz, że Sram kasuje tylko za logo? Jeśli ktoś kasuje to Shimano. A "inteligencja" tego forum jedyne co widzi to cena i brak w manetce multi release. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o sprzęcie to zapraszam na zagraniczne fora, w Polsce wszystko sprawdzane jest do ceny i "kupiłem produkt X to polecam bo jest najlepszy bo ja kupiłem" - zero krytyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Alsew napisał:

(...) to poczekam chyba na nową odsłonę xt 1x12 

a wtedy SRAMowcy będą już jeździć na 1x13 :) 

a poważniej ...

shimano i SRAM mają inaczej zestopniowane kasety. Shimano ma dziury po 18% w zakresie 10/15 kmh (przy kole 29 i przedniej 32). Mi bardziej widzi się stopniowanie SRAM. Myślę, że póki nie ma innych kaset, to może być dość wyczuwalna funkcjonalna różnica.

http://www.ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=32&RZ=10,12,14,16,18,21,24,28,32,36,42,50&UF=2309&TF=90&SL=2.6&UN=KMH&DV=teeth&GR2=DERS&KB2=32&RZ2=10,12,14,16,18,21,24,28,33,39,45,51&UF2=2309

Edytowane przez sapero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, dure napisał:

Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o sprzęcie to zapraszam na zagraniczne fora,

O których piszesz? Bo na MTBR pełno jest pytań czy w związku z wysoką ceną SRAMa da się jakoś pożenić z nim Shimano. Tak było kiedy wchodziło 11sp i tak będzie jak wejdzie 12sp od Shimano. Polecam zresztą poczytac tamtejszy wątek o nowym XTR. Dziwnym trafem i tam jest gro użytkowników mających nadzieję na podmianie sramowych triggerow z XTR rapidfireami. 

Co do bezprzewodowej grupy to wszystko wyjdzie w praniu. Elektryczny XTR nie ma dużego wzięcia pomimo świetnego działania. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dure napisał:

To Ty jesteś dowcipny, albo niedoinformowany jeśli uważasz, że SRAM kasuje tylko za logo.

SRAM wprowadził 2x10, 1x11, 1x12 zawsze jest o krok od Shimano, tak samo jest w szosie m.in. bezprzewodowa elektroniczna grupa, która niedługo zagości w grupie XX1. Nadal uważasz, że Sram kasuje tylko za logo? Jeśli ktoś kasuje to Shimano. A "inteligencja" tego forum jedyne co widzi to cena i brak w manetce multi release. Jeśli chcesz się czegoś dowiedzieć o sprzęcie to zapraszam na zagraniczne fora, w Polsce wszystko sprawdzane jest do ceny i "kupiłem produkt X to polecam bo jest najlepszy bo ja kupiłem" - zero krytyki.

Pisz co chcesz o sram ale przyznasz, że cena 7 stów za kasetę i tyle samo za korbę gx to przesada i mimo, iż nie uważam że kasują tylko za logo to zdecydowanie przesadzają z tymi cenami.

Jak przerzutka xtr-a kosztuje ponad 1600 zł to nie dziwię się, że nie ma wzięcia bo komu to w normalnej, codziennej jeździe jest potrzebe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...