Skocz do zawartości

[kaseta] Shimano Altus CS-HG31 8 vs Shimano Acera CS-HG41 8


Dave99

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli nie warto bo prędzej zetrę ząbki niż mi coś zardzewieje (rower trzymam w domu).
 

 

Przy wymianie kasety pamiętaj również o wymianie  łańcucha

Tak wiem łancuch już wymieniłem jesienią. Jest praktycznie nówka bo zimą nic nie jeździłem.
Poprzednią kasete zajechałem w półtorej sezonu i teraz nowy łancuch ześlizguje się z biegów 5,6,7,8.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bingo! Tak jestem żydem,przepraszam ;)

 

To teraz chwila prawdy - kupiłeś niestety najpodlejszy i najbardziej nielubiany łańcuch jaki istnieje. Raz miałem z nim styczność i rozciągnął się po 700km o CAŁE OGNIWO. A to oznacza, że błyskawicznie będzie piłował zęby nowego napędu. Musisz odżałować sianko na KMC X8.99 bo to pierwszy sensowny łańcuch na ósemkę. A jeśli i na kasetę odżałujesz kasę i kupisz HG51 to będziesz bardzo zadowolony, bo to już jest bardzo trwałe połączenie. Jeśli naprawdę nie ma szans na wydatki, to kasetę kup jakąkolwiek ale zapomnij o zakładaniu jej do HG40 bo najzwyczajniej w świecie jej szkoda. Od pierwszego kilometra będzie piłowana :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Musisz odżałować sianko na KMC X8.99

 

Swego czasu polecono mi na forum łańcuch KMC X8.93 i teraz mogę to tylko potwierdzić.  X8.99 jest wyraźnie droższy ze względu na dodatkową powłokę antykorozyjną na zewnętrznych ogniwach.

Mój X8.93 spokojnie przeżył jazdę w zimie, był smarowany, nie zardzewiał. Więc wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o łańcuch hg40, to przerobiłem tego już chyba na pęczki w rowerze zimowym/do pracy. Fakt rozciąga się szybko, w warunkach zimowych jeszcze szybciej, jednak ja stosuję metodę napęd + dwa łańcuchy i jakoś idzie na tym zrobić 5000 km, oczywiście jazda po mieście, nie w terenie, ale błoto, sól, woda też szybko niszczą napedy. Na koniec napęd jest w stanie agonalnym, zębaki są ostre jak szurikeny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę wytrzymać i muszę się wypowiedzieć. 11 zł różnicy a ty się pytasz czy warto dopłacać? Przecież to jest równowartość dwóch piw. No bez jaj. Oczywiście że warto bo acera jest lepsza od altusa. Ale swoją drogą jeśli ktoś (nie mówię że ty) nie ma pieniędzy w ogóle i 11 zł sprawi że kupi chleb i dzięki temu nie umrze z głodu to wtedy może warto w ogóle nie kupować kasety:D 

11 zł to są duże kwoty dla bezdomnego ale chyba nie dla kogoś kogo stać na jakikolwiek rower i który jest normalnym chodź by nawet biednym finansowo człowiekiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę wytrzymać i muszę się wypowiedzieć. 11 zł różnicy a ty się pytasz czy warto dopłacać? Przecież to jest równowartość dwóch piw. No bez jaj. Oczywiście że warto bo acera jest lepsza od altusa. Ale swoją drogą jeśli ktoś (nie mówię że ty) nie ma pieniędzy w ogóle i 11 zł sprawi że kupi chleb i dzięki temu nie umrze z głodu to wtedy może warto w ogóle nie kupować kasety:D 

11 zł to są duże kwoty dla bezdomnego ale chyba nie dla kogoś kogo stać na jakikolwiek rower i który jest normalnym chodź by nawet biednym finansowo człowiekiem

 

Znasz takie powiedzenie. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Tu chodzi o zasadę a nie o ślepe wydawanie pieniędzy za efekt placebo.

Staram się racjonalnie dysponować swoimi funduszami. Acer jest droższy o 34% od altusa ale czy jest automatycznie 34% mniej podatny na ścieranie?

Idę o zakład że skład chemiczny jest w 100% taki sam a tym samym ząbki zetrą mi się w takim samym czasie. Nie mam zamiaru dopłacać nawet 11zł za coś czego kompletnie nie odczuję.

Co innego gdyby wyższa cena faktycznie gwarantowała mi większą trwałość. Jak wcześniej napisałem. Prędzej zajadę kasetę niż będę mieć problem z korozją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wszystkie trzy z wymienionych kaset i w mojej opinii najtrwalsza jest jednak 51. Używane były w przeróżnych kombinacjach z łańcuchami i widziałem zdecydowaną różnicę w trwałości między 51 a 41. Dodatkowo na moją ocenę ma wpływ taki mały niuans, że w 41 udało mi się złamać dwa zęby (na różnych koronkach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można przeliczać na procenty ile co jest droższe i ile co jest lepsze. To że coś jest przykładowo 30% droższe nie oznacza że musi być 30% lepsze. Najlepszym przykładem są grupy XT oraz XTR który jest duuuuuuuuuuużo droższy i tylko minimalnie lżejszy a precyzja działania jak dla mnie taka sama. Tego nawet nie odczuje przeciętny kolarz MTB. Wierz mi że acera ma lepszą kulturę pracy od altusa jeśli chodzi o zmianę biegów. Chodź acera też ową kulturą nie grzeszy. Moim zdaniem te kasety bardzo szarpią łańcuchem podczas przerzucania biegów w porównaniu np. do deore gdzie biegi już wchodzą w miarę mięciutko. Niby jesteś taki oszczędny a i tak stracisz teraz przez ten łańcuch który ci tą kasetę szybko zniszczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Znasz takie powiedzenie. Skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Tu chodzi o zasadę a nie o ślepe wydawanie pieniędzy za efekt placebo.

 

Kolego, nie zawsze 100% oczywistego racjonalizmu jest dla każdego jedyną słuszną drogą.

Ja posiadając rower z niską klasą osprzętu zdaję sobie sprawę, że wyżej ... nie podskoczę, chyba, że kupię nowy rower. Ale ja chcę jeździć tym, który posiadam, bo go po prostu lubię.

Mogę go jeszcze bardziej lubić, jeśli go doinwestuję na tyle, na ile to możliwe.

I tak zacząłem od wymiany oryginalnego łańcucha na KMC, bo to jest racjonalne działanie, żeby przedłużyć żywotność całego napędu.

Jeśli już zużyje się kaseta HG31, to kupię HG51. Jak zużyje się korba FC-M311, to kupię FC-M361. I wiem, że cudu nie będzie, bo co z tego, że z Altusa podniosę poziom tylko do Acery? To praktycznie to samo. Ale dla samego siebie mam prawo mieć wrażenie, że rower zostanie ulepszony. Oczywiście każdy ma prawo mieć inne zdanie i tez będzie mieć rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Niby jesteś taki oszczędny a i tak stracisz teraz przez ten łańcuch który ci tą kasetę szybko zniszczy.

Poprzedni taki sam łancuch wytrzymał mi 1,5 roku. Fakt wyciągnął się do takiego stopnia że już przednie zębatki nie były wstanie go utrzymać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I wiem, że cudu nie będzie, bo co z tego, że z Altusa podniosę poziom tylko do Acery? To praktycznie to samo

a acera to prawie to samo co alivio, alivio prawie to samo co deore, deore prawie to samo co slx , slx prawie to samo co XT a Xt to prawie to samo co XTR.

TO WSZYSTKO PRAWIE TO SAMO. Prawie robi jednak ogromną różnice. Nawet na poziomie kasety Hg-31 i HG41 gdzie różnice w zmianie biegów można poczuć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

I wiem, że cudu nie będzie, bo co z tego, że z Altusa podniosę poziom tylko do Acery? To praktycznie to samo.

 

Precyzując, miałem na myśli, że taka zmiana odbywa się niestety w obrębie tego samego standardu, np. kwadratu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

"i" to chyba do lancucha IG? Czyli do kasety z "i" potrzebujesz lancuch IG (da sie kupic, ale trzeba poszukac), a do nowszych kaset lancuch HG.

Mam kasete 41 12-34 do tego lancuch nierdzewny (na zime, poprzednie lancuchy straszliwie rdzewialy) i dobrze wspolpracuja.

Mam klopot z przodu z wrzucaniem biegow z malej na srednia tarcze i ze spadaniem lancucha z malej tarczy (regulacja jednego i drugiego jest dokladnie przeciwna), ale nie wiem, czy to sprawa lancucha czy moze przerzutki C101.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Altus jest do dostania za około 32 zł. Acera zaś kosztuje 43 zł.

Pytanie. Czy jest sens dopłacać do HG41? Rower to Kross Hexagon X6 2014. Domyślnie było tam Shimano HG41-8 11-32T 

 

 

Dam sobie głowę obciąć, że HG40. Co wygrałem?

Bingo!

 

 

Logika.

Jak kupiło się słabej jakości łańcuch, to nie ma sensu kupować lepszej kasety.

Słabej jakości łańcuch zniszczy szybko kasetę bez względu na jej jakość wykonania.

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Łańcuch HG-40 nie zniszczy kasety dopóki trzyma parametry. Kasetę niszczy wyciągnięty łańcuch, nawet XT. Problem polega na tym, że ludzie nie kontrolują stanu łańcucha, a nawet nie wiedzą, że można i że łańcuchy się wyciągają.

 

Dobra kaseta przetrwa 3-4 łańcuchy HG-40 pod warunkiem, że będą wymienione na czas. Za to może paść już po drugim łańcuchu wysokiej jakości.

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...