Skocz do zawartości

[Suport] Wymiana suportu klasycznego na pakiet


Bananan

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

chciałem wymieniać w marketowym rowerze suport ze starego typu oddzielnie składanego z osi i misek na zintegrowany pakiet.

Ten obecny łapał co chwile niewielki luz a niedawno zaczął już stukać przy kręceniu - po wyjęciu okazało się, że rozwalony jest prawy wianuszek łożysk - do wymiany razem z osią - przetarta w miejscu styku z łożyskami.

W celu zlikwidowania problemu z luzami stwierdziłem, że kupię suport pakietowy. Problem jest z doborem odpowiedniego - szerokość mufy to 68 mm, ale długość obecnej osi to już 146 mm.

Jak dobrać odpowiedni wkład do korby na kwadrat, która działała na takim suporcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek upewnij się jaki masz gwint BSA czy ITA.

Ważna jest linia łańcuch i do tego dobierasz suport. Każda korba ma podane zalecane wymiary suportu. Tabele znajdziesz w neci. e     

Niestety, ale nie udało mi się odkręcić prawej miski, bo nie mam tak dużego klucza (36 mm). Francuzem nie dało rady, bo schodził - chyba że... tam jest właśnie odwrotny gwint! Ale z obliczeń suwmiarką zewnętrzna średnica lewej miski ma 36 mm.

 

Tatanka, wymiar ośki bez końcowych gwintów to 126 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Niestety, ale nie udało mi się odkręcić prawej miski, bo nie mam tak dużego klucza (36 mm).

Prawą ma lewy gwint. Odkręcasz ją tak jak się kręcą wskazówki zegara.
Średnica suportu w BSA i ITA jest ta sam tylko skok gwintu jest inny.
    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, jutro kupię klucz odpowiedniego rozmiaru i odkręcę tą miskę.

Pomijając rodzaj gwintu, to przeglądając sklepy trudno znaleźć pakiet z ośką o długości dokładnie 126 mm. Czy można kupić trochę większy 127,5 mm, lub jeszcze lepiej trochę krótszy - 124,5 mm?

Jak sprawują się suporty FSA, ponieważ o sterach słyszałem dobre opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że na Allegro świat się nie kończy,ale nie ma tam wyboru z tą długością.Znalazłem  taki http://allegro.pl/30287-kpl-suportu-kaseta-126-mm-h-rocks-i6676549215.html ale nie wiem co to jest warte.Te 1,5 mm różnicy nie będzie problemem.No chyba że okaże się że weźmiesz dłuższy suport,a przerzutka nie będzie miała już regulacji wychyłu na zewnątrz.Ale 1,5 mm różnicy dzieląc na dwie strony to wychodzi 0,75 mm różnicy.Więc raczej nie będzie problemów,ale można sprawdzić.Przy krótszym suporcie o 1,5 mm na pewna będzie pasowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem wykręcanie połówki gwintu ze środka to jest kosmos

Nic strasznego, poza tym suportach dobrej marki nie pękają. A co powiesz na wykręcanie aluminiowej misy suportu hollowteh z uwalonym gwintem???

To jest dopiero rzeź. Ostatnio doświadczyłem tego na własnej skórze. Na szczęście gwint w ramie ocalał

 

DSC_1308%255B1%255D.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Shimano to wystarczająco dobra firma? Jeśli tak, to pękają i dobrych firm. Zdecydowanie odradzam suport z plastikową miską! To badziew.

 

Teraz kolega Bananan chce zmienić na zintegrowany suport, a nie ma klucza nawet do tradycyjnego - to ciekawe czy ma do zintegrowanego? 

 

Moim zdaniem jak ktoś niewiele jeździ i to nie są trasy MTB czy wyścigi, to te tradycyjne suporty się sprawdzają. Żonie wianki wymieniłem po 15 latach. Receptą na luzy to jest dobra kontra no i raz na jakiś czas wypada sprawdzić, umyć i nasmarować.

 

To teraz podliczmy - dobry klucz 36, klucz do suportu zintegrowanego, suport zintegrowany kontra ... 4 zł za wianki (można też kupić same kulki łożyskowe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witboj, jeszcze do tego trzeba kupić ośkę suportu - jej powierzchnia jest już nierówna i wytarta przy prawej misce. ;)

Co do luzów, to z tym nie mogłem dać sobie ostatecznie rady - dociąganie, kluczem hakowym, przez tydzień co każdy dzień jazdy (to rower dziewczyny więc nie jest i tak zbyt mocno eksploatowany) a i tak po zaprzestaniu po 2 tygodniach spokojnego jeżdżenia luz zaczynał się pojawiać ponownie. Może to przez to, że od początku było to źle zmontowane przez fachowców ze sklepu - nie wiem. Jak już zaczęło stukać przy kręceniu rozebrałem całość i ujrzałem, to co właśnie opisuję.

Zakup klucza do zintegrowanego suportu przyda się w przyszłości jeśli będę coś robił przy swoim rowerze - w nim na szczęście od 5 lat suport działa do tej pory bezproblemowo.

Zakup suport zintegrowany Neco to koszt ok. 20 zł a spokój na długi, długi czas. Jak dla mnie rower jest do jeżdżenia a nie serwisowania, tym bardziej zwykły, marketowy, używany tylko na dojazdy po mieście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...