Skocz do zawartości

[widelec] Niesymetryczny widelec


arek_gd

Rekomendowane odpowiedzi

Kupiłem niedawno sztywny widelec. Chciałbym zapytać, czy waszym zdaniem jest to egzemplarz obarczony wadą, która wyklucza go z użytkowania.

Chodzi mianowicie o ten pierścień na rurze sterowej znajdujący się nad koroną widelca, na który ma zostać nabita dolna bieżnia łożyska. Po zakupie widelca stwierdziłem, że oś symetrii tego pierścienia nie pokrywa się z osią symetrii rury sterowej, co widać na załączonych zdjęciach (z jednej strony odległość pierścienia od ścianki rury jest większa niż z ze strony przeciwnej, tzn. 1,1mm w stosunku do 0,7mm).

 

post-200801-0-90691600-1476218872_thumb.jpg

 

post-200801-0-67863800-1476218887_thumb.jpg

Problem może być taki, że skoro wewnętrzna średnica dolnej bieżni sterów jest w praktyce zawsze nieco większa od (zewnętrznej) średnicy rury sterowej, to dolne łożysko sterowe nie będzie w osi z górnym, czyli rura sterowa nie będzie pracować równolegle z rurą, w którą jest wetknięta, czyli główką ramy. Skutkiem mogą być nierównomierne zużywanie się sterów i niekończące się problemy z ich regulacją.

Czy ktoś się już kiedyś spotkał z podobnym problemem? Czy waszym zdaniem moje obawy są słuszne i czy mam zrezygnować z montażu tego widelca. Nie mogę go już oddać sprzedawcy, bo minęło 14 dni od czasu zakupu.

Byłem z tym widelcem u mechanika rowerowego i stwierdził on, że widelec jest dziwny; sam nie wiedział, czy ta mała asymetria w budowie może być problemem czy nie.

 

Dołączam zdjęcia widelca. Jest to widelec stalowy cro-mo firmy point.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Rura sterowa nie jest krzywo względem widełek?Może ucieka w stronę gdzie jest mniejsza szczelina?

 

Wszystko w widelcu - oceniając na oko - jest proste, prócz tego, czego dotyczy mój post, tzn. ten pierścień do nabicia bieżni jest niesymetrycznie osadzony (tak jak to opisałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chm pytanie czy znajdziesz tani widelec idealnie wykonany. Taka niedokładność na całej długości rury -wysokości główki (odległość między nabitymi miskami steru) nie powinna wpływać na pracę steru w takim stopniu jak to opisujesz. Jeśli się okaże że masz do tego stery na wiankach z metalowymi miskami (cętryczność takich sterów nie jest idealna) możesz nawet nie zauważyć tej anomalii. Pozostaje ci to sprawdzić na żywo. Osadź widelec w ramie (sterach) bez koła i sprawdź płynność jego pracy w łożyskach -bez założonego koła.

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak to się zachowa z praktyce, ale teoretycznie cały widelec bedzie krzywo.

Zakładając że na górze sterówka jest centralnie, na dole ma przesunięcie o 0,5mm, to koło na styku z podłożem może być pare mm od osi roweru.

Tylko gdybam, a różnica może będzie minimalna i nawet tego nie odczujesz.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem jak to się zachowa z praktyce, ale teoretycznie cały widelec bedzie krzywo.

 

 

koło na styku z podłożem może być pare mm od osi roweru.

 

Masz rację, ale nie z tym kołem to jest największym problemem. Problem jest gdzie indziej. Łożyska sterowe są przecież w rowerze "napięte" (śruba w kapslu jest przecież stosunkowo mocno dokręcona). Jaki to daje rezultat przy braku współosiowości obu łożysk (górnego i dolnego)? Kulki górnego łożyska sterowego z jednej strony będą mocno wgniatane w bieżnię, a z drugiej strony nie będą prawie wcale "dociążone".

Nie jestem zawodowym mechanikiem, ale myślę że taki właśnie problem może powstać (nierównomierne obciążenie bieżni łożyska górnego). Może to prowadzić do wiecznych problemów z regulacją sterów i ich bardzo szybkiego zużywania się.

Zauważcie, że zwykle widelec ma przy koronie (miejsce łączenia belki poziomej z rurą sterową) lekkie stożkowate rozszerzenie -  wówczas taki problem jak u mnie nie występuje; ale ja nie mam takiego stożka, tylko ten (krzywo osadzony) pierścień.

 

 

 

Co to za wideł i ile kosztował?

Firma Point - 150 zł. Alternatywą był jedynie widelec Aprebic za 250 zł.

 

 

 

 

Jeśli się okaże że masz do tego stery na wiankach z metalowymi miskami (cętryczność takich sterów nie jest idealna

Zgadza się - wianki mają pewne luzy w miskach, ale to akurat nie jest problem. Po nasadzeniu na sterówkę taki wianek "wskoczy" na swoje miejsce i będzie równomiernie ściskany przez bieżnie ze wszystkich stron, ponieważ ze względu na stożek w koronie widelca (który np. w moim widelcu nie występuje) rura sterowa będzie idealnie centrowana względem główki ramy.

 

Uff, trochę zawiły ten opis, ale nie łatwo to opisać.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...