Skocz do zawartości

[korba] SLX 3 tarcze - przeróbka na 2 blaty


Xonix29

Rekomendowane odpowiedzi

Posiadam korbę SLX FC-M672 z tarczami 40x30x22.

 

image_KU.SH.0246_1_600x600.jpg

 

Czy jest możliwość założenia do niej 2 blatów 38x24 tak jak jest to w korbie FC-M677?

 

77270.jpg

 

Nie będzie problemów mocowaniem lub z tym, że łańcuch będzie w złej linii z kaseta?

Z tego co szukałem przerzutka (SLX E-type 3x10) ogarnie 2x10 (manetka XT z przełącznikiem na 2x), więc pozostaje problem tych tarcz. 

 

Druga sprawa dobrze kombinuję z 38x24? Czy może lepsze rozwiązanie to 36x22? (kaseta 10s 11-36)

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kpk blatu 38 i 24 do swojej korby nie montuj dużej a jej miejsce złóż podkładki gotowe. Sam mam tak zrobione i git. Wiedz też o tym że będziesz musiał zmienić przednią przerzutkę, jak tego nie zrobisz będzie spadał Ci łańcuch na dziurach   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozstaw śrub jest taki sam to zębatka będzie pasować. Roztaw mierzysz odległość od środka dwóch sąsiednich śrub/otworów. Linia łańcucha Road Double i MTB Double jest taka sama i wynosi 43,5 mm mierzone od środka osi rury ramy do środka między dwiema zębatkmi blatu. Uważam że linii łańcucha nie zmieniasz. Możesz dopasować długość łańcucha (usunąć jedno ogniwo lub dwa) i wyregulować przednią przerzutkę, ponieważ pozbyłeś się zewnętrznej największej tarczy. Regulacja zakresu śrubką w przerzutce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przednia przerzutka triple nie obsłuży 2 blatów poprawnie.

 

Obsłuży tylko będzie taki efekt jak piszę poniżej  

 

   

 

Przerabiałem ten temat, trzeba kupić przerzutkę na 2 blaty.

 

Tak jk pisałem w poście wyżej, będzie spadał łańcuch jadąc po dziurach na zewnętrzną część korby. Trzy rzędowej przerzutki nie da się tak nisko opuścić żeby zapobiec temu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

10_38

 

Kaseta Sram-a, hmm dodatkowe koszta.

Jeżeli kolega ma 29er to36T przód i 11t tył  na kadencje 80RPM daje dobrą prędkość 35,5km/h

Znowu tył powiedzmy że ma 34T a przód 22T to będzie go kładło na plecy. Wychodzi przełożenie 0,65   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Przechodząc na 2x10 trzeba będzie zmienić linię łańcucha

 

Linia łańcucha Road Double i MTB Double jest taka sama i wynosi 43,5 mm mierzone od środka osi rury ramy do środka między dwiema zębatkmi blatu.

A o co teraz kaman?

 

Linia łańcucha korby 3rz mierzona jest do środkowego blatu i wynosi 50mm. W korbach 2rz pomiaru dokonuje się pomiędzy zębatkami.  W tak przerobionej korbie wyniesie ona najprawdopodobniej 46,8mm. Tu raczej nic się nie zmieniło od czasów napędów 2x9.

Na kasecie linia łańcucha w piaście 135 i 142mm wynosi ok. 45mm. Świetnie, mamy niezgodność raptem 1,8mm.

Gdzie zatem haczyk? Ktoś wspominał o przedniej przerzutce - ciepło :) 3rz będzie zbyt wysoko uniesiona nad blatem (wymagane 1-3mm), a to może powodować spadanie łańcucha na prawe ramię przy zmianach. Druga sprawa, zmiana przerzutki na dedykowaną 2rz. Tu pojawia się problem konstrukcyjny, gdyż przerzutki od systemów 2x10 są wyregulowane do działania z korbami o linii łańcucha 48,8mm, a więc o 2mm większej niż powstała nasza korba. Pytanie zatem, czy przerzutka 2rz da radę tak głęboko się złożyć?

 

Odpowiadając autorowi, tak, śmiało możesz zakładać zębatki 38 i 24 lub 36 i 22z (proponuje 36/22 jeśli masz koło 29"), ale ryzykujesz poprawnością działania przedniej przerzutki. Kup 2rz, zamontuj, wypróbuj, może da radę ją wyregulować. Zawsze można trochę podpiłować ogranicznik, by ta bardziej się złożyła.

Co zyskasz? Lepszą o 2mm linię łańcucha niż na dedykowanej korbie 2rz = mniejsze przekosy = większa żywotność napędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kasetę pisałem jaką mam - 10 przełożeń, 11-36, kaseta też jest do wymiany, ale chcę kupić taką samą, nie widzę sensu zmiany. Link do kalkulatora - u góry to co mam, a na dole to co chce uzyskać. 

 

Temat chyba na razie odpuszczę jak przerzutkę też trzeba, podkładki jakieś... cudowanie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przerzutkę też byś potrzebował zmienić. Te 3rz od 2rz się bardzo różnią, a 3rz nie dasz rady opuścić odpowiednio nisko, tu jest problem. Żadnej kasety na SRAMA czy co oni tam wymyślają, zmieniać nie musisz, nie słuchaj bzdur, ale jeśli masz zużytą to tak, wymienić na nową trzeba. Wtedy także łańcuch.

 

Podkładki podłożyć byś musiał pod śruby, bo usunąłeś blat, a śrub nie skracałeś, rozumiesz? Śruby zawsze idzie skrócić, wystarczy je pilnikiem spiłować ze 2mm. Chcesz mieć dobrze, to niestety trochę pracy i inwestycji to wymaga, ale bez przesady, trudne to nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie namawiam. Ja widzę plusy tak przerobionej korby (lepsza o 2mm linia łańcucha, niższe koszta zmiany), ale w obecnych napędach 10/11rz nie jest to już tak prosty manewr jak kiedyś w 9rz. Shimano wyszło naprzeciw potrzebom, ale zablokowało do pewnego stopnia możliwość samowolki. Biznes, wiadomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super wieści, mowa oczywiście o przerzutce 2rz?

 

Nawet twoja fotke znalazłem :)

http://www.forumrowerowe.org/uploads/garage_images/image_url-199388-1473632376.jpg

Tak to powinno wyglądać prawidłowo, widać podkładki, przerzutkę 2rz. Widzę, że nawet zębatki mają nietypowy rozmiar od trekinga 36/26?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to super wieści, mowa oczywiście o przerzutce 2rz?

 

Nawet twoja fotke znalazłem :)

http://www.forumrowerowe.org/uploads/garage_images/image_url-199388-1473632376.jpg

Tak to powinno wyglądać prawidłowo, widać podkładki, przerzutkę 2rz. Widzę, że nawet zębatki mają nietypowy rozmiar od trekinga 36/26?

Dokładnie mam 36/28

Zaraz padnie pytanie dlaczego tak kombinuje i nie wymienię suportu i korby. No właśnie wymieniłem na suport zespolony V2. Kolejne pytanie dlaczego. Bo jest trwalszy i mniej wrażliwy na podtopienia piach itp. Zwykłe otwarte były bardzo problematyczne. Śmigam trochę w maratonach i te otwarte nie dawały sobie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Do korby M672 nie założysz  żadnego shimanowskiego dużego blatu dedykowanego dla 2x10 - te mają BCD 104 , a korba M672 ma BCD 96.

Faktycznie, zapomniałem, że to nowa 40/30/22, a nie 42/32/24. Czyli temat rozwiązany.

Ale oni namieszali, cwaniaki. Nic nie przerobisz teraz, w 11rz symetrię śrub dodatkowo pozmieniali. Masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jeśli tak to czeka mnie również wymiana przedniej zmieniarki.

Tak będziesz musiał zmienić przednią przerzutkę. Tylko przednie przerzutki mają za zwyczaj pojemność 10T.

Tak więc między dużym a małym bletem nie może być więcej niż 10 zębów różnicy ale spokojnie taka przerzutka obsłuży i 12T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...