Skocz do zawartości

[rower/rama] CX (przełajowy) SS tak do 3000zł


Tom3k88

Rekomendowane odpowiedzi

zdaje sie że nie pojawiły się tutaj wymiary  zawodnika ;)

ale właśnie przyszło mi do głowy że przecież  @IvanMTB  wystawiał tu na sprzedaż Singulara Peregrine w sizeLarge  i dzisiaj  @anarchy zapowiadal że Kuwahare bedzie sprzedawał, on nie chce powiedzieć , ale ja wiem że to coś koło 55x55 wymiar ;) 

 

więc jeśli autorowi pasują wymiary to bym się tymi dwoma zainteresował w pierwszej kolejności...dla mnie niestety za duże, bo bym już dawno szarpał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie czytam i czytam Twoje posty kolego Tom3k88 i mam warażenie, że kompletnie nie wiesz czego chcesz :) znaczy się coś dzwoni, ale nie wiesz jeszcze w którym kościele. Pytam, zupełnie bez złośliwości: jeździłeś kiedyś na rowerze innym niż 26" MTB?  Jeśli nie, to każdy rower z kołami 28" będzie dla Ciebie niewyobrażalnym przeskokiem jeśli chodzi o jazdę po mieście (przy odpowiednim doborze opon). Mówisz, że chcesz przełaja. No i świetny wybór, Polska (o ile nie mieszkasz w górach, a nie mieszkasz) to kraj jak najbardziej przełajowy! Problem polega na tym, że nawet na zawodach CX-owych 99% rowerów to MTB :)

Określ proszę procentowo, ile Twojej jazdy to będzie miasto a ile szutry czy inne bezdroża, bo coś mi się wydaje, że mam dla CIebie receptę (sugerowaną już wcześniej)

 

No właśnie koncepcja dopiero się kształtuje. Założenie jest takie, żeby złożyć, tani, prosty i szybki rower do jazdy po mieście i weekendowe wypady (90% asfalt, ale zwykle dziurawy). Mój wiekowy już Kellys Scarpe po odpowiednich modyfikacjach służy mi do wszystkiego innego. Nadaje się i na wypad w las i na kilkuset kilometrową wyprawę. Jestem do niego tak przywiązany, że we Wrocławiu nigdy nie zostawię go bez opieki. Stąd potrzeba drugiego roweru.

 

O ramę 29er i 26" pytam dlatego, że trochę obawiam się tego, że z moimi nawykami po szerokich oponach, albo pokrzywię koła, albo będę co chwilę leżał na glebie. Marzy mi się coś takiego:

post-117133-0-55465800-1436901220_thumb.jpgpost-117133-0-18329800-1436901236_thumb.jpg

Nie chcę ostrego, bo jeszcze mi życie miłe i bez dobrego przedniego spowalniacza raczej bym na rower nie wsiadł, męczyć to się mogę jak jadę na trasę, po mieście wolałbym trochę komfortu, więc mógłby być SS, ale jak już idziemy w tą stronę, to tylko jeden krok do przerzutek w pieście. Wymieniony wcześniej Genesis (i Nature Boy Disc) w zasadzie zaspokaja moje potrzeby i pewnie ten rower miałeś na myśli. Problem jest tego typu, że może mnie i stać na ten rower, ale wydaje mi się nielogiczne wydawać tyle pieniędzy na coś co z założenia ma być narażone na kradzież.

 

Gdyby udało mi się złożyć taki rower po kosztach to też by dał radę: post-117133-0-58922400-1436901554_thumb.jpg

 

Dlatego najsensowniejszym wydaje mi się, złożenie czegoś na starej szosowej ramie, podobnie do @IvanMTB. Problem jest tylko taki, że na ramach szosowych się nie znam, a na tych starych już całkiem. Dobór reszty osprzętu raczej nie będzie problemem. Zastanawiam się tylko, czy do starej szosy wcisnę piastę z biegami, z tego co pamiętam, to chyba trochę inne szerokości tylnych widełek kiedyś były?

 

Mam 175cm wzrostu, na MTB powinienem jeździć na 18", ale mam ramę 19,5" i też się dobrze na Niej czuję. Liczyłem wymiary taki, pi razy drzwi przez stronę i wyszło coś takiego:

top tube length
52 - 52.4 cm
seat tube range CC
56.9 - 57.4 cm
seat tube range CT
58.6 - 59.1 cm
stem length
9.6 - 10.2 cm
BB saddle position
72.9 - 74.9 cm
saddle handlebar
51.8 - 52.4 cm
saddle setback
7.6 - 8 cm
seatpost type
setback

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam 175cm wzrostu, na MTB powinienem jeździć na 18", ale mam ramę 19,5" i też się dobrze na Niej czuję. Liczyłem wymiary taki, pi razy drzwi przez tą stronę i wyszło coś takiego: seat tube range CC 56.9 - 57.4 cm seat tube range CT 58.6 - 59.1 cm

 

 

po mojemu coś zle policzyles - jeśli mowimy o klasycznej ramie szosowej czy przełajowej .

 

w przełaju który miałem (stalowy klasyk)  - na oponie 23c  suport na wysokosci 295mm   , CT 586mm   hmmm, w zasadzie u mnie bylo CT580    - mam 176cm  noga 79cm  , jeździć się dało, ale stanąć to już możesz co najwyżej na jednej nodze a druga na pedale ;)  

no chyba że lubisz stać na palcach na każdych światłach jak balednica ;)

 

 

jeśli nie masz nienaturalnie długiej nogi to obstawiam 540mm max CT  posdiodłowa   i pewnie to samo pozioma  -  ale to zależy też od uwarunkowań zawodnika, ja lepiej się czuję na 53x53  ,   może nawet przetestuję niebawem jeszcze coś krótszego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

Dlatego najsensowniejszym wydaje mi się, złożenie czegoś na starej szosowej ramie

 

Bardzo szczytny zamysł ale nie bardzo chyba sobie zdajesz sprawy z problemów jakie generuja stare szosowe lub przełajowe ramy...

 

Po pierwsze to główka ramy w 99 przypadkach na 100 ma 1". Znalezienie pasujacego do takiej średnicy widelca z adapterem tarczy (jeden z Twoich warunków) jest tylko nieco mniej nieprawdopodobne niż trafienie 6-tki w Lotto.

 

Po drugie rozstaw tylnego widelca to najczęściej 120 lub 126mm, a czasami nawet 110. Znalezienie dowolnego typu piasty dyskowej w takim rozmiarze jest delikatnie mówiac podobnie prawdopodobne jak dostanie odpowiedniego widelca. Gdzieś-kiedyś Novatec oferował piasty OLD 120 z adapterem na 6 śrub, ale o ile pamiętam to była wersja fix, którą właśnie odprawiłeś.

Przy rozstawie 126mm na siłę jeszcze da się rozepchać do 130mm, o ile rama jest stalowa, ale piast dyskowych OLD 130mm tez na lekarstwo i przeważnie są drogie jak mokre zboże.

 

Po trzecie z tyłu adapter tarczy to już zupełna bajka i fantastyka naukowa.

 

Realnie najlepiej, oprócz kupienia całego sprzęta i zainwestowania w dwa pancerne u-lock'i z możliwie najwyższym poziomem bezpieczeństwa, wyjdzie Ci chyba kupno używanej ramy w guście Day One, Pompetamine, Roadrat lub Escapade i poskładanie po taniości czegośtambądź...

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasadniczo Ivan dobrze prawi, ale zbyt  pesymistycznie troche jak dla mine ;)

 

- widelec 1" pod tarcze mozna zamówić nowy u miszcza R. w cenie 350 - 400zeta

 

- rozstaw to rzeczywiscie problem, ale ja bym upatrywal bardziej problemu w znalezieniu rozmiaru ramy dla autora, bo przy tym samym wzrośie +-1cm  sam się bujam z szukaniem i widzę tylko smakowite kąski w większych rozmiarach, nawet przeglądając allegro

 

- w przypadku starej stalówki, o ile pokusiłbym się o w/w przedni wideł na tarcze  to tył bym sobie odpuścił zupełnie , jakikolwiek hebel podłej jakości ma moc zblokowania tyłu, jak nie ma to tylko cieszyć się rowerowym ABS ;)

 

- osobisicie postrzegam wymienione wyzej modele następująco : day one - drogo  , pompetamine - super ale ciezko dorwac ( w tym rozmiarze ciężko x2 ) ,  cotic  nienaturalnie dluga pozioma rura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

pesymistycznie troche jak dla mine ;)

 

Realistycznie... Jak by nie patrzeć sam miałem taki sprzęt i dokładnie znam poziom frustracji spowodowany tym że by sie chciało a nie ma...

 

 

 

cotic nienaturalnie dluga pozioma rura

 

Naturalnie, gdyż Roadrat to rower pod prosta kierę, o bardziej emtebecznej geometrii na gór-rurce...

 

Z rozmiarami też nie ma co fisiować. Skoro przy 175cm wzrostu dobrze autorowi na ramie 19.5 to raczej preferuje dłuższe. Tutaj zatem celowałbym w coś w granicach 56cm CtC na gór-rurce w klasycznym geo.

 

Nie wiem jak w Polsze ale u mnie to bardzo popularny rozmiar.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadzam się 'z wrzyskiem powyższem'   ale po ostatnich fotakach wniosłem że jednak baranek będzie opcją preferowaną, więc taki dłuższy cotic może się kazać za długi już bądź co bądż..w efekcie po max 2k km  stwierdzi ...mam to gdzieś, bolą mnie plecy, za mało mocy, będę kombinować ;)   

 

same w sobie kombinacje i poszukiwania złe nie są, to jest kwientesencja tez fajnej przygody z rowerem, szczególnie kiedy jeździ się w mairę regualrnie i każda nawet najmniejsza zmiana ma wpływ na prowadzenie, zmęczenie, odczucia ogólne,  życzę autorowi owocych poszukiwań, mam nadzieję że z naszego bredzenia wyciągnie jakąś srednią  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z Cotic'ami teraz jest prosto. Roadrat - flat bars, Escapade - drop bars.

 

Dżewiej było bardziej zakręcenie gdyż istaniały równolegle wersja long dla plaskacza i short dla baraniny.

 

Ponownie kwestia wyborów i preferencji, gdyż dla mnie 58cm gór-rurki i baran przy 179cm wzrostu to jest ideolo.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przypominam sobie, żebym się przy hamulcu tarczowym upierał, właściwie to jest najmniej preferowany ze wszystkich. Klasyczne hamulce dual pivot mi wystarczą, jak już to chciałem rolkowe montować, żeby zapomnieć o regulacji i wymianach klocków. Plan jest taki, żeby znaleźć kompletną szosę i wymienić w niej tylną piastę (ewentualnie całe koło, jak wyjdzie taniej) i korbę, no i pozbyć się przerzutek i manetek. Kiedyś jeszcze liczyłem na innej stronie to wyszło mi 55x55cm, albo coś koło tego. Dlatego właśnie nie chciałem przez internet zamawiać roweru, bo muszę się po prostu przymierzyć.

 

Jakoś za dwa tygodnie wybieram się na giełdę rowerową, może coś tam znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Cotic'ami teraz jest prosto. Roadrat - flat bars, Escapade - drop bars.

edit : przepraszam ale tabelka sie rozsypala

 

 

 

nie wiem nie wiem....

 

Escapade

 

 

Frame Size                              Small                        Medium                       Large

Seat Tube (centre-top)            48cm                        51cm                            54cm

Top Tube Length (Effective)    54cm                        56cm                             58cm

 

 

dla mnie to one są za długaśne, ale może gorzka prawda jest taka - jak to Prezes mnie uświadomił, że ja się garbię! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No i git zatem :icon_cool:

 

Pamietaj tylko że w duala nie wsadzisz jakiejś wybitnie grubej opony. Realnie 35-38c o ile bedzie to łysy papuć...

 

No i oczywiscie dual pivot to hamulec wyłącznie w suchych warunkach jak tylko popada zamienia sie w średnio skutecznego spowalniacza...

 

Powodzenia w poszukiwaniach!

 

Szacunek...

I.

 

 

PS

 

 

 

dla mnie to one są za długaśne,

 

I to tylko ponownie pokazuje, że nie ma Jedynej Słusznej Drogi. Co jednemu super innemu crap i pohybel...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietaj tylko że w duala nie wsadzisz jakiejś wybitnie grubej opony. Realnie 35-38c o ile bedzie to łysy papuć...

 

 

eee, akurat tutaj to chyba zbyt optymistycznie dla odmiany...szosowy dual  na 35? 

szerokość mooooze, ale wysokość?  

serio pytam, bo nie praktykowalem, ale jak mysle o zalozeniu do duala 105 28c  to widzę  że prawie nic nie zostanie przeswitu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

 

 

eee, akurat tutaj to chyba zbyt optymistycznie dla odmiany...szosowy dual  na 35? 

 

True story mate  :)

 

Klektro r312 z długimi ramionami bez większych problemów obsługiwało 32c z klockiem (WTB Crosswolf) i łysego, oszukanego Conti City Contact 42c - realnie circa 36-37c...

 

Ale fakt-faktem, więcej zależy od ramy i pojemności jej widelców.

 

Szacunek...

I.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...