Skocz do zawartości

[pedały] długość osi w pedałach spd


Lumperator

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu trapi mnie pewna rzecz. Każdy element w rowerze można zmienic na inny, bardziej dopasowany pod swoje potrzeby (obecnie również rozmiar kół). Dla wielu osób różnica w wysunięciu sztycy o 0,5cm daje odczuwną zmianę, różne długośći korb wpływają na szybsze lub bardziej siłowe kręcenie. Zupełnie się z tym zgadzam. To co mnie jednak zastanawia, to niemożność wyboru pedałów o różnej (lub regulowanej) długości osi. Przesiadając się w tym roku na spd, a właściwie Look Quartz, poczułem, że rozstatw stóp mam za bardzo ścisięty do korby, dosłownie o jakieś 3-4mm. Pedały Look Quartz mają minimalny zakres ruchu stopą na boki, na moje potrzeby ciut niewystarczający aby dobrze się w tym poczuć. Rozumiem, że mógłbym sprówać z pedałami Time, kóre maja znacznie większa swobodę ustawienia stopy? Czy w ogóle pedały mają jeden ustandaryzowany q-factor? Dziwię się, że w mtb nikt nie wpadł na pomysł sprzedawania pedałow przynajmniej w dwóch rozmiarach osi, albo z jakims systemem, który umożliwiłby lekką regulcję długości. Wydaje mi się, że część dolegliwości kolanowych moze wiązać się z tym problemem. Ciekaw jestem waszej opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przesiadłeś się na zatrzaski ze zwykłych platform?

Możliwe, że wcześniej nie układałeś stóp równolegle, czyli pięty miałeś szerzej niż palce. Zatrzaski wymuszają równoległość i dlatego masz wrażenie "ściśnięcia" stóp.

 

Te parę milimetrów to sobie możesz blok w bucie przesunąć i może to jest rozwiązanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dla ciebie look quartz mają mały luz na boki to ciekaw jestem co byś powiedział po jeździe w shimano ;)

 

Hehe, nie miałem przyjmności jeździć na shimano ;)

 

A przesiadłeś się na zatrzaski ze zwykłych platform?

Możliwe, że wcześniej nie układałeś stóp równolegle, czyli pięty miałeś szerzej niż palce. Zatrzaski wymuszają równoległość i dlatego masz wrażenie "ściśnięcia" stóp.

 

Te parę milimetrów to sobie możesz blok w bucie przesunąć i może to jest rozwiązanie? 

 

Ja mam chyb lekką szpotawość kolan (nie stykają się) i jakoś chętnie mi wtedy ustawić stopy pod kątem, a nie równolegle. Ale ten problem jest bardziej dotkliwy w lewej nodze, Prawą mi sie dobrze kręci :)

 

Kolejne mm możesz zyskać na samym suporcie/korbie.

 

Mówisz o dodatkowych podkładkach do supoertu HT2? Pominę kwestię ustwienia linii łańcucha. Problem nie jest jakby w rozstawie ramion korby, tylko krótkiej osi w pedałach. Tym sposobem starłem sobie oba ramiona korby tylną stroną butów, co na platformach nie miało miejsca. Ja czuję, ze brakuje mi tych powiedzmy 3mm szerzej w osiach pedałów. Próbowałem niedawno z miedzianymi podkładkami przed gwintem, aby pedał nie wkręcił się do końca i powiem szczerze, że było lepiej. 

 

Biore jeszcze pod uwagę źle dobraną szerokość /kształt siodła (ok. 146mm). Mam czasami odczucie, że chętniej zbliżł\ybym kolana do ramy, ale przeszkdza mi w tym siodło. Gdyby okazało się, że przez siodło miałem problem z kolanem, to bez komentarza :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry temat. Bo choc sprawa bardzo wazna, to jakos taka ogolna lipa w branzy.

 

krism4a1, mam nadzieje, ze juz nie korzystasz z ich uslug ;)

 

Rozstaw powinien byc dopasowany do anatomi zawodnika. Ale kto cos takiego oferuje? O tym wogole sie nie mowi. Jest jak jest i ma byc dobrze. 

Nie jestem juz w temacie na biezaco ale dla poprzednich modeli krankow mozna bylo dokupic oski w roznych dlugosciach. Z tego co pamietam bylo ich 3. 

Z szosowych, spory wybor dlugosci (6) oferuje Keywin. Mozna zrobic fitting lub skontaktowac sie z Mariuszem, jest bardzo pomocny.

http://keywin.cc/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A bloki nie mają możliwości przesuwania na boki? U siebie w spd mogę spokojnie wygospodarować po 1,5mm w każdym bucie.

 

Bloki Looka nie mają mozliwości przesuwania na boki. Poza tym chyba lepiej aby blok był centralnie przykręcony do buta przenosząc równiemiernie siłę na obie strony platformy (chodzi o pedały looka i time). Tak mi sie przynajmniej wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym stopniu możesz "rozsunąć" pedały stosując pierścienie dystansowe zakładane między korbę a oś pedału. 

Korby SRAM'a karbonowe mają takie w zestawie przy zakupie. Podkładka ta ma co najmniej 1 mm grubości, więc myślę że jak dasz po dwie z każdej strony to i tak nic się nie stanie a pedał będzie wkręcony wystarczająco głęboko w ramię korby. Jeśli rozstaw masz obecnie za mały o 4 mm to w ten sposób go wyrównasz podkładkami.

Zadzwoń do Harfy we Wrocku i zapytaj czy mają coś takiego gdzieś w szufladzie - może ktoś kupił takie korby u nich, zamontował a podkładki im zostały, a może mają jakąś ilość zapasów. 

Podkładki takie mają wszystkie karbonowe korby także z logo Truvativa - Noir, stare Stylo Carbon - może znasz kogoś kto takowe miał i Ci da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Ciekawy temat :)

Mam ten sam problem, po kilku latach jazdy problem z kolanami ( źle ustawione bloki / zbyt mała kadencja  itp ) postanowiłem wymienić moje shimano spd 540 na pedały time ( alium ) i okazuje się że jak 540 miały regulację bloku ( na boki ) to wychwalane pedały time nie mają takiej możliwości.

Sam mam stopy naturalnie ułożone w " V " i zastanawiam sięczy poprostu nie dać utoczyć osi która będzie o 10mm dłuższa . Ewentualnie pogadaćz ludxmi toczącymi oski tytanowe do pedałów time , widziałem na ebay.uk  może by dorobili oskę w innym rozmiarze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...