Skocz do zawartości

[geometria/rozmiar ramy] watpliwosci, pytania, odpowiedzi


kreciatko

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Cześć,

zdecydowałem się na zakup najnowszego modelu Trek-a Fuel EX 9.7. Niestety mam problem z doborem rozmiaru i nie wiem czy wybrać L czy XL. Będąc w Krakowie w sklepie DoboszSPORT oraz okazjonalnie w Warszawie w salonie Trek-a AXEL wszyscy doradzają mi wybrać rozmiar L. Zawsze mogę przedłużyć L do XL poprzez długość mostka lub przesunięcie siodła, zważywszy że różnica w tym modelu pomiędzy L, a XL jest dość mała (tak wygląda z cyferek). Prośba o pomoc i doradztwo bardziej doświadczonych kolarzy? :) Dzięki!

Moje wymiary. Wzrost 186, Przekrok 89,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam !

Przyszedł czas na nowy rower. Jestem zdecydowany na markę i model. Pojawił się problem odnośnie rozmiaru. Do tej pory jeździłem na 18" full. Z mostkiem 90mm. I rura podsiaodlowa 470mm. Jest na styk. Jednak zakup dotyczy hardtaila który w rozmiarze 18" ma tylko 445mm. Moje wymiary 180cm wzrost 89cm noga. Apex 190cm. Mam obawy że przy tych wymiarach sztyca będzie wysunięta zbyt mocno.Sprzedawca zdecydowanie doradza 20"  tylko tam wymiar rury podsiodlowej to aż 490mm.

Pytanie brzmi. Na ile można wysunąć bezpiecznie sztycę słyszałem że 25 cm.

W załączniku po lewej mój stary rower. Po prawej planowany zakup.

Z góry dzięki za sugestie

Pozdrawiam

Radon slide 18 vs Jealous 18.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idziesz pod prąd - od ścieżkowca choc z dziwnym mostkiem do ściganta :D

Ja ze wzrostem 177 przymierzając sie do Radona stwierdziłem, że jestem między rozmiarami i odpuściłem. Myślę, że 18 cali może być krótki :( Będziesz zgięty w pałąk i myślał o przedłużeniu mostka. Na starym było Ci wygodnie ? Jak miałes ustawione siodełko - na środku jarzma czy do tyłu ?

 

Edytowane przez wkg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, wkg napisał:

Idziesz pod prąd - od ścieżkowca choc z dziwnym mostkiem do ściganta :D

Ja ze wzrostem 177 przymierzając sie do Radona stwierdziłem, że jestem między rozmiarami i odpuściłem. Myślę, że 18 cali może być krótki :( Będziesz zgięty w pałąk i myślał o przedłużeniu mostka. Na starym było Ci wygodnie ? Jak miałes ustawione siodełko - na środku jarzma czy do tyłu ?

 

 

jealous 18 Cube 20.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z Roweru jestem bardzo zadowolony. Całodniowe wycieczki w górach daję radę, od czasu do czasu jakiś maraton i jest ok. Siodło ustawione w połowie jarzma. sztyca  wysunięta na 25 cmm. W grę wchodził jeszcze CUBE geometria może i bardziej mnie przekonuje. Wszystko inne przemawia za Radonem.

Radon i Cube.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam serdecznie.

Potrzebuję pomocy.

Mam okazje kupić używany rower Focus Raven Max rozmiar ramy L

Mam 179 wzrostu i przekrok 87-88cm

Czy ta rama nie będzie trochę za duża ?

snap6654.jpgj

 

Mam tez możliwość zakupienie roweru BIXS core team 2017 w rozmiarze 19, ale bardziej zależy mi na fokusie

 

snap6651.jpg

Edytowane przez Sante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Myślę, że Focus może - podkreślam, może być OK, bo podsiodłówka ma długi komin, czyli mocno wystaje nad górną rurę.
Na długość z odpowiednim mostkiem będzie dobrze, zwłaszcza po zmniejszeniu offsetu sztycy, lub zrezygnowaniu z niego - kwestia preferencji co do zajmowanej pozycji ( komfort vs. sport ).
Komfort oczywiście z przymrużeniem oka, choć wysoka główka ramy temu sprzyja, bardziej nawet niż sportowi, ale i pod niego też można pokombinować - np. wyciągnąć podkładki i dać mostek z większym minusem ;)
Nie zmienia to faktu, że to absolutnie górna granica rozmiaru przy Twoich warunkach, a ci co jeżdżą na większych i twierdzą, że jest fajnie, po prostu za dużo czasu w dzieciństwie spędzali na osiedlowym trzepaku :icon_wink:
Ja przy podobnych warunkach wybrałbym coś wielkością zbliżonego do tego Bixs'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi

Rower ma być raczej bardziej do jazdy sportowej, więc chyba odpuszczę sobie tego focusa w rozmiarze L

Stack 644, do tego główka ramy 130 to się chyba średnio nadaje do sportowej jazdy ?

Cytat ze strony mtb-xc

Spoiler

 

Cytat

Rowery z wymiarami stack w granicach 630 mm ( a jest ich mnóstwo na rynku) oraz główkami ram o długościach 120-130 mm należy odstrzelić na wstępie i w ogóle nie brać pod uwagę jeżeli naszym celem jest ściganie, nawet to amatorskie.

Przymierzałem canyona grand cf 6.9 rozmiar m

Sztyca była bez offsetu i mostek 80mm, przy cofniętym siodełku na maksa do tylu czułem się na nim dobrze, wiec ten focus ze sztycą bez offsetu i mostkiem 80mm(jest chyba 100mm) powinien być dobry no ale do sportowej jazdy chyba się nie nadaj.

 snap6629.jpg.5cb855669ba599511b71ffe910eb7247.jpg

 

 

Edytowane przez Sante
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzrost 172/173, noga po stronie wewnętrznej miedzy 79/78cm. 

Kato Ghost 4.9 alu 29er. Przymierzyłem z ciekawości rowerek w martes, nawet fajnie się siedziało. Ładne malowania kuszą bardziej niż szare treki/meridy.

Zastanawiam się co bardziej będzie do mnie pasować M czy S. Sprzedawca standardowo proponuje M'ke bo jest od 165cm do 180. S'ka jest od 155cm do 170cm. Siedziałem na obu i nie czuje za dużej różnicy.

Może wy coś doradzicie? Sprzedawcom Martes tak średnio ufam. Umieszczam geometrie poniżej.

KatoM.JPG.08d8bce02998519e5470c454443a2b8b.JPGKatoS.JPG.06f9c80f535debe54197a62799c97358.JPG

Jaki rozmiar wybrać? Pomóż ta :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michuuu napisał:

Pierwsze z brzegu horyzontalnie 15mm, podsiodłówka 40mm to nie jest dużo?

Nie wiem, nie odczułem różnicy. Na ten i na ten dobrze mi się wchodziło na rower. I tak siodełko będzie niżej niż wysokość kierownicy w obu przypadkach. Nie wisiałem na ramie, ale jajca mi jednak dotykały w obu przypadkach ramy, z tym że na M'ce troche bardziej.(Podobnie miałem z meridą big nine 100 Rozmiar M). Nie wiem który rozmiar wybrać, dlatego tutaj się pytam. Zawsze sprzedawca proponuje rozmiar M, niż S'ke. A że jestem trochę uprzedzony do sprzedawców to tutaj pytam.

11 godzin temu, Sabarolus napisał:

Ja bym brał M, na S'ce będziesz zgięty w pałąk, albo będziesz musiał dłuższy mostek brać.

 Podobnie mi mówił sprzedawca jak zastanawiałem się pomiędzy meridą big nina 100 M a S. Że na S'ce będę wyglądał jak na komunijnym rowerze czy coś w ten deseń. 
Tutaj parametry meridki.
499362174_meridabignine.thumb.JPG.daf8a254acf4a668cdceba7c0b8e374e.JPG

Ciekawostka, że na meridce miałem siodło do końca obniżone i musiałbym jeszcze troche upiłować by w miarę wygodnie się jeździło, bo śruby nie pozwalały obniżyć do wygodne poziomu.

Edytowane przez mocarny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Taaa, i noga koniecznie pod kątem prostym w kolanie, bo inaczej nie ma szpanu na dzielni :icon_wink:

mocarny
Porównaj dane Ghost'a w rozmiarze S, i Meridy w rozmiarze M - są zbliżone rozmiarowo...
Kumasz ?
Skoro i tak masz zamiar opuścić siodełko na maksa, to po co Ci większa rama ?
Obstawiam Kato w rozmiarze S.

PS
Według mnie, po mocnym opuszczeniu siodełka, będziesz wyglądał śmieszniej na M -ce ( jak dziecko, które dostało na komunię rower na wyrost, żeby z niego nie wyrosło w tri miga ) :icon_lol:
A propos - chyba już nie rośniesz, co ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, KrissDeValnor napisał:

Taaa, i noga koniecznie pod kątem prostym w kolanie, bo inaczej nie ma szpanu na dzielni :icon_wink:

mocarny
Porównaj dane Ghost'a w rozmiarze S, i Meridy w rozmiarze M - są zbliżone rozmiarowo...
Kumasz ?
Skoro i tak masz zamiar opuścić siodełko na maksa, to po co Ci większa rama ?
Obstawiam Kato w rozmiarze S.

Najchętniej to bym dźwignął sztyce wyżej aby uzyskać bardziej sportową pozycje, ale niestety nie mam aż tak długich nóg i aby mieć prawidłową pozycję czyli nogę leciutko ugiętą przy pedale na samym dole, to siodło leci trochę poniżej poziomu kierownicy. Trudny wybór jedni mówią M drudzy S, chyba będą rzucał monetą.

1 godzinę temu, michuuu napisał:

Wygodny poziom to taki gdzie można się podeprzeć stopą na postoju?

Raczej że mogę swobodnie kręcic korbą, czyli noga wyprostowana i lekko ugięta w kolanie. A śruby z bidona uniemożłiwiały obniżenie siodełka i byłem za bardzo wyciągniety przy kręceniu pedałami. Robiłem wiele przymiarek przy mtb, nawet przy 27,5 zawsze siodło musiało lecieć lekko poniżej poziomu kierownicy.

8 minut temu, KrissDeValnor napisał:

PS
Według mnie, po mocnym opuszczeniu siodełka, będziesz wyglądał śmieszniej na M -ce ( jak dziecko, które dostało na komunię rower na wyrost, żeby z niego nie wyrosło w tri miga ) :icon_lol:
A propos - chyba już nie rośniesz, co ?

Chciałbym jeszcze urosnąć troche, niestety już od paru dobrych lat stoje w miejscu ;) ... niestety to samo S/M czy to 29/27,5 zawsze mi siodło leci troche ponizej poziomu kierownicy(może troche więcej pójdzie do dołu przy M). Kuźwa, jedni twierdzą że śmiesznie będę na S wyglądać, drudzy że na M. xD ... życie to ciężki kawał wyborów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...