Skocz do zawartości

[suport] HT-II SM-BB51 do rozbiórki


bartnik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Rozebrałem rower do rosołu i stwierdziłem, że łożysko prawe kręci się trochę niepłynnie.

Ostatniej jesieni było dużo błota, więc oberwało.

W mojej ocenie jeszcze nie nadaje się do wymiany.

I tu pytanie.

 

Ma ktoś jakiś patent jak to rozłożyć i złożyć mimo

oficjalnej wg shimano nierozkładalności?

Chciałbym przeczyścić i nasmarować.

Czytałem , że te plastiki bardzo delikatne, ale może komuś się udało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chyba chodzi o zdemontowanie łożyska z miski ...

 

Plastik osłaniający da się zdjąć ... tępy nóż jest tu bardzo pomocny ... wystarczy podważyć powinien zeskoczyć.

 

Łożysko trzeba wybić/wycisnąć ... może być potrzebna dość znaczna siła więc lepiej ućyć prasy ( śruba, podkladki, nakrętka ) niż młotka.

 

Oryginalne suporty shimano są o tyle niewdzięczne że producent montuje w nich modyfikowane łożysko 6850 ... węższe od normalnego o 1 mm i nie da się zamienić 1:1 bez modyfikacji.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbierałem kiedyś zewnętrzne łożyska truvativa, shimano wyglądają podobnie więc prawdopodobnie będziesz musiał wpierw wybić łożyska z misek, podważysz sobie uszczelki, wymienisz smar i wbijesz wszystko z powrotem. Jeśli się nie uda to nie wiele stracone, nowy suport to 50pln.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chyba chodzi o zdemontowanie łożyska z miski ...

You've got it :thumbsup:

Plastik osłaniający da się zdjąć ... tępy nóż jest tu bardzo pomocny ... wystarczy podważyć powinien zeskoczyć. Łożysko trzeba wybić/wycisnąć ... może być potrzebna dość znaczna siła więc lepiej ućyć prasy ( śruba, podkladki, nakrętka ) niż młotka.

Czyli najpierw się biorę za plastik, a potem walczę z łożyskami ?

 

W razie czego warto kupić jakiegoś accenta czy tokena ...

tego właśnie chcę uniknąć, bo niedługo mam zamiar kupić korby truvativa, a tam GXP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włożyć miski na kilka chwil do gorącej wody. Plastik/tworzywo mięknie. Nie ma możliwości żeby go wtedy uszkodzić. Najprościej zdjąć używając dwóch wąskich śrubokrętów płaskich albo ostrzy z noża do tapet (te łamane).

Łożyska wyczyścić, osuszyć, nasmarować wewnątrz. Kołnierze przed montażem również można włożyć do gorącej wody.

 

Po zdjęciu kołnierzy można zdjąć uszczelkę łożyska (tzw. RSa), jeżeli jest. Co ciekawe shimano fabrycznie montuję tę uszczelkę od strony wewnętrznej, niewidocznej ("genialne").

Regeneracja łożysk (wymiana) to osobne zagadnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plastiki już zdjęte.

Teraz się zastanawiam, jak łożysko wybić, bo ściągacza specjalnie kupował nie będę.

Chyba zastosuję stary (czyli bez ostrych krawędzi) śrubokręt i delikatna perswazję gumowy młociątkiem.

 

Widać na kilku kulkach trochę rdzy ale niewiele , generalnie jest OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...