Skocz do zawartości

[27,5"] Po co to komu?


timex550

Rekomendowane odpowiedzi

Ale zauważ, że bardzo wiele osób chce upchnąć większe koła w ramie i widelcu roweru 26 cali, czego z kołami do najnera zrobić nie mogą. Wielu osobom takie niedostatki jak wymieniłeś nie będą przeszkadzać (mały prześwit) lub wręcz będą plusem (wyższy suport, co dla wielu osób nie tylko jest akceptowalne ale nawet zamierzone bo do ich zastosowań haczące o coś korby to problem). Zauważ że nawet w tym temacie kilka osób zamierza zrobić taki myk lub już to zrobiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak czytam te dyskusje i mam wrażenie że są o niczym troszeczkę. Chyba bez sensu się spierać puki co nad wyższością któregokolwiek z rozwiązań. To nie tak, jak ma się swoje pod nogą to obroni się na każdym sprzęcie pod warunkiem że będzie dobrze dopasowany. No i właśnie tu się chyba myślę rozbijamy o sedno sprawy.

Uważam 29er'y nie za rewolucję tylko za alternatywę (w końcu) dla konkretnych ludzi i zastosowań. No jak wygląda chłop 190cm na 26"kółkach? Trochę jak na bobo. A jak wygląda 165cm kobietka na 29 calach.. jak dziecko które dostało za duży rower na komunię :) . Oczywiście względy wizualne są praktycznie pomijalne.

Mam wielką nadzieje na wszystkie 3 standardy, które będą istnieć obok siebie na równi, aby każdy mógł wybrać ten najbardziej sprzyjający własnym oczekiwaniom, upodobaniom i zastosowaniu.

Ostatnio zacząłem śledzić wątek 29er z myślą o zakupie nowej ramy, wydawało mi się sensowne to do tego co potrzebuję (maratonów) gdzie techniczne ciasne kawałki są w zdecydowanej mniejszości a dużo decyduje się na długich podjazdach i zjazdach, no niby ok ale zaczynam czytać o problemach i stwierdziłem że chyba się wstrzymam. Dlaczego?

Przy moim wzroście (181) tak naprawdę nie do końca dobrze się czuję na tak dużym kole a jednocześnie czuję trochę niedostatków 26 więc kusi do poszukiwań czegoś lepszego.

Nie chciałbym rezygnować z lekkości i przyspieszenia 26 oraz ich sztywności a niestety prawie notorycznie meldowane są problemy ze sztywnością wszystkich lekkich kół 29 calowych. Jeszcze taki drobiazg jak zaciski i ośki, klasyczne 9mm to moim zdaniem zdecydowanie za mało do 29 bo i w mniejszych kołach czuć korzyści ze sztywniejszych chyba nie ma się co szczególnie o tym rozpisywać.

Dlatego 650b daje nadzieję na zachowanie przyzwoitej wagi i względnej sztywności lekkich kół co na pewno docenią wszyscy ciężsi i ostro śmigający użytkownicy.

Na razie praktycznie nikt z nas nie jeździł na takim zestawie porządnych 650b a już tym bardziej nie na ramie zaprojektowanej pod ten rozmiar więc wszelkie te domniemane zalety są tylko w sferze spekulacji. Dlatego roztrząsanie wyższości danego standardu jest bez sensu. Sprzęt musi być dopasowany do potrzeb to wszystko moim zdaniem.

 

Kiedyś były wojenki sam vs shimano , vk-ki vs tarcze, nawet jak wchodziła amortyzacja ludzie jeżdżący na sztywniakach śmiali się z tego.

Dziś mamy lepszy temat: wojenkę 26 vs 29 : ) ...a dochodzi jeszcze 27,5 które może paść ofiarą tego sporu.

Ciekawe do czego te nowości zaprowadza za kilka lat.

 

 

PS

Dla kolegi twierdzącego że różnica między mp3 a analogiem (chodziło o vinyl czy cd?) jest subtelna.. raczej się nie dogadamy : )

Chyba należy się grube sprostowanie tego przykładu. Nie sądzisz?

Napisałeś że jeden poczuje różnice a drugi nie, ok, tylko powód jest zupełnie inny od zasugerowanej subtelności tej różnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zauważ, że bardzo wiele osób chce upchnąć większe koła w ramie i widelcu roweru 26 cali, czego z kołami do najnera zrobić nie mogą. Wielu osobom takie niedostatki jak wymieniłeś nie będą przeszkadzać (mały prześwit) lub wręcz będą plusem (wyższy suport, co dla wielu osób nie tylko jest akceptowalne ale nawet zamierzone bo do ich zastosowań haczące o coś korby to problem). Zauważ że nawet w tym temacie kilka osób zamierza zrobić taki myk lub już to zrobiło.

To jest główny powód dla którego śledze ten temat :) i rozwój tego rozmiaru. Powód? Złożyłem w poprzednim sezonie rower, który kosztował mnie niemało, jest na kołach 26". Mój wzrost 194cm, wiecie do czego zmierzam? Zupełnie nie opłaca mi się sprzedaż, a niestety dostać jakiś sensowny 29er w cenie do 3000zł ciężko. Dlatego ewentualnie jestem gotowy wpakować 650b.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś przykładem na to jak podstępnie może zostać wykorzystany nowy trend bez dania całemu byznesowi możliwości zarobienia pieniędzy :)

Żeby tego uniknąć produkty spod znaku 650b, szczególnie opony, powinny mieć wbudowany "bezpiecznik" czyli być np wyjątkowo wysokie jeśli chodzi o profil tak by nie mieściły się w widelce i ramy 26 cali :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta a podkowa??Mi się zdaje coś tam za mało miejsca. ???

 

Dlatego napisałem "niektóre", a nie że wszystkie amortyzatory :)

 

Np. tu masz wątek: http://forums.mtbr.com/650b/official-650b-fork-thread-392220.html (+ zdjęcia), a w nim:

 

Forks that work out of the box:

WhiteBrothers 650b forks

2008 Fox RLC/FX

Any 29" Suspension fork

Any Rigid fork with a AC longer than 360mm

manitou R7 (2006 tested)

All Fox Forx (some forks may rub so slightly on the bottom of the crown if all the air is removed)

 

 

 

Forks that clear but may need internal bushings/shimming:

RS Pike

RS Psylo

Cannondale Lefty

XFusion Velvet

Maverik DUC and SC32

Manitou Stance

Manitou Nixon Comp 145

RST Capa T26 ML

SR Suntour XCM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

do Maniaka-czy rama zaprojektowana od podstaw pod koło 650B, opony RARA evo, obręcze SUN EQ27 (wiem wielu wsadziło by ZTRy ) na piastach 240 i SAPIMach 2/1,8 to przyzwoity zestaw? :) Bo jesli tak-to taki jeden już jeździ :) Drugi na XT-ku ale w konfiguracji 650B przód -26 tył (względy ekonomiczne-kumpel zmienia ramę dopiero w przyszłym roku).

Do evo - tak to są te dylematy-gruba 26x2,4 pomagająca w piachu czy lekka 27,5x2,2 jadąca podobnie :) Dylematy pozostaną. Powiem od mało istotnej strony estetycznej że 650b wyglądają .... dobrze-nawet w biku wielkości 15-16". Ja pomimo "pomacania" tego koła wiem, że np w 2013 na dalszą górską wyprawę pozostanę przy 26" bo w paskudnym przypadku przecięcia opony (a już się to zdarzyło) ze świecą będę szukał 650b :)

 

Co do możliwości adaptacji 26 na 27,5 proponuję założyć wątek w którym wrzucać będzie można foty pokazujące "pasowalnośc" koła i ramy.

Z mojej strony (przy udziale sprzętu kumpla i żony) wpadnie kilka amorów (niestety same RS) i z 3 ramy (reszta to customy więc nie ma sensu pokazywać)

 

Co do podniesienia BB-to jest jeden z większych lub mniejszych (w zależności od pozycji początkowej i wyczucia prowadzącego) problem. W moim przypadku wyjściowa 300-304 podniosła by mi rower do 320 na co kompletnie nie chciałem pójść. Kolega w Anglii wsadził 27,5 do Reglaya tytanowego i ma BB na 330-mówi, że to kompletna pomyłka) teraz ma dylematy-wrócić do 26 czy sprzedać ramę :)

 

jeszcze do maniaka: tak, napisałem "subtelna" prowokacyjnie gdyż dla mnie ( i zapewne dla Ciebie także) różnica jest potężna i nie warta roztrząsania. Dla innych (mam przykład własnego brata) różnica jest .. żadna. To taki drobny dowód na to, że o "subtelnościach" różnic nie warto nam się tu sprzeczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby tego uniknąć produkty spod znaku 650b, szczególnie opony, powinny mieć wbudowany "bezpiecznik" czyli być np wyjątkowo wysokie jeśli chodzi o profil tak by nie mieściły się w widelce i ramy 26 cali :)

a właśnie niekoniecznie tego chcieli producenci felg i opon, przecież oni ram nie produkują :)

 

Znalazłem fajny post na mtbr: http://forums.mtbr.com/650b/26-vs-27-5-vs-29-tire-size-comparison-pictures-741922.html

porównanie 4 kół, gdzie widać ile zależy od opony. Witać też to, co wytknął mi evo, że cyferki mówią, że 27,5" jest bardziej zbliżone do 26" niż 29", ok. Cyferkowo zgadzam się, mówiłem o subiektywnych odczuciach po rozpakowaniu obręczy - widać, że są większe od 26". Może mi różnica wydaje się większa w złą stronę dla tego, że mam bardziej opatrzone koła 26" niż 28"/29" i oczy widzą, że "coś się dzieje niedobrego" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

...czy rama zaprojektowana od podstaw pod koło 650B, opony RARA evo, obręcze SUN EQ27 (wiem wielu wsadziło by ZTRy ) na piastach 240 i SAPIMach 2/1,8 to przyzwoity zestaw? :) Bo jesli tak-to taki jeden już jeździ :) Drugi na XT-ku ...

Faktycznie nie zauważyłem, ale miałem na myśli, w głównej mierze to, że spore grono się spiera bez podstaw w postaci używania tego sprzętu, a nie ujmowanie posiadaczom tego standardu. Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

lussss

Myślę, że w 2013r o podobnej porze roku ta rozmowa mogła by być kontynuowana w najlepsze w formie erraty do obecnej :)

Najlepiej to widać na przykładzie koła 29"-spojrzenie na nie dziś i jeszcze 2-3 lata temu.

ave koło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS; do poprzedniego postu-własnie dostałem maila z Londonu (nie, nie ma takiego miasta, jest Lądek)-Kumpel sprzedaje Tytaniaka - kupił el Mariachi i będzie "konfigurował" pod 650B!

Czyli jednak w dylemacie zmienić koło, czy zmienić ramę wygrała ta 2 opcja, ale czy teraz nie będzie miał problemu z za niskim suportem? Czy to jakaś custom salsa pod 27,5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Tak

Chęć doświadczeń i testów oraz zwykła ciekawość wygrała. Grzechu miał zaplecione już koła pod 650 na piastach hope, zakupił po dwie sztuki rara i neomoto (co znaczy mieszkać trochę dalej na zachód) więc baza rozbudowana.

Zresztą, że tak powiem "to tylko rama" (uogólniam nie biorąc pod uwagę elementu nostalgii)-zawsze można wrócić po sezonie do 26", z tą różnicą, że z pełną świadomością takiej potrzeby :)

A Salsa raz, że łapie bardzo grube opony dwa, że ma takie haki:

http://twentynineinches.com/wp-content/uploads/2010/04/kids-minneapolis2010-052.jpg

co spokojnie (mając frezera pod ręką) umożliwia prawidłową adaptację pod 650.

A trzy, że jest .. stalowa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co frezować przestawne haki pod koło 650B? Przecież zmieści się bez bólu.

 

El Mariachi produkuje się pod geometrię "29er", więc po założeniu tam mniejszego koła będzie... dziwnie?

 

(Nb. dumam sobie nad tą ramą, ale dostępność u nas niewielka, a ceny -- niemałe.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

A po to by otrzymać wysokość suportu dla siebie jak najdogodniejszą.

Jednemu nie przeszkadza 320 innemu 305 wydaje się szczytem Czumulungmy :)

 

Tak, wsadzenie koła 27,5 pod 29" ramę (przy założeniach-krótki tylny ogon, suport tak z 310 w wyjściowej itp) w gruncie rzeczy może być lepszym rozwiązaniem od "upychania" w 26. w końcu tak zrodził się pomysł na SUBnery, a skoro 26 można wsadzić w 29 to dlaczego nie 27,5.

 

Patrząc w tabele geo Salsy łatwo wyliczyć, że bb zawiśnie mu na 290mm-wg mnie np nieźle (a le ja jeżdżę na sztywnym widle), z amorem może być już różnie. Wątpliwym z pewnością pozostaje długość tylnego trójkąta - 445mm - myślę, że to będzie istotniejszy powód wymiany haków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrząc na wysokośc suportu i przyjmując, że wyjściowo mamy 310 mm na oponie 2,1, to mamy:

 

- zmiana koła w 29er na 27,5 - obniża 19 mm;

- zmiana koła w 26er na 27,5 - podwyższa o 13 mm.

 

Za nisko i za wysoko ma swoje wady. Za nisko wiadomo, będziemy na cięzkich trasach zawadzać pedałami, za wysoko, niepotrzebnie podnosimy śr. ciężkości.

 

Czyli w 29er zamienionym na 27,5 - mamy na wysokości 291 mm (a więc koniecznie raczej opony 2,25 by podwyższyć do 295 chociaż);

a na 26er zamienionym na 27,5 - mamy na 323 mm (a więc opony raczej 1,9-2,0 by obniżyć do 315-320).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Co do opon-nie ma się co oszukiwać-na tą chwile mamy marny wybór-praktycznie dostępne od ręki są RaRA więc dziś można mówić o nich (zresztą różnica w ich przypadku do modelu 2,1 jest.. umowna :))

Uszczegóławiając pomiary i pokazując jakich opon "należało" by się trzymać jeszcze lepiej obrazujesz evo sens pakowania w rower 26 lub 29. Naprawdę trzeba podejść do tego rozważniej niż tylko na zasadzie "upcha się czy nie upcha". Bo wsadzanie "złotego koła" (już nawet takie określenia znalazłem hehe) kosztem pogorszenia geometrii jest (wg mnie) bezsensowne.

Myślę, że geo rowerów 26 i 29" określa "mniej więcej" zakresy kątów i długości dla koła 27,5.

Ja w przypadku projektowania swojej ramy brałem pod uwagę głównie odczucia z jazdy na poprzednich rowerach.

Przy 176 cm wzrostu wyszło mi ostatecznie:

Główna 595, tylny trójkąt od 430 do 445 (mam możliwość regulacji pod np ostre lub koła typu maraton 28"), kąty 71,5 i 73,5, suport na 295mm, wideł o offsecie 50mm. Używam mostka Thomsona 90mm (choć myślę o R.F 85mm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wy wszystko na razie piszecie o sztywniakach, pewnie tez często ze sztywnym widłem z przodu.

Ja myśle o konwersji fula - powiedzcie mi czy możliwe jest złożenie sensownego koła 650b które z oponą będzie niższe niż 26 z oponą Fat Albert 2.4 ? mierzyliście całkowitą średnice koła z oponą z jakąs oponą 27,5x2.0 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Jergus-stronę wcześniej na górze podałem: "RaRa w wersji 27,5x2,25 ma dokładnie 700mm średnicy", szerokośc około 51 mm (na obręczy SUN EQ25).

Jakoś mi się jeszcze nie chciało (bo to dalsze plany) ale będę koła przystawiał do:

Stumpa FSR Pro (model 2008-2009), Stumpa FSR Pro w wersji damskiej (tak, tak-był taki)-czyli tylnich widelców z czasów przed 2008r, Epica (tego wcześniejszego z damperem z tyłu), sztywnej stalowej Kony (z czasów gdy takowe Kona robiła), z amorów: RVL w wersji 130-150 (2010r), Reba (wersja z okrągłą podkową), Marzocchi Z2/Z1 (te piękne polerowane podkowy), i Recon Kumpla (tego od 650/26), co do sztywnych widłów-kiedyś author wypuścił takowy cr-mo pod 26"-do niego na 100% nie wchodzi opona rara 27,5, pod Salsy nawet te 425 mm spokojnie powinno koło wejśc.

Co do widłów FOXa pozostaje albo szukac na necie albo poczekac-London z pewnością w wolnej chwili coś podeśle :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja juz widze i z tego co zmierzylem moje FA 2.4 to maja jakies 68cm i 70cm nawet w Foxa nie wejdzie nie mowiac juz o mojej ramie.

ALe to podales wymiar opony 2.25 - macie jakies dostepne w Polsce propozycje mniejszych rozmiarow ? 1.9-2.0 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Z ...."propozycji mniejszych rozmiarów" :)

znów odwołam się do tego co już tu napisano-RaRa w wersji 27,5 to jak na razie chyba jedyna łatwo dostępna opona w naszym kraju. Z większym wyborem albo zapraszam do USA albo poczekac do jesieni-firmy COŚ obiecują (między innym Conti i Schwalbe z modelem NoNic).

Zresztą-to co napisano na oponie to tylko liczby-jak przeliczysz te około 51 mm szerokości RaRa to Ci wyjdzie niecałe 2". Nawet gdyby opona miała 1,8 to wiele nie zyskasz na średnicy. Zresztą-jaki wtedy ma sens porównywac Faty 2,4 do Berlinek z Sokołowa 1,8 :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70cm nawet w Foxa
Co do widłów FOXa pozostaje albo szukac na necie albo poczekac

Zależy jaki FOX, u mnie wchodzi lekko, w poprzednim temacie(link na 1 stronie tego) wrzucałem fotkę z kołem 28" i oponą 1,75 w FOX'ie 26"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...