Skocz do zawartości

[nagrywanie] macie jakies ciekawe kamery sportowe na oku?


Rekomendowane odpowiedzi

Szczęśliwie nie mam już tej atrapy kamery od SJCAM.

Odnośnie bitrate to większy bitrate oznacza mniejszą kompresję dlatego wyścigi producentów na to, kto ma w kamerze większy bitrate wideo są bez sensu.

Im większy bitrate wideo tym bardziej kijowy procesor można wstawić do kamery bo nawet słaby sobie poradzi z niskim współczynnikiem kompresji.

Skandalem jest natomiast, że kamery GoPro w cenach po kilka tysięcy zł nie mają enkodowania wideo ze stałym współczynnikiem jakości tylko ze stałym bitrate.

Po postprocess tym programem jestem w stanie zejść z wideo bitrate z poziomu 45 Mbps na 6 Mbps bez istotnej utraty jakości obrazu. Na filmach nocnych można zejść nawet poniżej 3 Mbps natomiast GoPro wszystko bezmyślnie kompresuje jako 45 Mbps lub 100 Mbps.

Nawet nocne nagrania, które są beznadziejne i można je bardzo skompresować bez utraty jakości. Takie podejście powoduje, że karty pamięci szybciej są zaorane i później przy montowaniu filmów też się traci czas na oranie po dyskach terabajtów nagrań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolisz zaorać kartę pamięci, czy przegrzać kamerkę, zaorać baterię?
Coś za coś, albo prostszy algorytm kompresji albo mocniejszy procesor, który będzie szybciej wciągał baterię (GP8 i tak to robi za szybko). Dodatkowo będzie się mocniej grzał i odprowadzenie ciepła z kamerki będzie jeszcze trudniejsze.

Przy mocniejszej kompresji więcej się traci treści, tego już nie odzyskasz przy obróbce. Praktycznie wszystkie kodeki video są kompresją stratną i niższy bitrate zawsze oznacza większą utratę informacji. To że tego nie widzisz nie ma znaczenia, bo to tylko twoje oko, twoje preferencje.
Ostatnio musiałem przekompresować z 60Mb/s na 22Mb/s i utrata jakości jest widoczna. Być może lepszym programem dałoby się to zrobić lepiej ale nie mam w tym doświadczenia.

Dobre karty pamięci nie są takie słabe. Moja obecnie ma około 2 lat i średnio 2x w tygodniu jest zapełniona. Łącznie ma zapis w granicach 20TB, została zapisana około 160 razy.
Nawet jak ma tylko 300 cykli zapisu, to posłuży mi jeszcze około 2 lat. Są na rynku trwalsze, wytrzymujące więcej zapisów.
Dysk na którym mam bufor nagrywanych filmów ma obecnie 16TB zapisu ale nie był od początku kamerki. Programy raportują 4% zużycia.

Jeżeli chodzi o obróbkę, to nie jestem w tym mocny ale nie da się tego robić na materiale skompresowanym, więc albo program daje radę trzymać to w pamięci albo i tak zapisuje bufor rozpakowany, który zajmie o wiele więcej niż to co kamerka wypluje.

O co warto się czepiać w GoPro, to brak możliwości wyłączenia zapisu drugiego strumienia niskiej rozdzielczości (pliki LRV). To jest bezsensowne zajmowanie miejsca jak ktoś nie bawi się w sterowanie komórką, wysyłanie strumienia w sieć.

 

Wyścigu w bitrate nie widzę, większość kończy na 100Mb/s, bo to granica (z małym zapasem) standardu kart klasy 10.
Nie spotkałem się jeszcze z kamerkami sportowymi wymagającymi np. klasy V30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może robiłeś rekompresję ze stałym bitrate a nie ze stałym współczynnikiem jakości. Ja robię z współczynnikiem 33 i dla 2.7K i nagrań dziennych schodzę z 45 Mbps na około 6 Mbps a nocnych na około 3 Mbps i utrata jakości nie jest dla mnie istotna ani nie jest proporcjonalna do tego ile razy mniejszy plik otrzymuje.

LRV prawdopodobnie nie da się wyłączyć bo podgląd jest prawdopodobnie właśnie z tych plików odtwarzany.

Ja właśnie używam kart V30 SanDisk Extreme i na oficjalnej stronie GoPro i w ich sklepie te karty są zalecane.

Jeśli ktoś ma zamiar kupić GoPro 9 to polecam ten filmik:

 

Edytowane przez OnTheBike
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy w ffmpeg da się takie parametry ustawić, musiałbym pogrzebać.

23 godziny temu, zekker napisał:

Wyścigu w bitrate nie widzę, większość kończy na 100Mb/s, bo to granica (z małym zapasem) standardu kart klasy 10.

Małe sprostowanie, klasa 10 nie wystarcza do 100Mb/s, bo strumień to 12,5MB/s, a ta klasa zapewnia zapis 10MB/s (minimalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 21.03.2022 o 23:14, bastard83 napisał:

Jakie polecanie zamienniki baterii do GoPro Hero 8 black. Newell, EverActive, GreenCell??

AABAT-001 / AHDBT-501 / AJBAT-001

Zakupiłem Newell, robiłem dwa "testy" statyczne, po prostu kamera stała  włączone było nagrywanie. I w każdym z nich bateria padała po 70 min. Rozdzielczość 1080p, 50 FPS, Hypersmooth: High. Ciekawy jestem jak wypada oryginalna bateria. Bo muszę i tak dokupić baterię i zastanawiam się nad zakupem oryginalnej.

 

Zastanawiam się również nad zakupem dodatkowej karty. Tzn kupię na pewno . Pytanie czy 128 ( 69 zł) czy 256 (139 zł) GB. Cenowo, tylko o 1 zł korzystniej wychodzą dwie karty. Ale myślę że i tak chyba lepiej mieć dwie mniejsze. Oczywiście jak ktoś wozi 10 kart to może lepiej jest mieć ich mniej, ale przy 2-3 to chyba nie ma znaczenia. A przypadku uszkodzenia/zgubienia nie tracimy aż tyle materiału. Co o tym myślicie? Lepiej większa karta czy więcej kart?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie oryginalna bateria trzyma około godziny (nie mierzyłem dokładnie) ale nagrywam w 2.7k 60 klatek, stabilizacja podstawowa.

Większa karta jest wygodniejsza w używaniu, nie trzeba bawić się w wymianę w trasie. Ja tak czy inaczej nie mam dodatkowej baterii, więc 128GB mi nie zabraknie.

Zależy też co się chce nagrywać i ile. Na urlopie robię jednodniowe wypady, więc bez problemu zrzucam zawartość karty na dysk i miejsca mi nie zabraknie. Na co dzień wystarcza mi na 3 dni jazdy po mieście.
Na jakieś wielodniowe wyprawy, bez możliwości zrzucenia na inny nośnik kilka kart może być lepsze. Mniejsze ryzyko że cały materiał pójdzie do piachu, jak jedna karta padnie, to można nagrywać na kolejną.
Jak się bardzo dużo nagrywa, to dwie 256GB mogą nie wystarczyć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi na co dzień zupełności wystarcza 128 GB, ale wybieram się na dwa ultra (czysto przygodowo), więc 2-3 dni będę nagrywać. Czas zależy też pewnie od doświadczenia w nagrywaniu. Ktoś kto już jakiś czas ma kamerkę wie co nagrywać, nie nagrywa wszystkiego. Skłaniam się coraz bardziej ku opcji 2x 128 GB (czyli kupię jedną na razie). 

Co do baterii to wiadomo że więcej nagra w trybie ciągłym, niż włącz/wyłącz. Ale myślałem że nawet przy zamiennikach i 1080p będzie to jednak choćby pełna godzina, a wychodzi jakieś 45 min  w trybie włącz/wyłącz (quick capture).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś mi w komentarzach odnośnie nagrywania na zawodach mignęła wzmianka, że nagrywający nie bawi się w kilka baterii, tylko ma podpięty powerbank.

A pojemność kart, to po prostu policz jaki masz bitrate i ile godzin się wciśnie.
W sumie teraz spojrzałem w tabelki i przypomniałem sobie, że można przestawić w h265, muszę wypróbować jak z jakością wychodzi. Bitrate na niższej jakości jest niższy niż w h264, więc na czystej karcie zamiast 4h pokazuje mi teraz 5h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nagrywam w domyślnym formacie czyli H265. Czyli więcej nagram. Ale jak z obróbką? Do obróbki H265 potrzebna jest większa moc komputera albo więcej czasu to zajmuje. A ja nie mam nowego i dobrego sprzętu, karta grafiki to Intel więc raczej kicha.

 

Jednak nagrywam w H264+HEVC co przy moich ustawieniach i tak daje H264. Jak zmieniam na H265 to czas nagrywania pozostaje taki sam.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jak z obróbką? Do obróbki H265 potrzebna jest większa moc komputera albo więcej czasu to zajmuje.

Nie powinno zasadniczo więcej zabrać. Przed obróbką program musi zdekodować, więc jeżeli daje radę płynnie odtwarzać, to tutaj nie powinno nic zwolnić.
Potem kolejne kroki powinny odbywać się na materiale zdekodowanym, więc bez różnicy.
Dopiero na koniec przy ponownej kompresji może więcej czasu zająć ale równie dobrze można wybrać h264.

A karta intela nie musi być taka zła do obróbki wideo. Jak nie jest jakaś przesadnie stara to może dosyć sprawnie sobie radzić, kwestia czy program wykorzysta sprzęt.
Od https://en.wikipedia.org/wiki/Skylake_(microarchitecture) jest obsługa h265 https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Quick_Sync_Video

Przeważnie wykorzystuję ffmpeg do prostych rzeczy i ten program trochę kiepsko wykorzystuje sprzęt ale przy odtwarzaniu atom Z3740 spokojnie radził sobie z odtwarzaniem 4k@60 h264.

Cytat

Jak zmieniam na H265 to czas nagrywania pozostaje taki sam.

Z tabelki którą dałem też to wynika. Do sprawdzenia czy jakość nagrania nie będzie lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stacjonarnym w pracy mam:

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 8th Gen Core 4-core Desktop Processor Host Bridge/DRAM Registers [Coffee Lake S] (rev 08)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation CoffeeLake-S GT2 [UHD Graphics 630]

faktycznie ma wsparcie sprzętowe w Shotcut  - h425_vaapi

I radzi sobie dużo lepiej niż  8 letni laptop Dell ale da się, filmik 17 minut wypluwa jakieś 90 min, na stacjonarmym ok 30 min. A to wszystko przy 1080p > 1080p. Z 1440p do 1080p jest już trochę gorzej. Ale umówmy się, ja robię to czysto hobbystycznie więc nie będę pakować kasy w kompa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czasu do czasu warto wymienić ;)
Nie wiem co tam siedzi w tym Dellu, jak Haswell (seria 4000) to do zwykłego używania jeszcze daje radę ale do bardziej zasobożernych zastosowań nie ma już startu do obecnych generacji.
No i laptop, więc pewnie max 4 rdzenie z ograniczonym zegarem, jak jakiś mocniejszy był to może 8 wątków. W zeszłym roku przesiadałem się z serwerowego haswella z 4 rdzeniami na comet lake (10700f) z 8 rdzeniami i 16 wątkami. Różnicę w ffmpeg czuć, zwłaszcza przez pierwsze kilkanaście sekund jak turbo daje czadu - h264 prawie w czasie rzeczywistym leci, potem ze dwa razy wolniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Używam proxy. Bardzo fajna funkcja. Kompresja filmu 1 godz 10 min w 4K 50 kl/s zajmuje ok 12 godzin. Sporo.

Ale mam pytanie czy Shotcut jest w stanie wykorzystać dane GPS z Gopro? Czy jest możliwość np eksportu klatki tak, aby w niej była informacja gdzie to ujęcie zostało zrobione? Czy wg Was jest w ogóle sens włączać GPS w Gopro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Potrzebuję opinii o bateriach Newell, bo mam wrażenie że moja dziwnie się zachowuje.

Wydaje mi się, że jak nie jest w pełni naładowana, to traci naładowanie. Np. coś nagrywałem i zeszła do 50%, potem kamerka wyłączona np. kilka godzin, włączam ponownie i w ciągu kilku sekund wskaźnik baterii spada na 20%.
Z drugiej strony naładowana po ponad tygodniu leżenia poza kamerą nadal miała 100%. Teraz testuję rozładowaną do 68%, czy poza kamerą też poleci.

Na oryginalnej takiego zachowania nie zauważyłem, może 1-2% ucieknie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozładowanie się baterii niestety ale będzie zawsze. Zastanawiałem się dlaczego bateria pada, pomijając samorozładowanie. I kiedyś przez przypadek włączyłem kamerkę programem GoPro Quick. Czyli bluetooth cały czas działa i to drenuje baterie czy to Newell czy GoPro.

Mi kamerka pokazywała 100% by spaść do chyba 80% ale to na obu bateriach, dostałem dwie baterie i ładowarkę GoPro (kumpel je w końcu znalazł) więc popatrzę przy najbliższej okazji co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kamerka chyba i tak cały czas działa w uśpieniu, jak wkładam baterię, po chwili mrugnie dioda, ale to ok. Natomiast jak wyciągam lub wkładam kartę pamięci to również mruga. Nie mam porównania z innymi kamerami, ale wydaje mi się, że szybko się włącza.

Edytowane przez bastard83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...