Skocz do zawartości

[opony] Kompatybilność opon z obręczami


Miecho87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy jeśli oryginalnie w rowerze trekkingowym Romet Gazela 2 2018r (rama: 19", koła 29") mam oponę 28x1,50(700x38C) to czy na tą samą obręcz mogę założyć oponę np. 28x1,60(700x40C)lub 28x1,75(700x45C)?

Chodzi mi o zwiększenie komfortu podczas jazdy po naszych dziurawych drogach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie. Krótko: rower Trek 8.4 ds opony Bontrager LT3 rozmiar 700x38C, felga AT 650 disc. Problem. Wymiana opon na węższe typu semi slick. Jakie proponujecie? Zastanawiam się nad rozmiarem 700x32C lub 700x35? Nie wiem czy wejdą? Jazda 80% szosa, 20% szutr.

Pozdrawiam

 

 

 

20230605_180556.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej mam etrto 622x21 i według tabel na internecie najmniejsze opony jakie można zastosować to 35 i takie też mam. Ale w związku z faktem iż dużo ostatnio jeżdżę po szosie chciałem wymienić opony na gładkie i to najlepiej 700x32. W jednym serwisie rowerowym Pan stwierdził że bez problemu wchodzi na ten rozmiar koła 32. Czy ktoś miał podobna sytuację i można śmiało kupować 32?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hej. Mam rower trekkingowy, obręcz 18x622, opona 42x622 (mam nadzieję, że użyłem poprawnego standardu zapisu) - w tym wątku swego czasu doradzono mi, że taka opona i obręcz będą pasowały, i chyba faktycznie tak jest. Do której szerokości dobrać dętkę - do obręczy czy do opony? Czy dętka taka jak ta w rozmiarze 32-47x622 będzie pasować, skoro w jej przedziale mieści się szerokość opony, ale juz obręcz jest węższa niż ten przedział? Pozdro

Edytowane przez Yngvard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 28.06.2023 o 12:42, Jacoo81 napisał:

Witam,

Czy jeśli oryginalnie w rowerze trekkingowym Romet Gazela 2 2018r (rama: 19", koła 29") mam oponę 28x1,50(700x38C) to czy na tą samą obręcz mogę założyć oponę np. 28x1,60(700x40C)lub 28x1,75(700x45C)?

Chodzi mi o zwiększenie komfortu podczas jazdy po naszych dziurawych drogach. 

 

W dniu 28.06.2023 o 13:00, uzurpator napisał:

@Jacoo81 Jak wejdzie w ramę, to jak najbardziej możesz.

A czy można wykonać ten sam manewr, czyli założyć opony 1.5", a najlepiej 1.75" (przy założeniu, że wejdą w ramę), na obręcz o wewnętrznej szerokości 16mm?

Rowerek to Focus Planet Lite z paskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jako, że temat dedykowany to nie będę zakładał innego. Mam w gravelu obręcze Dandy Horse Hiperion 20GR, szerokość wew. 25mm, zew. 30 mm. Wg producenta sugerowana szerokość opony to zakres 35-57mm. 

Obecnie mam tam opony Gravelking SK 43c, w związku z tym że w ramach kryzysu nadchodzącego wieku średniego wystartuje w triathlonie, w ramach cięcia niepotrzebnych kosztów zacznę starty na tym co mam, więc pierwsze o czym pomyślałem to zmiana opon na gładkie i wąskie. Celuję w 700x32c, to chyba będzie dobry kompromis. No i do sedna, czy opona 32C bez problemu wejdzie na felgę 25mm? Wiem że z szerszymi oponami niż tabelki nie ma problemów to już ćwiczyłem, ale w drugą stronę nie miałem okazji, więc zanim kupię wolę się dopytać.

Druga sprawa to sens takiej zmiany, czy zmiana takiej opony coś mi da? Zależy mi żeby przy tej samym wydatku energetycznym jechać szybciej, czy też wkładać mniej energii w utrzymanie prędkości takiej samej jak na szerszych oponach z bieżnikiem? Dobrze myślę, czy po prostu dobić ciśnienia w tym co mam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kojak nie ma pierwszych lokat w  oporach toczenia ( choć gładki)  , nawet turystyczne  almotion ma chyba lepsze wyniki

Start w Tri to może być „radosny wygłup” jak w moim przypadku lub poważna sprawa.   Największy wpływ na wynik rowerowy będzie miała le mondka :) poważnie…  W zależności od formy i spodziewanej v-śr przednia opona jak najwęższa z najwyższym ciśnieniem… tylna może być nawet 35mm  bo chowa się w ramie… napisz do Dandy , czy ww obręcz ma haczyki?  Ważne żeby ciśnienie nie zrzucało rantu. Jazda z oponą 32 to ryzyko chrupnięcia bokiem felgi w beton, ale podczas jednego wyścigu pewnie nic się nie stanie… szukałbym na roling resistance wyników toczenia np takich Conti i podobnych: Gra pri 5000 32mm 

Ps skoro tri to jeden start w roku to może uda się np w Dandy pożyczyć przednie kolo testowe o lepszych parametrach pod naprawdę szosową oponę ( o ile umiesz się zachować na szosowej gumie i się nie zabijesz na zakręcie z piaskiem  na asfalcie) :)  Przy 40 km/h lepiej mieć 25 z 8 atm niż 32 mm z 5,5atm.   Ale z drugiej strony.   Czy 23 sekundy szybszy czas na mecie ( tak strzelam :) ) coś zmieni :))) 

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę o podanie najwęższej bezpiecznej szerokości opony do obręczy na której mam oznaczenie 26x1.5/1.75. Jest to stary rower który chciałbym odświeżyć i komuś sprezentować. Obecnie są tam opony 26x2.125, ale są już sparciałem i chce zamontować coś węższego, by się bardziej komfortowo jeździło na asfaltowej nawierzchni.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...