Skocz do zawartości

pawelpiwowarczyk

Użytkownik
  • Liczba zawartości

    84
  • Rejestracja

  • Ostatnia wizyta

Zawartość dodana przez pawelpiwowarczyk

  1. Ja, koniec końców, wyszukałem najbliższy mi serwis na stronie https://www.shimanoservicecenter.com/pl/ , bo stwierdziłem, że może to być jakaś gwarancja fachowości w temacie piast wielobiegowych. Wybrałem Centrum Rowerowe Hetmańska. Okazało się, że serwis był niepotrzebny, a "przeskakiwania" w napędzie były związane z wyrobieniem karbonowej zębatki (mam napęd na pasku Gates'a), którą kupiłem i wymieniłem we własnym zakresie. Chłopaki zdiagnozowali to po dwóch godzinach po zawiezieniu roweru. Co ciekawe, po godzinie zdążyli do mnie zadzwonić, bym przyjechał i zabrał akumulator od przednich lampek, bo nie może zostać u nich na noc taki potwór-samoróbka (pakiet 6 ogniw 21700 dający napięcie 14,4V).
  2. Miałem je kiedyś nad kierownicą, ale stylówka była gorsza :- )
  3. Fakt, "drogowe" to działo świetlne. Używam jej sporadycznie, kiedy jadę przez las. Świetny klimat - dookoła ciemno, a jedzie się bez żadnych ograniczeń. Tylko: Ty, ciemność, rower i droga :- ) "Mijania", podczas codziennego użytkowania, mam niżej ustawione, ale nadal mam ciemną dziurę przed rowerem. W praktyce, zupełnie to nie przeszkadza (mnie). Dodatkowo, kierowcy traktują mnie bardziej jak wolno jadący skuter lub motocykl (coś na kształt szacunku dla innego uczestnika ruchu), a nie jak rowerzystę, którego można rozstawiać po kątach. Wcześniej miałem Busch + Müller Lumotec IQ i jednak była za słaba (dla mnie).
  4. To może ja pokażę, z czym jeżdżę zimą. Przejeździłem tak jedną zimę - jest OK. Niewiele bym zmienił (ale nieco bym zmienił). Światła mijania z kupionego od Chińczyków reflektora motocyklowego z odcięciem. Link (z Alle bo nie mogę teraz znaleźć jej na Ali) Drogowe to klon Magicshine 872, kupiony w Juli. Link (kiedyś była sporo tańsza) Chińczyk działa na napięciu (zdaje się) 12+ V, więc do tego dołożyłem pakiet ogniw 6x21700 z napięciem wyjściowym 14,4 V. Wszystko zdrutowane razem, wygląda tak: Świeci to tak (płot po lewej 25 m, dom na wprost 80 m): (mijania) (mijania + drogowe) (same drogowe) (dla porównania, Convoy S2+ w najmocniejszym trybie, położony niefortunnie na aparacie)
  5. Cześć! Marek, na czym stanęło? Wziąłeś NCXa czy XLCa? Stoję przed podobnym dylematem. Sztyca amortyzowana do sztywnej zimówki. Ja, dodatkowo, biorę pod uwagę taki wynalazek, jak sztyca Safort USS, jakiejś tajwańskiej manufakturki. Najbardziej mi się podoba (z wyglądu) i zdaje się, że siodło dużo mniej przesuwa się do tył, podczas uginania. Tyle, że nigdzie nie mogę znaleźć opinii, jak to się sprawuje, zwłaszcza w dłuższym okresie czasu.
  6. Low-normal z grip shiftami działa świetnie i intuicyjnie: odpuszczasz - przełączasz na lżejszy bieg, przekręcasz manetkę - przełączasz na szybszy (twardszy) bieg. Kiedy miałem grip shifty z top-normal, ciągle się myliłem. Manetek z dźwigienkami nie trawię. Ciągle zahaczam o nie palcami i podczas jazdy denerwuję się by nie ruszać rękoma, zamiast cieszyć się z jazdy. :- ) Pewnie masz rację; z drugiej strony firma, która by to wprowadziła, nie miałaby w tym segmencie konkurencji i zgarnęłaby cały tort.
  7. A czy można wykonać ten sam manewr, czyli założyć opony 1.5", a najlepiej 1.75" (przy założeniu, że wejdą w ramę), na obręcz o wewnętrznej szerokości 16mm? Rowerek to Focus Planet Lite z paskiem.
  8. Wszystkie odpowiednio nowe przerzutki MTB obsłużą duże kasety. Zawsze mógłbym je pożenić z GripShiftami SRAMa (zdaje się, że nowsze Shimano też z nimi pójdą). Problem w tym, że żadna z nich nie jest low-normal.
  9. > Przedłużki haka z aliexpress, a kiedy to, oczywiście, okaże się ślepą uliczką - przyzwyczaić się do nowszych rozwiązań. Jak Ty to piszesz, to nie ma dla mnie nadziei. Kurczę, szkoda. A jakieś przerzutki butikowe? Albo butikowi producenci wózków do przerzutek? Przedłużkę miałem. Kowno do kwadratu. Chyba że, kiedy patent Shimano wygaśnie, SRAMowi uwidzi się, by trzepać kasę na takich jak ja "lownormalnych". > A korba jaka? Nie da rady tam zmienić zębatek o większej różnicy? Układ 1x9, więc tylko jedna koronka, 30t. Nie jestem w stanie osiągnąć aż takiej kadencji (na płaskim), żeby przejść na 28t :- )
  10. Cześć! Może podpowiedział by ktoś rozwiązanie mojego problemu. Mam przerzutkę m760 Low Normal + kaseta SunRace 11-40 + GripShift 9s. Wiele kombinacji przerobiłem, i cyngle, i obrotówki + top normal, i obecny układ pasuje mi najbardziej [niezmiennie od 15 lat :- ) ] Ale, ciut doskwiera mi mały zakres przełożeń. Chciałbym założyć kasetę o większym zakresie, np. 11-46, ale zachować dotychczasowy układ. Problem w tym, że dla przerzutki m760 obecny zakres jest na styk. Koronki 46 już nie obsłuży. Ma za mały skos pantografu (M770 ma taki sam skos). Mógłbym wymienić przerzutkę na współcześniejszą, ale Shimano zarzuciło koncepcję i nowszych (o większym skosie) low normal Shimano nie robiło. Słyszeliście o jakimś drutowym patencie na taką sytuację?
  11. Cześć! Moglibyście polecić serwis znający się na piastach wielobiegowych? Jestem od kilku dni posiadaczem takiego roweru. Zdecydowaną większość serwisu ogarniam sam, ale piasty nawet się nie tknę, więc chciałbym zawczasu znaleźć jakiś fajny serwis, który będzie ją serwisował.
  12. Cześć! Mam z przodu standardowy widelec i piastę na oś 9mm. Planuję zakup widelca typu boost, na 15mm. W przyszłości zmienię i koło (na takie z piastą 15 mm), ale do tego czasu chcę używać obecnego (i później również, jako koło alternatywne, z inną oponą). Pewnie nieudolnie szukam, ale nigdzie nie mogę znaleźć adapterów, które pozwolą pożenić fabryczną piastę HB-M3050 9 mm 100 mm z widelcem boost (110 mm) 15 mm. Zupełnie nie chodzi mi o sensowność takiego połączenia. Po prostu, szukam adapterów. Pomożecie?
  13. Odkurzę, bo temat wiąże się z tematem na jaki wyewoluowała dyskusja w tym wątku. Przymierzam się do roweru z piastą wielobiegową. Teraz jeżdżę na przerzutce zewnętrznej typu „low normal” (m760) + manetki obrotowe. Czyli jak przekręcam manetkę w ten sposób, jakbym w motocyklu dodawał gazu (czyli skracam linkę), przerzucam na wyższy (twardszy) bieg. Jeżeli dobrze rozumiem, Shimanowskie piasty wielobiegowe są standardowo typu „low normal”, więc jak zastosuję manetkę obrotową od Nexusa 8, to taka Alfine 8 (SG-S7001-8) będzie mi działać tak samo, jak w dotychczasowym rowerze? Bardzo mi zależy, żebyście potwierdzili to rozumowanie. Zależy mi, by w nowym rowerze manetka działała tak samo, jak mi działa teraz. Wie ktoś może, jakie jest ratio w manetkach do Nexus/Alfine? Takie jak w starych przerzutkach zewnętrznych Shimano? Czy taka SRAM Attack Grip Shift, która ma Shimanowskie ratio, będzie poprawnie działała?
  14. Cześć! Mam dwie kwestie, raczej teoretyczne, ale będą miały wpływ na łańcuch jaki kupię. 1. Czy w napędzie 1x9 z kółeczkami przerzutki od 10s, łańcuch 10s będzie działał poprawniej od łańcucha 9s? 2. Łańcuch "rozciąga się" poprzez ścieranie materiału na sworzniach (IMHO). Czy można zaryzykować tezę, że łańcuch z pustymi sworzniami (pinami), będzie się szybciej "rozciągał" bo obok ścierania materiału dojdzie dodatkowo zdeformowanie pinów?
  15. Cześć! Znalazłem świetny artykuł a propos kompatybilności napędów, uzupełniający i rozszerzający wiedzę z przyklejonego wątku [Kompendium] Kompatybilność napędów 1-12s Oto link: http://blog.artscyclery.com/science-behind-the-magic/science-behind-the-magic-drivetrain-compatibility/
  16. To jest pewnie związane ze skosem przerzutki. Pisał o tym sam Uzurpator: http://uzurpator.com.pl/new_blog/documents/O_skosie_i_radzeniu_z_nim_sobie..html Kiedyś nawet widziałem gdzieś dokument Shimano na temat kompatybilności poszczególnych modeli przerzutek z rozpiętościami kasety. Mi też to spędza sen z powiek, bo moja przerzutka z ledwością obsługuje kasetę 11-40 więc nic większego mimo szczerych chęci nie włożę, a przerzutki nie zmienię bo Shimano raczyło zaprzestać produkcji przerzutek "Low normal" :- ) Co do samego Altusa, przed rokiem pomagałem znajomemu w założeniu i regulacji nowej Alivio. Być może trochę z własnej winy (pierwszy raz wówczas ujrzałem przerzutkę direct mount) ale byłem zniesmaczony jak bardzo trzeba się namęczyć z regulacją tego i jak niskiej jakości jest to sprzęt (jaka jest wiotka). Nie ma startu nawet do najstarszej przerzutki jaką mam w kartonie Alivio MC-18 z pierwszego prawdziwego roweru. Używka XT będzie IMHO lepszym wyborem.
  17. Dzięki za wartościowe informacje. Przypomniałem sobie stare czasy, kiedy regularnie zaglądałem na Twoją stronę. Szkoda że już nie piszesz. Przyjrzałem się kasecie SunRace'a. Ma przetłoczenia analogiczne do Shimanowskiego HG. Porównałem odpowiednie koronki SR (te brudno-czarne na górze) i Sh (brudno-srebrne) i okazało się, że zarówno 11z jak i 13z są przesunięte SR względem Sh o tą samą wartość - szerokość najwęższego wpustu. Za to 15z obu producentów są już identyczne, bez przesunięcia. Problem w tym, że o ile wszystkie koronki SR pochodzą z tej samej kasety, o tyle Shimanowskie leżały luzem w gratach i nie mam pojęcia od jakich kaset (ilu rzędowych) pochodzą. To może mieć zasadnicze znaczenie, bo wydaje mi się, że przesunięcie w fazie zębów względem wielowpustu zależy również od rzędowości kasety. Zdjęcie dwóch Shimanowskich koronek 11z. Są ewidentnie przesunięte w fazie. To otwiera nowe pole do dociekań w kwestii kompatybilności, bo być może koronki tego samego producenta, o tej samej liczbie zębów i tej samej grubości ale z kaset o różnej rzędowości (albo będących na innych biegach w kasecie) będą miały przesunięcie fazowe zębów upośledzające pracę napędu? Żeby to dokładnie rozgryźć pewnie bym musiał porównać kasety SR i Sh o tej samej rzędowości i takim samym stopniowaniu oraz tego samego producenta o różnej rzędowości. Może to delikatne przesunięcie w fazie widoczne na koronkach 11z i 13z jest stałe dla wszystkich koronek i to sposób SunRace’a na ominięcie patentu Shimano na HyperGlide? Stara prawda – im więcej wiem, tym więcej pojawia się pytań bez odpowiedzi. I to przez Ciebie Uzurpatorze :- )
  18. Dzięki. Rzeczywiście. Pogrzebałem na forum i dowiedziałem się, że: Koronka 10s - grubość 1,6mm. Koronka 9s - grubość 1,78mm. Koronka 8s - grubość 1,8mm. Grubości 11 nie znam (to był stary wątek :- ) ale widzę, że to są tak niewielkie różnice, że zakładając dużą tolerancję napędów 9 rzędowych mogę zastosować koronkę każdej grubości. Pozostaje pytanie jak na pracę napędu wpłynie przesunięcie zębów w koronce?
  19. Cześć! Reanimuję kasetę. Jest to SunRace 990 9r 11-40. Chcę wymienić zużyte zębatki (na szczęście w tym modelu tylko trzy największe koronki są na wspólnym pająku, reszta, w tym te najczęściej zużywane 13, 15 i 18 są luzem). 1. Po założeniu jakiś starych zębatek, walających się wśród części rowerowych, na wielowpust symulujący bębenek, zauważyłem, że zęby w koronkach Shimanowskich nie pokrywają się ze SunRace'owymi (są niejako przesunięte w fazie). Jak sądzicie, czy Shimanowskie koronki będą poprawnie działały na tej kasecie, szczególnie w momencie zmiany biegów? 2. Czy same zębatki w kasetach 8, 9, 10 i 11 rzędowych różnią się grubością, czy jedynie pierścienie pomiędzy są węższe?
  20. Cześć! Chciałem pożenić stare Alivio żony z 8 rzędową kasetą 11-40. Wymieniłem śrubę regulacyjną na najdłuższą możliwą. Jakoś to chodzi, ale rewelacji nie ma, a na zębatce 40tce zęby górnego kółka wózka haczą o zęby kasety. Co ciekawe mój stary XTek w tej samej konfiguracji radzi sobie dobrze. Ale swojej nie oddam (tym bardziej, że mam "top normal"). Napiszcie mi kochani, czy i gdzie znajdę informacje na temat profilu pantografu przerzutek Shimano, czyli nachylenia (względem osi obrotu kasety) linii po której porusza się tylna przerzutka?
  21. Cześć, mam zamiar zmienić w nowym nabytku klamkomanetki na klamki + manetki. Manetki już kupione (SRAM Centera). Hamulce mam tarczowe mechaniczne. Ponieważ cieszą się dobrą opinia a przede wszystkim dlatego, że w drugim rowerze mam je od kilku i działają świetnie, chcę nabyć klamki Avid FR-5. Zastanowiła mnie tylko jedna rzecz. Wszędzie czytam, że to klamki dwustronne. I rzeczywiście, w starszym rowerze mam dwie identyczne klamki. Po zamontowaniu jedyna różnica między nimi jest taka, że śruba mocująca klamkę do kierownicy w prawej klamce wkręcana jest od góry, w lewej - od dołu. Nie rzuca się to w oczy i jest OK. Nie byłoby sprawy, gdyby nie to że na wielu zdjęciach w internecie widać że są to klamki jednostronne - zarówno w prawej jak i w lewej śruba mocująca do kierownicy, wkręcana jest od góry. I to zarówno w tych starszych, gdzie znaczek AVID jest odlewany jak i w nowszych, w których jest namalowany. Nie lubię być robiony w balona, dlatego chciałbym dowiedzieć się, jak jest w rzeczywistości? SRAM ściął koszty wprowadzając wersję dwustronną, wersja dwustronna to OEM a jednostronna to BOX, czy jest jeszcze inna przyczyna? Wie ktoś? Po napisaniu powyższego posta, tknięty złym przeczuciem poszedłem do garażu i sprawdziłem. Trzeba było to zrobić od razu : -) Okazało się, że śruba mocująca klamkę do kierownicy ma gwint jedynie na połowie swojej długości, dzięki czemu można wkręcić ją z obu stron. Nie zabłysnąłem : -( Czyli jest to klamka dwustronna, z możliwością przełożenia śruby mocującej w ten sposób by była po obu stronach zamontowana identycznie. Przepraszam za głupie pytanie i już nie oczekuję odpowiedzi.
  22. W zasadzie odpuściłem sobie amortyzator do mojego staruszka, ale szukając czegoś zupełnie innego, natknąłem się na ofertę starego Marzocchi Zokes na 1 calowej rurze. http://olx.pl/oferta/amortyzator-mtb-marzocchi-zokes-CID767-ID9CMof.html Wiem że to amortyzator: stary, elastomerowy, o niewielkim skoku, z drugiej strony firmowy i w dobrym stanie. Odczuję jakiekolwiek polepszenie komfortu w stosunku do sztywniaka?
  23. Cześć, odkopię temat. Przed chwilą, przypadkiem, trafiłem na ofertę na ten amortyzator. Z rurą 1 calową, czyli odpowiednią do mojej ramy. Za niewielkie pieniądze. Wiem, że to kiepski model. Tyle że teraz mam widelec (podobnie jak całą ramę) stalowy. W związku z tym, zastanawiam się czy warto mi wymienić mojego stalowego na kiepski ale jednak amortyzowany. Jak sądzicie?
  24. Jasne. Zdaję sobie doskonale sprawę z tego, że wytyczne wytycznymi, a życie sobie. Tyle że mam teraz założone obręcze o grubości (wewnętrznej) 19 mm i oponę 2.1 cala, i wydaje mi się (z empiryki), że to dosyć koślawe połączenie. Chciałby dowiedzieć się czy to wina przedpotopowych felg (jednokomorowy aluminiowy Weinmann sprzed 14 lat) i na współczesnych obręczach tej szerokości, szeroka oponka będzie dobrze leżała, czy jednak szukać szerszych obręczy, skoro i tak chcę kupić nowe.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...