Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

Żyjemy chyba w jedynym kraju w którym emocje na 67 stron rozpalają tego typu problemy : ))

Ja szejkowałem, potem nie szejkowałem, myłem ciśnieniowo na myjce samochodowej potem nie myłem i jeździłem z uwalonym aż wstyd, teraz myję jak mi się przypomni, smarowałem różnymi smarami tańszymi i droższymi a efekt dokładnie taki sam:  ten sam 0,75 przymiar wchodzi przy około 2 000 km.

Korekta: 68 stron : D

 

Edytowane przez wkg
Korekta ilości stron
  • +1 pomógł 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

150 km zrobione na FL czerwonym. Łańcuch i zębatki wyraźnie mniej się brudzą niż na Expand Bloody. Po Expandzie czerwonym mimo dokładnego wycierania łańcucha miałem kropki smaru na szprychach i feldze, i szybko było czarno na napędzie. Ale uczciwie trzeba przyznać, że napęd był wyraźnie cichszy i Expand starczał na dłużej. Po tych 150 km w suchych warunkach na FL Dry czuję, że kolejne smarowanie zbliża się. No i jakby nie było, są to dwa różne oleje, na całkiem różne warunki.

Ten Expand to produkt z Malborka - fajnie bo polskie - mają też w ofercie Chain P.T.F.E OIL DRY. Nie jest jeszcze zbyt popularny, może ktoś używał?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
32 minuty temu, Thomass13 napisał:

A co sadzicie o wrzuceniu całego łańcucha bo mam sciagniety to benzyny zwykłej z nie ekstakcyjnej na noc a potem wytrzec do sucha i olejkiem nasmarowac czy tak mozna i czy nie bedzie rdzewiał?

Benzyna zwykła lepsza bo tańsza. Trzymanie na noc w czymkolwiek nie ma najmniejszego sensu bo tylko rozpuścisz smar a opiłki metalu i zmielony piasek jak były w ogniwach tak będą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę można potrzymać bo wtedy lepiej się rozpuści wszystko, ale i tak potem trzeba wyszejkować. Ja tak robię, a potem po szejkowaniu wycieram suchą czystą szmatką mikrofibrową. W ogóle warto nakupić tych szmatek trochę bo genialne są do czegokolwiek w rowerze. Kupić i jak się uzbiera ileś brudnych to wyprać i tak w kółko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Od początku przygody z rowerem, używam benzynki ekstrakcyjnej do czyszczenia napędu, przez krótki czas używałem środków muc-off ale szybko powróciłem 

do korzeni:) Benzynke po zabiegu zostawiam w pojemniku aż cały syf opadnie, następnie przelewam przez gruba gaze do czystego pojemnika i jest gotowa do następnego użycia. Napęd czyszcze regularnie co +/- 100km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wynik na dwóch łańcuchach. Jak na razie, wymieniam łańcuch dopiero wtedy jak przymiar do łańcucha zaczyna wskazywać ze powoli jest czas do wymiany. czyli tak przy 75% zużycia. Ale wychodzi to tak sobie, jedna kaseta+3 łańcuchy na zeson= +/-4800tyś ostatni łańcuch dojezdzam na max i napęd do wymiany. 

Przymierzam sie do kupna kasety xt i dwóch łańcuchów na podmianke, tak jak napisał kolega wyżej ale to dopiero w nowym roku.

Co do blatów na korbie, jak i całego napędu zresztą  wszystko zależy w jakich warunkach jeździmy teren/asfalt/błoto/deszcz

Osobiście dbam o napęd ale go nie oszczedzam, nie straszna mi żadna pogoda, i tak jak wyżej napisałem kaseta wytrzymuje mi na 4800tys a co do blatów 36t wymieniłem po 11tyś a 48t wytrzymała mi prawie 16tyś. Wymieniałem dopiero jak widziałem że ząbki zaczynaja sie zjeżdżać. Korba deorka Hollowtech II

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ktoś w innym temacie rzucił że używa pianki Fenwicks. Przypomniałem sobie że mam pianownicę + płyn K2 Akra i przeprowadziłem test czy można uzyskać podobny efekt dużo niższym kosztem.

Niestety zapomniałem zrobić zdjęcia brudnego napędu, ale uwierzcie, całość była czarna. Piankę nałożyłem obracając kasetę. Potem kilka obrotów korbą żeby całość rozprowadziła się też po łańcuchu i blacie.

Nałożona pianka, bez dotykania czymkolwiek:

20181021-155538.jpg

Po spłukaniu:

20181021-155717.jpg

Potem nałożyłem piankę jeszcze raz i przejechałem pędzelkiem całość.

Uważam że efekt jest bardzo dobry. Pianka utrzymuje się na miejscu, nie trzeba pryskać butelką, trzeć szczotką i pryskać na wszystko dookoła.

Butelka z pianownicą jakiej użyłem poniżej. Ja zapłaciłem za nią 8zł. Można kupić na Allegro albo w sklepie z kosmetykami samochodowymi. Do tego K2 Akra który kosztuje 12zł za 750ml. Za jakieś 20-30zł mamy pianę  na kilka sezonów całkiem intensywnego mycia.

d39b375c4015b2b4466b7d5a12e6

 

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, skom25 napisał:

K2 Akra

Z tym i innymi środkami do mycia silników (oraz z mocnymi środkami typu aktywna piana do samochodów ciężarowych) trzeba uważać. Potrafią bardzo fajnie utlenić anodowane aluminium. ;) Mi z czarnej korby zrobiła się zielonkawa. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nic nie zdejmuję, nie psikam jak leci tylko psikam w pędzelek albo szczoteczkę do zębów i kręcę korbą w tył, w ten sposób rozprowadzam. Łożyskom nic nie jest.

 

Co do zmiany kolorów czy innego wpływu na aluminium - nie zauważyłem a myłem tak napęd w tym roku ze 25 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Po co takie kombinacje z produktami niewiadomego pochodzenia?

Shimano ma genialny odtłuszczacz. Można idealnie wyczyścić kasetę i łańcuch za pomocą szmatki.

Edytowane przez skom25
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, skom25 napisał:

Po co takie kombinacje z produktami niewiadomego pochodzenia?

Shimano ma genialny odtłuszczacz. Można idealnie wyczyścić kasetę i łańcuch za pomocą szmatki.

a po co bulić i przepłacać jak być może jest to na dodatek lepsze?

produkt na bazie piany aktywnej podobnej do chwalonego fenwicka więc dlaczego nie sprawdzić ??

 

nie denerwuje Cię że głupia lineczka i pancerzyk szymano kosztuje 100zł ? No wiadomo jest popyt frajerów , jest sprzedaż.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...