Skocz do zawartości

[konserwacja] czyszczenie łańcucha - sposoby



Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Efekt taki, że wszystkie syfy tłuste zeszły z napędu.

 

Samo zlazlo pod wplywem "sily grawitacji" ? :) Pomogles temu pedzelkiem czy moze splukales woda? Chociaz to ostatnie moze spowodowac ze czesc syfow i tak dostanie sie do srodka razem z odtluszczaczem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to w ogóle nie czyścić ,a smarować tylko kropelką pod każdą tulejke sworznia ,na zewnątrz zero smarowidła żeby brud sie nie kleił.I to też co 500-1000km kiedy jest już mocno sucho.

Na jednym z moich rowerów tym najtańszym na wolnobiegu ,8000km ,lekki teren miasto ,i rolowane 3 łańcuchy kmc za kilkanaście zł sztuka ,nie czyściłem łańcucha ani razu ,tylko lekkie smarowanie co na oko 1000km i do tej pory cały naped w oryginale nic nie skacze.A smaruje mineralnym hipolem do skrzyń biegów za 10zł/litr starczy do kilku rowerów na 10 lat

Edytowane przez ZakazPedalowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

No to żeś doradził. Wiadomo ze w środku się tylko powinno smarować, ale przy jeździe w terenie jak się łańcuch opieprzy błotem to nie czyścić? Zresztą przy jeździe po mieście też się kurz zbiera, a wziąć szmatkę i przetrzeć od czasu do czasu to nie problem.

Smarowanie co 500-1000km? :D Lol. Jak ktoś lubi jak go z daleka słychać nie ma problemu, i dzwonka nie trzeba. Ja używam dość wydajnego Rolhoffa i smaruję góra co 200km żeby napęd cicho działał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

olej dobieram w zależności od warunków przeważnie jest to Finish line
-podczas jazdy w warunkach suchych smaruję gdy zajdzie taka potrzeba
-po przejażdżce w błocie smaruje większą ilością oleju by potem go zetrzeć i ewentualnie nasmarować drugi raz
-zimą/deszcz co jazdę, bo co jazdę jest łańcuch wypłukany z oleju
nie czyszczę go niczym i nie używam łańcuchów na zmianę, i w moim przypadku wydłużyło to żywotność napędów porównując do metod mycia łańcucha w benzynie
czyszczę tylko kasetę blaty z przodu i kółeczka od przerzutki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo łańcucha sterylnie wyczyscić sie nie da zawsze bedzie w środku kurz i syf ,a nawet jeśli ktos sie bardzo przyłozy i bedzie bo szejkował 10 razy to po jednej jeździe znów bedzie uwalony.

 

.Ja nie oceniam kogoś czy robi źle czy dobrze ,mówie jak robie ja i mi sie to sprawda .A jak czytam ze niektórzy tu kupują drogie preparaty oleje syntetic z bajerancką recepturą ,wymyslen maszynki do czyszczenia ,benzyny rozuszczalniki i inne dodatki do tego poświecają swój czas na babranie sie z tym ,mam wrażenie że to ich hobby.

 

Oprócz wymienionych materiałów dochodzi czas który trzeba poświecic ja wolałbym wziąśc nadgodzine w robocie i miec z tego kase niż babrac sie w brudach

 

Ekonomiczniej bedzie kupić za zaoszczedzoną kase dwa dodatkowe łańcuchy do zajeżdzania niż kupić 2 i się spuszczac nad nimi żeby jaknajdłuzej starczyly

Edytowane przez ZakazPedalowania
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Częste czyszczenie łańcucha ogólnie nie ma sensu. Tylko niepotrzebnie się wymywa smarowidło ze szczelin. Ja to robię dopiero jak ogniwa między sobą wykazują spory opór, łańcuch strzela od piachu i kiepsko się wygina na bok. No ale jak ktos kupił sobie złoty łańcuch i złote kółeczka doprzerzutki to nie ma zmiłuj, trzeba prać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzywam więcej niż 2 przełożeń, w dodatku całą kasetę męczę przeważnie z blatu (2x9). Co zabawne, dopiero po 2-3 dniach od czyszczenia, łańcuch kręci się tak jak trzeba. Świeżo założony po dokładnym czyszczeniu w proszku, szejkowaniu w benzynie, nałożeniu rohloffa, odczekaniu całej nocy i dokładnego wytarcia szmatką na błysk wcale tak superowo to nie chodzi.  Dawniej co chwila zdejmowałem łańcuch bo coś tam brudno i lekki zlepek błota, ale to była jednak fanaberia. Oczywiście istotne jest aby łańcuch miał odpowiednią "giętkość" i nie sprawiał problemów przy skrajnych przełożeniach, ale wszystko w granicach rozsądku. 

Edytowane przez Lumperator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Koledzy mam takie pytanie do Was odnośnie konserwacji łańcucha otóż co robię źle?

 

-kupiłem łańcuch hg54 9sp jeździłem na nówce około 300 km ale był już taki brudny, że trzeba było go wyczyścić

-ściągam łańcuch i shejkuje po czym wyciągam i wycieram 

-napęd czyszczę korba, kaseta, kółka przerzutki

-nakładam łańcuch i smaruję po czym wycieram nadmiar oleju wszystko działa na cacy do pierwszego spotkania z terenem i wszystko zaczyna trzeszczeć i zgrzytać i taka za każdym razem.

 

Używałem różnych olejów shimano, zefala itp

 

Czy jest jakiś sposób aby po smarowaniu utrzymać na dłużej efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Po wyczyszczeniu i założeniu łańcucha smarujesz dając po kropelce oleju na ogniwo. Kręcisz korbą z minutkę żeby się dobrze rozprowadziło, zostawiasz na noc. Rano kręcisz jeszcze trochę i dopiero wtedy wycierasz nadmiar. Ja używam tej metody i na Rohloffie przebiegi ~ 100km pomiędzy smarowaniami, zależy czy jest jazda w błotku, czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Sznib ale się pieścisz z ta operacją, prawie jak kobieta rano przed lustrem. ;)

 

Ja używam tej metody i na Rohloffie przebiegi ~ 100km pomiędzy smarowaniami,

Ja po smarowaniu i po chwili wytarciu nadmiaru też nie narzekam na przebiegi +100km. Wszystko zależy od osobniczego "zboczenia" rowerowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak: jeżdzę na dwa łańcuchy co 800 km zmieniam na drugi wtedy ten ściągnięty szejkuje w benzynie ekstrakcyjnej, czekam dwa dni na dobre odparowanie i go smaruję olejem do pił łańcuchowych biodegradalnym  :woot: ekologicznie :P jest dobry bo nie jest za gęsty 9 zł litr. Co do smarowania to mi wychodzi jakieś 3-4 razy w ciągu tych 800 km, używam łańcucha kmc jest o niebo lepszy niż te siemano

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie temat się Ciągnie jak włoskie spaghetti, a nie wiele z niego wynika...

 

Wszystkie metody, od jaskiniowych do stosowanych w NASA już zostały wymienione kilkukrotnie i jest to sprawą czysto indywidualną jaka metodę stosujemy jak to jakie gacie nosimy :P

 

Na pytania zadawane, odpowiedzi są zazwyczaj wcześniej...

 

Szanujmy trochę to forum ;) 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, założyłem że wszyscy użytkownicy forum w sposób minimum dobry potrafią obsługiwać wyszukiwarkę :)

 

Wybacz :)

 

Przeprasza, za spam.

 

P.S.  Jeśli takie rzeczy pisze kolega z tak ładną ilością postów to postanowiłem jeszcze dopisać, iż za pomocą wyszukiwarki można dużo szybciej znaleźć odpowiedź na pytanie, niż napisać je i czekać na zadowalającą nas odpowiedź. A szansa powodzenia, że w takim obfitym w posty i banalnym temacie jak ten, znajdziemy odpowiedź, jest bardzo bardzo wysoka :)

Edytowane przez Geiger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja czyszcze wszystko na sucho. Dwa kawałki szmatki: jedna o grubości takiej aby przechodziła przez grubsze ogniwo, a druga taka aby przechodzila przez cieńsze ogniwo. Szmatka ma długosć jakies 30 cm. Na koniec kawałek drucika ciękiego. Druta zachaczam za szmatkę aby było dobrze nawlekać i przeciągam  szmatki przez ogniwa.
Z wolnobiegiem podobnie. Biore wąski kawałek wkładam pomiędzy zębaty i druga osoba kreci pedałami do tyłu. Gdy dla szpanu nasmarujemy łańcuch jakimś rzadkim olejem i napisy na wolnobiegu nie są jeszcze zdarte można mówić że jest nowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak: jeżdzę na dwa łańcuchy co 800 km zmieniam na drugi wtedy ten ściągnięty szejkuje w benzynie ekstrakcyjnej, czekam dwa dni na dobre odparowanie i go smaruję olejem do pił łańcuchowych biodegradalnym  :woot: ekologicznie :P jest dobry bo nie jest za gęsty 9 zł litr. Co do smarowania to mi wychodzi jakieś 3-4 razy w ciągu tych 800 km, używam łańcucha kmc jest o niebo lepszy niż te siemano

 

A podasz model tego kmc który tak chwalisz? Bo mi się kmc zużywają dwu, trzykrotnie szybciej niż shimano...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Koledzy mam takie pytanie do Was odnośnie konserwacji łańcucha otóż co robię źle?

 

-kupiłem łańcuch hg54 9sp jeździłem na nówce około 300 km ale był już taki brudny, że trzeba było go wyczyścić

-ściągam łańcuch i shejkuje po czym wyciągam i wycieram

-napęd czyszczę korba, kaseta, kółka przerzutki

-nakładam łańcuch i smaruję po czym wycieram nadmiar oleju wszystko działa na cacy do pierwszego spotkania z terenem i wszystko zaczyna trzeszczeć i zgrzytać i taka za każdym razem.

 

Używałem różnych olejów shimano, zefala itp

 

Czy jest jakiś sposób aby po smarowaniu utrzymać na dłużej efekt?

- Poczekaj aż dobrze odparuje "szejk"

- nakładaj olej na każde ogniwo i zostaw na noc niech dobrze wypełni szczeliny, dopiero wtedy wytrzyj

- jeśli dalej Ci trzeszczy poszukaj przyczyny gdzie indziej, może masz zatarte jakieś łożysko i pod obciążeniem dopiero daje o sobie znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Mam do Was pytanie, powiązane z procesem czyszczenia łańcucha, chodzi mi o spinkę do łańcucha 9-rzędowego Shimano HG-53 a mianowicie czy spinki marki Connex jakościowo nadają się właśnie do spinania nimi łańcucha, czy może to jakaś kicha i polecicie coś lepszego.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...