Skocz do zawartości

[smarowanie] Zalety i wady olejów do łańcucha


Rekomendowane odpowiedzi

59 minut temu, michuuu napisał:

Oczywiście. Bez tego się nie da.

A spinki sie nie zuzywają od częstego zdejmowania i zakładania? A co w przypadku wymiany łańcucha na nowy? Spinka też powinna być nowa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Może i powinna być nowa ale ja jakoś jeszcze spinki nie zerwałem więc przechodzi z łańcucha na łańcuch.

Spinka Connexa.

Teraz, Thomlodz napisał:

A spinki sie nie zuzywają od częstego zdejmowania i zakładania?

Spinka zużywa się w czasie pracy łańcucha a nie przy zdejmowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michuuu napisał:

Może i powinna być nowa ale ja jakoś jeszcze spinki nie zerwałem więc przechodzi z łańcucha na łańcuch.

Spinka Connexa.

Spinka zużywa się w czasie pracy łańcucha a nie przy zdejmowaniu.

Aha. Najlepiej więc kupować łańcuchy KMC, bo mają spinke w zestawie

I jeszcze taka ciekawa dyskusja https://szosa.org/topic/9537-zużycie-łańcucha-vs-zużycie-spinki/

Edytowane przez Thomlodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee ... ja kiedyś szejkowałem - ale to trzeba robić dokładnie i ze 2, 3 razy - po trzecim nic już nie ma w rolkach. To słychać jak się zgina suchy łańcuch. Za to w butelce z benzyną kilka cm czarnego :D To się nawet ładnie i szybko klaruje - nie to co nalewki :D

Można się tak bawić jeżdżąc na 3-4 łańcuchy, zmieniając  co kilkaset km i szejkując wszystkie na raz ale mi się nie chce. Teraz tylko myję dokładnie na myjce ciśnieniowej, PTFE raz na jakieś 150 km i 10tkm  na kasecie,  3tkm na łańcuchu (napęd 10-kowy). Pod koniec wyciągnięte już powyżej 1 ale kto by się tam bawił w mierzenie łańcucha póki nie przeskakuje na kasecie ; )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie szejkowali,szejkują,i będą szejkowali,szkoda strzępić jęzora.

Łańcuchy jakoś zauważalnie szybciej się nie zużywają,czy w jakikolwiek inny sposób "psują".

Komuś ten sposób czyszczenia pasuje (mi tak),niech robi,ktoś ma inny też dobrze,tylko to jest bez pokrycia w faktach,nie szejkuj bo rower trzeba będzie na złom dać ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
3 godziny temu, Thomlodz napisał:

Aha. Najlepiej więc kupować łańcuchy KMC, bo mają spinke w zestawie

Może być KMC ale w spinkach to jestem z sekty Connexa.

2 godziny temu, dovectra napisał:

Michuuu, zjedzą cię jako heretyka.

No fakt o olejach nie pogadam.

40 minut temu, Quell napisał:

Ludzie szejkowali,szejkują,i będą szejkowali,szkoda strzępić jęzora.

Oczywiście.

Jak mam łańcuch czysty, niezgrzytający przy zginaniu, to nie szejkuję.

Ale nie zaklinam się. Po jakiejś dużej wyrypie po osie w błocie to i szejkiem:D nie pogardzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wkg napisał:

Czyli szejkowanie to stan umysłu : )

Co kto lubi.

Ja śmigam na 3 łańcuchy,przychodzi czas na zmianę,to będę uwalony w piachu chował ?

 

Teraz, michuuu napisał:

Po jakiejś dużej wyrypie po osie w błocie to i szejkiem:D nie pogardzę.

Dokładnie,dla mnie to najszybszy sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, TheJW napisał:

Uczcijmy pamięć łożysk minutą ciszy. [*]

Uczcisz jak padną ... co 10-20 tkm można zmienić bo to grosze kosztuje. Mity, mity, mity ....

Trzeba oczywiście umieć myć - w kasetę a potem blat gorącym, z 1-2 cm wtedy łańcuch się pięknie czyści. I jak  pod kątem w kasetę to sama się kręci do tyłu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, skom25 napisał:

Ktoś z Was używał Muc Off Hydrodynamic? Podobno cudowny olej opracowany z Team Sky. Chętnie bym spróbował, ale cena 90zł za 50ml nieco odstrasza.

ale latarka UV w zestawie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.06.2019 o 21:39, TheJW napisał:

Uczcijmy pamięć łożysk minutą ciszy. [*]

Nie ma co przesadzać, przecież nikt nie będzie swojego roweru brać do grobu, wymiana łożysk nawet dwa razy w sezonie to nie jest kwota która spowoduje, że nie będzie co do garnka wsadzić.
 

 

W dniu 27.06.2019 o 15:17, Thomlodz napisał:

Spinka też powinna być nowa?

Raczej, nie inaczej ! 
Nie ma co dziadować, żeby wsadzać jakaś starą spinkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.06.2019 o 13:36, TheJW napisał:

 Moim ulubionym jest eLUBE Dry - wytrzymuje na łańcuchu dłużej niż Rohloff, a w szosie można praktycznie zapomnieć o myciu napędu.

Właśnie zamówiłem. Mam już dosyć PTFE, który u mnie wystarcza na 100 km, po których wyraźnie słychać napęd, łańcuch jest suchy jak pieprz a czarny syf oblepia kółka przerzutki i kasetę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, kombiii napisał:

Właśnie zamówiłem. Mam już dosyć PTFE, który u mnie wystarcza na 100 km, po których wyraźnie słychać napęd, łańcuch jest suchy jak pieprz a czarny syf oblepia kółka przerzutki i kasetę.

Nie wiem czy pisałem, czy nie - u mnie shimanowski PTFE wystarcza na max. 40 km w rowerze MTB, potem aż zęby zgrzytają od pracy napędu, w szosie może na 100, ale syf robi niemiłosierny (co mnie ogromnie dziwi, bo w szosie łańcuch mam na tym samym oleju naprawdę o wiele brudniejszy niż w MTB).

Muszę i ja zamówić znów eLUBE. ;)

@kombiii ten smar najlepiej nakładać po kropli na ogniowo, zostawić na chwilę na łańcuchu, żeby sobie spłynął gdzie trzeba i potem porządnie wytrzeć łańcuch do sucha. Będzie pan zadowolony! Tzn. mam nadzieję, bo inaczej będziesz na mnie klnął.:002:

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...