Skocz do zawartości

[wyprawa] MTB G.Izerskie - trasy górskie czy singletracki?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Ostatni raz pisałem do Was w sprawie pomocy z pierwszą wyprawą na e-bike MTB w góry. Padło na Beskidy ostatecznie i z drobnymi przygodami wyjazd udał się znakomicie:

Pokonaliśmy strome podjazdy, zjazdy, korzenie, wszystkie przeszkody. Był fun i challenge.

Spodobało się do tego stopnia, że chcialibyśmy znów ruszyć na wyprawę, chociaż tym razem bardziej "na luzie". Padło więc na Góry Izerskie.

Szukam tras na 2-3 dni zabawy łącznie.

Pierwsza która mnie interesuje to trasa na e-bike tutaj:

https://trasynadwakola.pl/gory-izerskie/na-stog-izerski-i-do-chatki-gorzystow/

Wjazd na Stóg Izerski, przejazd przez Polanę Izerską. Wydaje się fajne, i bez jakiś wielkich przeszkód po drodze. 

 

Na kolejne dni rozważałem jakąś trasę która przejedzie przez Sine Skałki, Przednia Kopa, Wysoka Kopa. Wpadłem jednak na info o singletrackach pod Smrkiem i rozważam czy jednak nie wybrać tej opcji. Trasy podejrzałem tutaj:

https://www.1enduro.pl/singltrek-pod-smrkem-swieradow/

I przejechać czeską lajtową może nawet dwa razy. Rozumiem, że to tak jak w Szczyrku, kolejką jedzie się na górę i zostaje zjazd w dół?

Ewentualnie zamiast singletracków może coś jednak bardziej na luzie i jeszcze jakąś górkę zjechać?

 

Będę Wam wdzięczny za porady i jak poprzednio, chętnie podzielę się wrażeniami i trasami oby kolejne osoby szukajace miały gotową odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Single w Świeradowie i po czeskiej stronie są miłe, nie trudne (nie piszę o miejscówkach enduro) i miło pojeździć. Okolice Chaty Górzystów są ładne i zawierają zarówno  nudnawe szutrówki, ale w ładnej okolicy, jak i odcinki szlaków o zaskakująco wysokim poziomie trudności (na oko nie na tej trasie, którą zlinkowałeś), ale ja dojechałem do Chaty trasą, która była wymagająca. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy którym szlakiem masz zamiar zjechać że Stogu Izerskiego. Ja tam byłem dawno i już nie pamiętam czy ten wymagający to czerwony czy niebieski, ale jeden z nich wymaga niezłych umiejętności technicznych. Podlinkowana wycieczka zawiera wiele elementów krajobrazowych i pamiętam że byłem zachwycony widokiem Polany Izerskiej. Tam gdzieś po drodze był też krystaliczny strumyk gdzie można było się ochłodzić.

Sam wjazd na Stóg Izerski jest całkiem wymagający, jeśli się jedzie zwykłym MTB;)

Co do singli nad Smrkiem to nie jest jak w Bielsku, nie ma kolejki, trasy są ułożone tak by było trochę zjazdów i podjazdów. Coś jak nasz Glacensis.

Edytowane przez NerfMe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

@Wojcio @NerfMe dzięki za Wasze wskazówki!

To jednego dnia pojedziemy na stronę czeską na single - namówiłem moją dziewczynę :) kto wie, może zawędrujemy na czerwoną z raz!

Drugiego dnia podlinkowana wycieczka skoro tak polecacie widoki, a dokładnie o to nam chodzi!

Nie wiem tylko co z jeszcze jednym dniem zrobić. Chciałbym na e-bike MTB jeszcze jakąś trasę po górach zrobić w okolicy.

Skoro wypożyczalnie nie dają upustów za dodatkowy dzień wypożyczenia, to może wziąć w Szklarskiej rower i jakoś podjechać na Wysoką Kopę. Czy to może być za trudne? Trasy w sumie jakiejś fajnej pod to nie mogę znaleźć.

EDIT:

ew. to po prostu śmigniemy:

https://www.rowerowakraina.com/trasa-nr-2

Edytowane przez Szpryciarz
dodanie trasy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nam singli w Świeradowie i za granicą starczyło na więcej niż dzień, ale byliśmy na rowerach analogowych. Nie pamiętam wszystkich tras, ale te kolory niebieski, czerwony itd mają zupełnie inne znaczenie niż np. w Czarnej Górze. Pamiętam, że moja żona nigdzie (na oznaczonych singlach) nie miała problemów, a koleżanka, która mało jeździ, raz się poddała. To co tam czarne, gdzie indziej jest niebieskie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość Świeradów/Smrek to jest jakieś 5 godzin z przerwą na jedzenie w którejś z knajp po drodze. Bez jedzenia w 3,5 godziny zrobiłem na fullu XC bez prądu (z wyłączeniem Zajęcznika, bo jakoś mnie nie porywa i tylko kapcie się tam łapie ;)). 

Ale generalnie całe Izery są mega przyjazne rowerowym wycieczkom, można jechać i "zwiedzać", a można się też ujechać. Hala Izerska jest przepiękna. Można stamtąd przeskoczyć do Czech i kierować się w stronę Harrachova, skąd przy stacji kolejowej z powrotem wjechać do nas i jechać do Szklarskiej. 

Mogę Ci podrzucić gpxy z zeszłego roku jeśli chcesz.

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż zerknąłem w swoje logi, single po stronie polskiej i czeskiej przejechałem w 5:52h netto ze średnią 12.5 km/h, brutto 9h. Dystans 73 km mi wyszło :)

To chcesz powiedzieć że wykręciłeś ponad 20 km/h średniej? Nie mój poziom

Edytowane przez c1ach
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z sierpnia zeszłego roku. 4:20 brutto, bo widzę, że jednak zatrzymywałem się na kiełbasę, pilznera i Kofolę. ;) Ciekawostka - z barkiem poskładanym na płytę i śruby. Lekarz pozwolił jeździć rowerem, tylko najwidoczniej nie do końca wiedział, co dla mnie znaczy "jeździć rowerem". 😂

Screenshot_20240521_123235_Strava.thumb.jpg.503e3b9f2edd11af1a7164e54003d61c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wybaczcie za lekki odkop i totalnie nie na temat, ale nie chce zakładać nowego tematu, a widzę, że sporo tu osób, które mogą mi podpowiedzieć. Czy istnieje jeszcze jakaś wypożyczalnia w okolicy jakichkolwiek fajnych tras górskich, bike parków, trail parków, która oferuje hardtaile? Czy zostały już całkowicie wypchnięte przez rowery full suspension?

Od kilku dni planuje wypad, żeby sobie pojeździć, ale zdecydowanie nie chcę zaczynać od FS – ale za chiny nie jestem w stanie wymyślić, skąd wyczarować PORZĄDNY hardtail... (oprócz zakupu, z tym chcę jeszcze poczekać). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki

Mega doceniam progress we wszystkim co robię, jestem osobom, której bardziej podoba się sama „droga” i nauka niż sam cel, a hardtaile to taki naturalny pierwszy krok, który z pewnością potrafi nauczyć bardzo dobrze prawidłowej techniki + to coś zupełnie nowego dla mnie więc chcę spróbować i tego, i tego, a w niedalekiej przyszłości kupić swój rower, gdzie za 7k mogę dostać bardzo dobrze wyposażony hardtail, tak full w takiej samej konfiguracji to 2, 3x tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@olo850

Ale ja wiem, dlaczego jest tak wyceniony xD. Nie zamierzam sprzeczać się który rodzaj roweru jest lepszy w terenie górskim bo to oczywiste że full. Pytam, czy istnieje jakaś wypożyczalnia która oferuje hardtaile, bo na takim chciałbym pojeździć, a jestem pewien, że potrafi dostarczyć też sporo zabawy i adrenaliny. 

Edytowane przez gorzkijoe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...