Skocz do zawartości

[Łańcuch] głośna praca


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem rower Accent CX One na Shimano Sora. Wydaje mi  się , że łańcuch  troszkę za głośno pracuje .Mam zamiar zdjąć łańcuch i wymyć. Czy ma to jakiś sens? Od razu aby nie zakładać drugiego tematu mam pytanie o skuwacz do łańcucha.Mam taki jak na foto ale nie jestem z niego zadowolony.Czy może ktoś polecić jakiś dobry skuwacz ?

skuwacz015.png

Edytowane przez jarek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmowanie łańcucha do mycia to kontrowersyjny temat . Gdybyś miał łańcuch ze spinką to tak . Jeśli chcesz rozkuwać to teoretycznie do ponownego skucia trzeba użyć specjalnego nowego pinu .  https://allegro.pl/oferta/shimano-pin-do-lancucha-9-rz-cn7700-hg93-hg73-hg53-12735524951?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&ev_campaign_id=17967208976&gad_source=1   Trzeba mieć pin odpowiedni do łańcucha tzn inny do 9rzędowego , inny do 12   itd  Współczesne łańcuchy ( te które znam ) nie nadają się do ponownego skucia starym pinem . Nie twierdzę że się nie da ( bo się da ) ale nie gwarantuje to normalnej wytrzymałości .

Można i da się całkiem dobrze wyczyścić łańcuch i napęd bez zdejmowania . Trudniej , dłużej (?) ale się da .

A co ci nie odpowiada w tym skuwaczu ? Mam podobny i zaczął dobrze działać po dopiłowaniu tych prowadnic na które zakłada się ogniwko . Były za szerokie i 9rzędowy łańcuch nie wchodził tak jak powinien .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

A w którym miejscu kolega to piłował. Wydaje mi się ,że łańcuch najgłośniej chodzi na tym chyba (plastikowym) dolnym kółku zębatym przy wózku tylnej przerzutki. 

Edytowane przez jarek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłowałem tą ,,wypustkę " na którą ma wejść ogniwo łańcucha . Za szeroka była . Nie mam teraz dostępu do tego skuwacza więc nie sprawdzę dokładnie .

Kółka przerzutki też należy czyścić . Te kółka się zużywają i co jakiś czas trzeba je wymienić . A może wystarczy rozebrać , wyczyścić i nasmarować .

Generalnie zanim nie doprowadzisz napędu do ,,błysku" ( mycie , smarowanie ) to nie ma szukać winnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem ten rower od kuzyna. Dwa komplety kół jeden do przełaju drugi na szosę. Rower był intensywnie używany. Ja do tej pory jezdziłem na Huraganie 1+. Spróbuję to poczyścić i  nasmarować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joker86 -wiem ,że jest do smarowania łańcuch. Najpierw muszę go umyć z tego syfu co na nim jest.  Przy Huraganie zawsze zdejmowałem łańcuch i wrzucałem do butelki z benzyną ekstrakcyjną ,jak się wymoczył to jeszcze raz poprawiałem czystą benzyną ekstrakcyjną po i na koniec jeszcze pędzelkiem w pojemniczku z benzyną . Ale tam miałem łańcuch na spinkę. A jest sens wymienić ten łańcuch na taki ze spinką? Co jest lepsze? Gorzej bo jest problem z przerzutką przednią ale napiszę w odpowiednim dziale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

Raczej nie. Ja nic nie ruszałem . Wątpię żeby i kuzyn coś grzebał. Wydaje mi się ,że coś jest zużyte on jezdził dość dużo a nie wiem ile ten rower ma lat. To chyba dość stare bo linki idą po górnej rurze ramy górą rury. No i przerzutki tylne działają ładnie tyle że ten łańcuch głośno pracuje i to ewidentnie  na tym dolny kółku.

Edytowane przez jarek74
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie najlepszy skuwacz jak na foto. Że śrubą z otworkiem. Nie ma możliwości ustawić go krzywo względem szpilki.

Do czyszczenia nie zdejmuję łańcucha. Szczoteczka do zębów i nafta.

Są łańcuchy, które bardzo głośno pracują, no... bo tak mają. Np. YBN, ale są bardzo dobre.

Domyślam się, że w Twoim przypadku głośna praca wynika ze zużycia elementów napędu. Łatwo to sprawdzić wzrokowo lub/i pokręcając korbą jednym palcem. Jeśli czujesz zacięcia, to łańcuch już nie pasuje do zębatek. Jestem zwolennikiem wymiany kompletnego napędu. Wszystkie zębatki, kółka przerzutki, łańcuch(Y)!

Z jednym zestawem zębatek będzie współpracować kilka łańcuchów zmienianych rotacyjnie. Ile? To zależy od jakości łańcucha i zębatek. Zazwyczaj łańcuchów klasy YBN lub PYC wystarczy 3. Sunrace - 4. Shimano, TAYA - to tak z 10 ;).

IMG_20240305_210631_copy_1206x1612.jpg

IMG_20240305_210041_copy_1206x1612.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziwne to pęknięcie, ale widły że zwykłej stali węglowej czasem pękają bardzo nietypowo. Natomiast nie są to rzeczy drogie. W sumie to ja najchętniej kupuję używane, bo to oznacza, że przez kilka lub kilkanaście lat nic się z nimi nie stało :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy to nie jest po prostu miejsce łączenia korony widelca z ramionami? Z drugiej strony nic takiego nie widać? Wiele widelców aluminiowych i aluminiowo-karbonowych robi się w ten sposób. Z czasem lakier w tym miejscu może trochę pękać, ale to niekoniecznie oznacza, że to się zaraz rozpadnie. 

image.thumb.png.5943e9eb83051d2bc88fc35212e1b3fe.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...