Skocz do zawartości

[GRX] wymiana napędu z 1x10 na 2x10


Rekomendowane odpowiedzi

Mam aktualnie napęd GRX 1x10

Przerzutka tylna: Shimano GRX RD-RX400 Shadow Plus

Mechanizm korbowy: Shimano GRX FC-RX600, 40T

Kaseta: Shimano Deore CS-M4100-10 (11-42T)

Wkład suportu: Shimano BB-ES300, BSA, shell 68mm

chce go zmienić na 2x10 

korbę kupię taką: Korba SHIMANO GRX FC-RX600 Hollowtech II 2x10 175mm

jaki suport do niej? czy przerzutka obsłuży tą kasetę jak korba bedzie na 2 blaty? czy musze wymienić kasetę?

korbę będę zamawiał ze strony:

https://www.rosebikes.pl/shimano-grx-fc-rx600-hollowtech-ii-crankset-2x10-2678921

bo jest najkorzystniej cenowo.

Rower mam taki:

https://www.centrumrowerowe.pl/rower-gravel-superior-x-road-comp-gr-pd33239/?v_Id=209888&utm_source=google&utm_medium=cpc&gad_source=1&gclid=Cj0KCQiAwvKtBhDrARIsAJj-kTjZyWUussRsyZ8MNULQNsd0HQoS2Ut1C3PTJH2zCa3yNsZPfCrtuHcaAudVEALw_wcB

z jakim mocowaniem przerzutkę przednią wziąć?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)

na prostych potrzebuje większej zębatki na przód, na górki potrzeba mniejszej, miałem w przeszłości napęd tiagry w szosie i 2x10 to jest to co potrzebuje.... w każdym razie 46 zębatek z przodu i 11 z tyłu to już inaczej pojedzie na prostej... przynajmniej tak mi się wydaje, pod górkę 30 z przodu też myślę, że bedzie łatwiej, z tym, że w tą stronę może tu być konieczność wymiany kasety...

Jak bede przy rowerze to musze obejrzeć tą korbę bo byłem przekonany, że ta ma osobny suport

 

wiec najprościej, zakup korby 2 blaty, suportu, kasety, przerzutki, łańcuch tego potrzebuje

poradzcie jak to wszystko dobrać, bo z założeniem nie będę miał problemu

a stare graty 1x10 pójdą do starego roweru

 

Edytowane przez slav85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@slav85 Mam wrażenie, że trochę się pogubiłeś... Koledzy udzielili Ci odpowiedzi, a w tym wpisie powyżej dalej piszesz, jakby tych odpowiedzi nie było. 

Piszesz (za specyfikacją centrum rowerowego), że Twój Superior ma korbę FC-RX600, po czym sugerujesz zakup dokładnie takiej samej korby FC-RX600 tylko z innym układem blatów. To nie ma sensu. Po prostu dokup potrzebne blaty i ewentualnie śruby do montażu dwóch zębatek (te od mocowania jednego blatu nie będą pasować).

Nowy suport jest zupełnie niepotrzebny, bo wszystkie korby od GRXa są na oś 24 mm i mogą korzystać z tego samego suportu. Inna sprawa, że suport, jaki podajesz - Shimano BB-ES300, na pewno nie jest zamontowany w Twoim rowerze, bo to suport z osią octalink i nie ma nic wspólnego z Twoją korbą. Tak, wiem,że centrum rowerowe ma tak w opisie, ale to jest ewidentny babol. Zresztą, jak przyjrzysz się zdjęciom tego superiora na stronie (tym z widokiem 360 stopni), to dostrzeżesz suport z miskami łożysk na zewnątrz.

Powinieneś rozważyć zakup mniejszej kasety, bo rzeczywiście oficjalnie ta przerzutka  RD-RX400 w układzie 2x10 obsługuje kasety do 36 zębów. Czy będzie działała w układzie 2x10 z Twoją obecną kasetą , zobaczysz... może, ale równie dobrze może to być praca upośledzona, z mniejszymi lub większymi upierdliwościami.

Na pewno musisz kupić przednią przerzutkę i to najlepiej właśnie mocowaną na hak (direct mount, braze on, czy jak tam je nazywają)., bo chyba rura w Twoim superiorze jest spłaszczana i nie ma okrągłego przekroju. Zresztą masz tam otwory do mocowania haka. Tylko czy w zestawie z rowerem był ten hak dołączony? Jak nie, to będziesz go musiał chyba kupić. Nie wiem, chyba takich rzeczy nie ma w komplecie z przerzutką (???), ale może mnie ktoś poprawi.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, slav85 napisał:

miałem w przeszłości napęd tiagry w szosie i 2x10 to jest to co potrzebuje

Mam w dwóch rowerach, w konfiguracji 50/34 i 11-34 oraz 46/36 i 11-34 i jest ok. W tym drugim, przeznaczonym też pod sakwy, zmieniam Tiagrę na GRX ale ze względu na hydrauliczne hamulce, bo mam mechaniki - na razie klamkomanetki + zaciski, w następnym etapie tylna przerzutka i być może kaseta na 11-36 ale może zrobię to dopiero z korbą - na razie mam FSA i może wpadnie też GRX 46-30. Nie wiem jeszcze.

Brat właśnie dzisiaj wrzucił do Topstone'a 11-42 z adapterem Woolf Tootha (linkowanym wyżej). Z przodu została korba FSA 46-30.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kipcior

Musiał regulować oczywiście tył ale przód też, tarło na największej tarczy. Trudno cokolwiek więcej powiedzieć, bo zrobił to wczoraj po pracy a jeździł już po ciemku, może dziś - jutro dowiemy się więcej :)

Na pewno minusem jest położenie przerzutki na tym Goatlinku - na asfalt jeszcze ujdzie ale w terenie to już można zbierać tym kamienie...

Ja mam w sakwiarkiej Cortinie 46/36 i 11-34 i będę to zmiękczał przez przejście na 11-36. A jak dojdzie wymiana korby to pewnie wpadnie GRX 46-30. To na sakwy w górach pewnie i tak może być mało ale to 42 to już chyba ekstremum jak dla mnie - praktyczność tego rozwiązania jest dyskusyjna. Ale może nie mam racji :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja mam 30x36 i jak mam dobrą formę, to da się tym po górach jeździć. Tylko zawsze dochodzę do momentu w którym jest ciężko i chce wrzucić pierwszy bieg, a ja już na nim jadę od dłuższego czasu... Choć może bez lustrzanki na plecach byłoby nieco lżej ;) 

Tymczasem takie 30x42 to byłoby no prawie to samo co 22x32, a z takim przełożeniem w MTB da się podjechać wszędzie, gdzie się da. Czasem trochę ciężko ale da się. 22x36 już tylko pozwala na to samo ale mniejszym kosztem energii. A przecież MTB było kilka kilogramów cięższe. Mam trochę żalu do Shimano, że GRX jest trochę niedorobiony pod tym względem. Choć wiem, że płaskopolacy mogą tego nie zrozumieć ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuj Matt z podróży donosi, że jest duuużo lepiej, niż było. Trasa wymagająca. Jak będę miał dane, to wrzucę profil.

 

Jak jeżdżę na pusto, to w mojej okolicy 1:1 daje radę (moje najbardziej miękkie przełożenie w gravelach) ale nauczyłem się, że żadnego szturmu, wspinam się najwolniej jak się da.

Z sakwami to inna historia, przed Ahlbeck trafił się taki podjazd, że wypychaliśmy, stado dziadków na elektrykach pojechało. No ale pod sakwę to mam w ogóle lipne przełożenie, bo z przodu 36 a z tyłu 34 :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2024 o 12:20, kipcior napisał:

 Mam trochę żalu do Shimano, że GRX jest trochę niedorobiony pod tym względem. Choć wiem, że płaskopolacy mogą tego nie zrozumieć ;) 

Ja jestem płaskopolakiem i nie rozumiem. Nie rozumiem fascynacji jazdy gravelem z prędkością pieszego. Jak mieszkam w górach i rajcują mnie podjazdy wybieram MTB, rower dużo lepszy do tych zadań. 

Tak jak nie rozumiem fascynacji tymi najmocniejszymi przełożeniami, które się przydadzą może 2 razy w roku na 15min. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wuj Matt podesłał obrazki na żywo:

Zrzutekranu2024-02-04134654.thumb.png.baf7f4a8d21b44a09e4d7ec5d2164abb.png Zrzutekranu2024-02-04134709.thumb.png.131a8e6588f341f288074a2351d94215.pngZrzutekranu2024-02-04134727.thumb.png.503e588bce5e347b44487bab9c0b1c49.png

W zeszłym roku chłopaki wjeżdżały na Grossglockner, w tym roku ja też się szykuję. Po prostu niektórzy nie potrzebują MTB do jazdy po górach ;)

Tu masz gościa, Mike'a Cotty, który trzasnął na raz 1000 km w Alpach:

Film: British cyclist completes 1000km non-stop ride through Dolomites and Alps | Cycling Weekly

Ze zrozumiałych względów on nie grzebał przy napędzie ale dla zwykłych śmiertelników...

 

Tę trasę co na zrzucie i na obrazkach ja zrobiłem w zeszłym roku na Gestalcie 50/34 i 11-34 i też nie do końca rozumiem tej fascynacji. Ale jednak w sakwiarskim rowerze zmiękczę napęd. 

gestalt.thumb.JPG.f4e02f5e66dab2319aae6fa4bb87c066.JPG

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...