Skocz do zawartości

[Korba szosowa] Czy istnieją jakieś budżetowe korby 46/30 ew. 46/34?


keltu

Rekomendowane odpowiedzi

Stoję przed zakupem budżetowego gravela, napęd to Sora z pozagrupową korbą 46/34. (zdaje się że z wymiennymi blatami)

Problem polega na tym że nie specjalnie widzę żadnej budżetowej alternatywy dla tej korby i nie jestem pewien co zrobię kiedy przyjdzie wymiany czy to korby czy blatów (z tego co widzę ciężko nawet o blaty 46T o korbach nie wspominając) a nie widzi mi się kupowanie GRX'a o wartości 1/4 roweru. Przy ewentualnej wymianie korby już pomijając nawet ewentualny upgrade do HT2 nie widzę nawet specjalnie alternatyw na kwadrat.

Z researchu który zrobiłem przewijała się stara Sora FC-3550 która była w wariancie 46/34 ale jest już praktycznie nie do kupienia podobnie wygląda sprawa z FC-CX50. Coś tam się przewijało od FSA jakieś Omegi ale też nie do dostania.

Czy naprawdę nie ma obecnie budżetowych korb 46/30 tudzież 46/34 które nie kosztują milionów monet i działają z napędem szosowym? Duża zębatka może być nawet mniejsza jak 46 (jeśli zagra z Sorą)

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ponad 3 stówy za 2 chińskie aluminiowe blaty to tak średnio bym powiedział biorąc pod uwagę że za ~500 zł. jest kompletna korba GRX..

Przez budżetowe miałem na myśli kilkadziesiąt zł. za blat i powiedzmy 200-300 zł. za korbę.

 

Teoretycznie tutaj coś znalazłem tyle że najmniejsza zębatka to 36T no i to aluminiowe blaty, zdecydowanie preferowałbym stalowe. 

https://pl.aliexpress.com/item/1005004517856978.html

Edit: zdaje się że to blaty NW do napędów 1x. 

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli może być na kwadrat to Shimano Tourney FC-TY501-2 46-30T - w marcu tego roku zamontowałem ją w Tribanie 100, moim baaardzo budżetowym grawelu, którego tyram jako commutera w miejscu pracy

Edit. Dałem za nią 19,99 eur.

Edit 2. Jest jeszcze Shimano Claris FC-RS200 46-34T

Edytowane przez Greg1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież ten Tourney to korba MTB zupełnie inna linia łańcucha.. jakby to było takie proste to wrzuciłbym tam FC-MT210-2 46/30. ;)

Co do Clarisa też nie mam pewności jak to będzie działać z 9rz. łańcuchem. Przypominam że mówimy o korbie która ma działać z klamkami i zmieniarkami Sora (R3000) 2x9.

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są korby Shmiano Mtb retro 3x   z ramionami 5 otworów  i 110mm  … z odpowiednim suportem na kwadrat  linia łańcucha pasuje do 2x i u mnie w tej chwili gra gitara 46/ 34  , podobny zestaw można zrobić z korby kompaktowej FSA tempo oryginalnie 50/36  ( 110mm)    Ale nie bardzo rozumiem czemu w tej korbie pierwszego montażu nie będzie można zakładać kolejnych zębatek po zużyciu?  To nie jest 5 dziur na 110?  Alliexpress wyśle zębatki …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Fsa vero ( kompakt)  a nie fsa tempo  … Sora na oko jest dostępna w Deku tylko blat do zmiany … Sora 50/34   Można założyć też korby z Mtb na 4 dziury 104  i kwadrat z blatem 46 albo 44 i 32 dociągając do ramy trochę linię łańcucha dobranym suportem na kwadrat ( albo przy HT zmieniając przerzutkę na górską bo sora się nie wychyli do blatu)  sięgając po  retro kwadrat czasem można się nadziać na przycieranie korb o krótszy niż seryjnie pakiet suportu - trzeba czasem zebrać materiał korby skierowany do miski… niektóre korby mają standard dziur 104 ale podparcie dla zębatki 32 nie kompatybilne z Shimano ( miałem takiego Truvativ Fived)  także im więcej wynalazków tam możliwość małych niezgodności…ale coś zawsze można sobie dobrać.

Tempo z allegro 46/30

Edytowane przez itr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr Oryginalna korba poniżej, masz jakiś przykład które to blaty z Ali by tutaj pasowały najlepiej w konfiguracji 46/30 | 46/34.. stalowe ale od biedy i aluminium.

Ja tam znajduje głównie blaty MTB i to zazwyczaj do napędów 1x (NW), szosowe najczęściej kosztują jakieś nonsensowne kwoty jak z 2 linka na początku dyskusji https://pl.aliexpress.com/item/1005005163392599.html chyba że źle szukam. ;)

Zauważyłem też że wrzucacie propozycje 8rz. korb, nie będzie tutaj żadnego problemu szczególnie jeśli chodzi o współpracę z 9rz. łańcuchami i przednią przerzutką która zakładam że ma trochę węższą prowadnicę?

Techniczne rzeczy słabo ogarniam a takie rzeczy jak linia łańcucha, q-factor itd. nie ogarniam w ogóle więc zabawa z dobieraniem jakiś innych suportów w celu przesunięcia lini łańcucha itd. raczej odpadają, szukam  jakiegoś "gotowego" rozwiązania bez zbędnych kombinacji..

2321f6b7b8cfc5317c26f10c78ecb873.png

Edytowane przez keltu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba policzyć bcd najlepiej przymierzając zamienny blat 96 czy czasem 110 na 4 dziury,, czasami w dziwnych korbach krawędzie   ramion blatu skierowane" do korby" mogą nie pasować idealnie 

przykład 110 z aliex

moje doświadczenia  pomiędzy 8 a 9 są optymistyczne,  i np nie chce mi się wierzyć że korba z linku z allegro  będzie kleszczyć łańcuch 9 s, poguglajj na jej temat , masz za 200 zł razem z pakietem, ale tak naprawdę jeśli nie masz już u siebie  danej części to nie wiesz....      ale czemu się teraz martwić , jeszcze jest jakieś 5000 km do przejechania np :) w tym czasie można i przeszukać sobie sieć i zbadać dostępność, zarobić na lepszy napęd jeśli najdzie taka ochota....  ale chyba najlepiej upolować idealną korbę shimano kompaktową z czasów 9 s    5 dziur, i dopasować o niej blat 46 zamiast 50.    Ale razem z tym trzeba kupić szosowe miski suportu , specjalny klucz do montażu itp...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marudzenie na temat korby że ta nie będzie pasowała a tamta będzie to zaczyna być wydziwianiem. Dziwne że korba GRX mu pasuje która jest pod 10 i 11 rzędów ale Claris FC-RS200 46-34T już nie pasuje. Wiadomo że napędy 8 i 9 rzędowe są sobie bliższe bo przerzutki można zamiennie wstawiać i to ze sobą współgra, dodatkowo różnica zewnętrznej szerokości łańcucha 10s a 9s jest na poziomie od około 0,7 milimetra wzwyż a różnica międz 9s a 11s jest powyżej jednego milimetra, różnica szerokości między 9s a 8s jest mniejszana i wynosi około 0,5-0,6 milimetra. 

Korba Shimano Claris FC-RS200 46-34T jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem, jest tania, jest dostępna w polskim sklepie, zakup jej mieści się w budżecie. Za jednego GRX-a masz dwie FC-RS200 46-34T.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze opcja zakupu korby FC-R3030, jest to korba trzyrzędowa, kiedyś taką korbę przerobiłem na dwa rzędy i zrobiłem z tego 39/30 a po czasie jeszcze przerobiłem ją na 42/28 ze stalowymi zębatkami. W oryginale ta korba ma tylko największą zębatkę z aluminium reszta to stal. Dokupienie stalowych zębatek do tej korby nie jest problemem, do dzisiaj mam stalową zębatkę 28T którą używałem w tej korbie.

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, do tej korby w układzie na dwa blaty to była ta przerzutka tylko że na obejmę.

Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz związana z tą korbą,  ma ona na osi okrągłą podkładkę o grubości 6,5mm która pozwala zmienić linię łańcucha, jest to pozycja nr.11.

IMG_20231224_131740.jpg

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...