Skocz do zawartości

[Napęd] Upgrade Claris R2000 i mix z MTB


IceNuke

Rekomendowane odpowiedzi

Przerzutka 10s nie będzie działać z manetką 8s

Będzie działać, ale tylko szosowa np. 7800, 6700, 6600, 5701 (ta ostatnia wciąż dostępna jako nowa). 

Przerzutka tylna 105 RD-5701 10rz. GS czarna - IRD5701GSL - 12608241640 - Allegro.pl

Sprzęgła nie ma, ale powinna być sztywniejsza, precyzyjniejsza i być może ma mocniejsze sprężyny niż Claris, a wersja GS obsłuży kasetę 11-32 i korbę 50/34.

Edytowane przez marvelo
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, IceNuke napisał:

Moja tylna przerzutka wyzionęła ducha, i idąc za hasłem "Awaria dźwignią tuningu" szukam możliwości przy okazji zupgraedować zestaw. Generalnie do mojej rekreacyjnej jazdy napęd 2x8 wystarcza ale widzę, że jest duży problem z dostępnością chociażby właśnie przerzutek.

Wymiana rozwalonego Clarisa na taką 105-kę za 179 zł będzie właśnie pewnym upgradem. Będziesz miał nową, przyzwoitej jakości zmieniarkę, w hierarchii szosowej o trzy grupy wyżej. Nie macałem Clarisa w rękach, ale 105-ka to już przyzwoita trwałość, małe luzy na sworzniach, brak plastikowych elementów i blaszanych wytłoczek.

A jak coś z grupy mtb to stare XT lub XTR (9rz), ale to już trzeba szukać w używanych i raczej też tanie nie są.  

Edytowane przez marvelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w dyna- sys jak naciągamy linkę to przerzucamy na mniejszą zębatkę a jak puszczamy to idzie na większą? Pytam poważnie - nigdy nie miałem dyna- sys a na stronie Shimano nie tłumaczą tego - piszą tylko jak jest lepsza.

Wymyśliłem jeszcze inną możliwą przyczynę niekompatybilności - czy jest tak że przerzutka z dyna-sys pociągnięta linką o daną długość ( np 0,5 cm) przesuwa się w stronę większych zębatek o inną długość niż przerzutka bez dyna-sys pociągnięta o tą samą długość.

Która przyczyną jest w rzeczywistości?

Edytowane przez PiotrWie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz to był Rapid Rise, czyli odwrotny ciąg przerzutek, ale wciąż kompatybilny pod względem ilości ciągniętej linki na jeden klik. 

Manetka i przerzutka to układ dźwigni połączonych cięgnem, które mają jakieś przełożenie i to musi do siebie pasować, żeby przerzutka wychylała się o ściśle określoną odległość po każdym kliku manetki. W obecnych modelach przerzutek Shimano (z wyjątkiem tych tańszych grup jak np. Claris, Altus, Acera) manetka ciągnie dłuższy fragment linki na jeden klik niż dawniej, więc gdy zastosujesz starą manetkę, przerzutka wychyli się za mało, nawet jeśli ilość rzędów będzie się zgadzać.  

Compatibility [04] Rear derailleurs | BikeGremlin

A guide to rear shifting | Cycling UK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Sobek82 napisał:

A chłop chciał coś do 100 zł i z rodziny Mtb, ogólnie temat się już wyczerpał,  szkoda szczempić rysia.

Nigdzie nie pisałem o budżecie, a rodzina MTB to alternatywa, a nie MUS. Szosa dla 8rz nowa ogranicza się z tego co widze tylko do Clarisa/Sory, s MTB daje nadzieje na nowszy sprzęt (tak wiem nowszy nie znaczy lepszy).

 

@marvelo podał fajną opcję ze 105'tką ale obawiam się, że bedzie to samo co z Clarisem tzn na lekkich bezrozach majtanie lancuchem

Edytowane przez IceNuke
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta 105-tka 5701 to fajna opcja jest, ze dwa lata temu poleciłem ją koledze zamiast Sory która też mu się telepała jadać po dziurach. Póki jest nowa, sprężyna będzie dobrze naciągać przerzutkę ale po czasie zacznie obwisać. Kiedyś w przerzutce Sora przerobiłem naciąg sprężyny przez przełożenie końca sprężyny do nowo wywierconego otworu i była odczuwalna poprawa, tę 105 też bym tak przerobił gdybym montował ją w swoim rowerze.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marvelo napisał:

To o czym piszesz to był Rapid Rise, czyli odwrotny ciąg przerzutek, ale wciąż kompatybilny pod względem ilości ciągniętej linki na jeden klik. 

Manetka i przerzutka to układ dźwigni połączonych cięgnem, które mają jakieś przełożenie i to musi do siebie pasować, żeby przerzutka wychylała się o ściśle określoną odległość po każdym kliku manetki. W obecnych modelach przerzutek Shimano (z wyjątkiem tych tańszych grup jak np. Claris, Altus, Acera) manetka ciągnie dłuższy fragment linki na jeden klik niż dawniej, więc gdy zastosujesz starą manetkę, przerzutka wychyli się za mało, nawet jeśli ilość rzędów będzie się zgadzać.  

Compatibility [04] Rear derailleurs | BikeGremlin

A guide to rear shifting | Cycling UK

OK, teraz rozumiem. Dzięki. Ale przerzutek i manetek 9 rzędowych to nie dotyczy? Bo mam na zapas 9 rzędowe Deore XT a ponieważ nie było wtedy już w sprzedaży manetek do niego kupiłem nowy egzemplarz Deore LX kilka lat starsze. Czy to zadziała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, leejoonidas napisał:

Ta 105-tka 5701 to fajna opcja jest, ze dwa lata temu poleciłem ją koledze zamiast Sory która też mu się telepała jadać po dziurach. Póki jest nowa, sprężyna będzie dobrze naciągać przerzutkę ale po czasie zacznie obwisać. Kiedyś w przerzutce Sora przerobiłem naciąg sprężyny przez przełożenie końca sprężyny do nowo wywierconego otworu i była odczuwalna poprawa, tę 105 też bym tak przerobił gdybym montował ją w swoim rowerze.

Ta 105 jest rozbieralna? Ciekawe jak naciąg linii łańcucha ma się do takiego M3100 albo M592 popularnego w tej cenie w MTB dla 8/9r.

Z tego co zdążyłem się doinformować korba Clarisa nie ogarnie tak wąskiego łancucha.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmujesz zawleczkę, pod nią jest  blaszka z otworem do którego jest wsadzony koniec sprężyny, należy podważyć blaszkę pod nią jest sprężyna. Wiercisz obok istniejącego otworu następny taki sam otwór, wsadzasz w niego koniec sprężyny, montujesz wszystko i masz mocniejszy naciąg w przerzutce.

IMG_20231214_104958.png

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że da się kupić za trochę więcej niż 200 zł 9 rzędowe RD-M772, przez jakiś czas nie dało się kupić nowej. Jak wystarcza Ci 8 rzędów to kup i załóż zamiast Clarsa - będzie o wiele lepiej, a koszty niewielkie. Jest kompatybilna z 6-8 rzędów.

Edytowane przez PiotrWie
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 RD-M772 z długim wózkiem SGS musiała by być aby ogarnęła korbę 50/34 i kasetę 32/11. Tylko jeszcze napisz gdzie jest dostępna jako nowa.

Równie dobrze można założyć DEORE RD-M592 9-RZĘDÓW SGS którą można kupić nową na Allegro za około 150pln-ów.

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, PiotrWie napisał:

OK, teraz rozumiem. Dzięki. Ale przerzutek i manetek 9 rzędowych to nie dotyczy? Bo mam na zapas 9 rzędowe Deore XT a ponieważ nie było wtedy już w sprzedaży manetek do niego kupiłem nowy egzemplarz Deore LX kilka lat starsze. Czy to zadziała?

Przerzutka 9 rz. XT z manetką 9 rz. Lx zadziała, podobnie jak z manetkami na mniejszą ilość biegów (7,8), oczywiście z odpowiednią kasetą. Wszystkie 9-rzędowe przerzutki Shimano działały zgodnie ze starym ciągiem, takim samym jak w niższych grupach mtb i grupach szosowych (nawet tych szosowych, gdzie było już 10 biegów, ale bez Tiagry 4700). 

8 godzin temu, IceNuke napisał:

a czy korba Clarisa przyjmie łancuch 10s przy takiej 105?

Ale tu chodzi o pozostawienie z tyłu 8 biegów, więc i łańcuch będzie 8-rzędowy. Do kasety 8-ki można również założyć 9-rzędowy. 

Ja mam u siebie w crossie napęd 3x8 z przerzutką tylną Ultegra 6700 GS i dałem cienkie podkładki pod rolki, by nieco rozszerzyć wózek i zlikwidować minimalne ocieranie o blachy wózka w skrajnych położeniach (łańcuch mam 8-rzędowy). 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, leejoonidas napisał:

 RD-M772 z długim wózkiem SGS musiała by być aby ogarnęła korbę 50/34 i kasetę 32/11. Tylko jeszcze napisz gdzie jest dostępna jako nowa.

Równie dobrze można założyć DEORE RD-M592 9-RZĘDÓW SGS którą można kupić nową na Allegro za około 150pln-ów.

Na stronie Centrum Rowerowego jest informacja "dostępna, w magazynie" za 249 zł.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najrozsądniej i najtaniej będzie kupić i założyć m592 SGS, ta przerzutka ma możliwość regulacji napięcia sprężyny wózka przez przełożenie jej końca do drugiego istniejącego otworu w zewnętrznej blaszce tego wózka, w tym momencie nie ma problemu jaki łańcuch wsadzić bo i 8s i 9s będzie dobrze współgrał z całością.

Edytowane przez leejoonidas
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dosłownie za paręnaście złotych dostałem leżakowane Alivio M3100 stwierdziłem że spróbuję. Ale sama przerzutka jest strasznie duża w porównaniu do Claris'a. Nie mówię o wózku bo to wiadomo. Do tego stopnia że na niskich przełożeniach korpus wózka dotyka wahacza ramy. Czy to nie koliduje jeśli go trochę odsune? Automatycznie przerwa między kółkiem prowadzącym przerzutki a kaseta się zwiększy...

 

IMG-20231224-124311.jpghttps://ibb.co/Vj4Mfdt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo źle przykręciłeś przerzutkę do haka bo czarny łącznik zaznaczony na pomarańczowo powinien być bardziej w poziomie tak jak niebieska linia albo masz taki hak przerzutki i inaczej się nie da. 

Wkręć śrubę w przerzutce i odsuń ją od ramy roweru.

 

IMG_20231224_130543.jpg

Edytowane przez leejoonidas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...