Skocz do zawartości

[20000 zł] full downcountry


Rekomendowane odpowiedzi

@bogus to też zależy oczywiście od preferencji i budowy ciała, ale biorąc pod uwagę same geometrie, to tak - na Mondrakerze pozycja będzie bardziej "do ataku". ;) Ciężar ciała będzie przesunięty bardziej w przód nad oś suportu. To oczywiście można skorygować sztycą z offsetem i wysunięcem siodła w tył, ale nie o to w tych rowerach chodzi, żeby robić z nich "leniwe" turystyki. To sprzyja agresywniejszej jeździe z pozycji na siodle - i mogę to poprzeć własnymi doświadczeniami.
Skoro padło już słowo "leniwe", to początkowo jest odczuwalna różnica w skręcaniu, ma się wrażenie, że potrzeba o połowę więcej niż dotychczas miejsca w ciasnych zakrętach, ale z czasem się człowiek wczuwa w nowe kąty ramy.

Ja postawiłem na rower tego typu mieszkając w chyba najbardziej płaskiej części Mazowsza i nie żałuję. Miał być uniwersalny i jest. Czy jadę płaski maraton, czy na wyścig po pętlach w stylu XC, czy na wakacje w góry - rower doskonale się sprawdza i daje mi mnóstwo frajdy. I chociaż te rowery nie są jakoś super wylajtowane, to geometria i zawieszenie całkowicie to rekompensują. Na wszystkich lokalnych segmentach pobiłem znacząco swoje rekordy mimo prawie 2kg większej masy względem poprzedniego roweru.

42 minuty temu, bogus napisał:

Myślisz, że w Mondrakerze zostanie jeszcze jakaś opcja regulacji sztycy?

Nie jestem pewien, co masz na myśli, ale trzeba by zerknąć w dokumentację ramy i sprawdzić maksymalne/minimalne wsunięcie sztycy w ramę.
Orbea na przykład określa to bardzo precyzyjnie.
No i zawsze zostaje też wymiana sztycy na taką z mniejszym skokiem, bo 170mm to chyba downhillowa. :) W Oizie mam 150mm i gdy będę ją wymieniał, wezmę maks. 125mm.

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team

Dzięki za wyjaśnienia im więcej czytam tym bardziej mi się podoba 😉

Co do sztycy to licząc w prosty sposób: długość ramion korby 175 mam, długość rury podsiodłowej 470 mm, skok sztycy 170 mm to już w sumie mamy 815 mm, do tego trzeba doliczyć wysokość siodła, jarzma, sztyca też odrobinę wystaje z ramy i okaże się, że braknie mi jakieś 5 cm nogi... Może coś źle liczę, to wyprowadź mnie z błędu. Nawet sztyca 150 mm sytuacji raczej nie poprawi, ale może się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.11.2023 o 21:22, KSikorski napisał:

Jeśli nastawiasz się na przekładanie gratów to obecnie w Polsce można w dobrej cenie dostać ramę Marin Rift Zone Carbon XR i złożyć rower po swojemu.
Ja poszedłem tą drogą.

Moglbys podzielić się linkiem do sklepu. Ewentualnie podesłać na pw. dzieki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, TheJW napisał:

No i zawsze zostaje też wymiana sztycy na taką z mniejszym skokiem, bo 170mm to chyba downhillowa. :) W Oizie mam 150mm i gdy będę ją wymieniał, wezmę maks. 125mm.

Jaki jest sens zmniejszania skoku na sztycy? 
170mm downhillowa - jak ja to słyszę… pomijam już fakt że w zjazdówkach nie ma sztyc regulowanych. 
Co do kiery to istnieje jeszcze coś takiego jak wznios kierownicy, chyba że znowu ktoś wymyśli jakiś argument że wznios 30mm jest dla downhillu i nie można tego montować w XC. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Debatujemy tu przede wszystkim nad geometrią ram, nie komponentów, bo te można w każdej chwili i relatywnie niskim kosztem wymienić.
A z tą sztycą downhillową...to taki żart był. ;)

@bogus wyliczenia niby proste, ale tak naprawdę do niczego nieprzydatne. :D
Z ciekawości zmierzyłem jak to wygląda u mnie. Od wierzchu siodła, mniej więcej w jego połowie/w połowie jarzma, do osi pedałów w dolnym położeniu korby wyszło mi 97 cm (czerwona linia).
20231128_233306.thumb.jpg.8d24184fed966797134888c2e080a7a2.jpg
Czyli w teorii nie powinienem dosięgać, bo przekrok mierzony w lekkim rozkroku to u mnie 86cm. A jednak dosięgam i na dodatek nie mam przeprostów w kolanach, nawet przy zablokowanym zawieszeniu. Wysokość pedałów, bloki, grubość podeszwy - to jednak robi robotę i dodaje parę dobrych centymetrów.
Sztycę mam wysuniętą ok. 9cm (licząc do nakrętki), więc biorąc pod uwagę 20mm więcej skoku sztycy i 10mm dłuższą podsiodłówkę w Podium oraz przekrok mniejszy o 4 cm, powinieneś w rozmiarze L mieć minimalnie wysuniętą sztycę. No ale to nadal tylko teoretyzowanie i puste wyliczenia. :)

Edytowane przez TheJW
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "chłopski rozum" te wyliczenia powinieneś skorygować o efektywny kąt rury podsiodłowej, uwzględnić sag bo w fullu będzie pracowało tylne zawieszenie, więc gołe wyliczenie traktuj mocno orientacyjnie. Nie masz opcji przymierzenia się do rozpatrywanych rowerów? Mondraker chyba bywa w Bielsku w jednym sklepie, Orbea też powinna być do namierzenia. Kupić rower za 20k bez przymiarki i bez opcji odesłania bezkosztowego - ja bym w to nie szedł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem Oiz'a M Pro (katalogowo 32k) w ten sposób... 😆 Wtedy nie miałem możliwości jego przymierzenia, bo w momencie zamówienia nie było ich jeszcze nawet w kraju. :)
Ale tak, całkowicie się zgadzam - skoro już są, to lepiej pojechać nawet te kilkadziesiąt kilometrów i się przymierzyć, niż potem zostać z niedopasowanym rowerem za kupę kasy. :)

Nie wiem gdzie @bogusznajdzie Mondrakera w swojej okolicy, ale jeśli chodzi o Orbeę, to do Częstochowy nie ma tak daleko - a w Polsporcie na pewno będą mieli do wyboru, do koloru. :D

Edytowane przez TheJW
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
W dniu 28.11.2023 o 23:45, TheJW napisał:

Z ciekawości zmierzyłem jak to wygląda u mnie. Od wierzchu siodła, mniej więcej w jego połowie/w połowie jarzma, do osi pedałów w dolnym położeniu korby wyszło mi 97 cm (czerwona linia).

Zmierzyłem u siebie i wyszło 91-92 cm, więc potwierdza się, że długość nogi to nie wszystko.

 

Podałem do Blackbird, ale nie mają tego Mondrakera u siebie i można go tylko kupić u nich na zamówienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TheJW napisał:

Tylko trzeba szybko myśleć.

To prawda, akcja reakcja🙃

Jest trochę fajnego sprzętu zaa oceanu, ale przydałoby jeszcze kupić w dobrych pieniądzach. 

Intense dosyć mocno ścięli z wyjściowej ceny i to jest atut tej oferty. Która pewnie za długo wisieć nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Mod Team
15 godzin temu, Rumcajs. napisał:

Blackbird to mały butik

Tak, już się zorientowałem, ale jesteśmy w kontakcie i za zaangażowanie mają u mnie duży plus.

6 godzin temu, wojtt80 napisał:

@bogus takie coś rzuciło mi się w oczy:

https://eu.intensecycles.com/products/sniper-t-pro-bf23

Przy tym rabacie, który teraz dają i osprzęcie to chyba warto przemyśleć;)

Wszystko fajnie tylko to nadal zakup internetowy, czego staram się uniknąć i przymierzyć przed zakupem. Zwłaszcza, że to byłby pierwszy full w życiu bez wcześniejszego dłuższego kontaktu z tego typu sprzętem.

3 godziny temu, TheJW napisał:

Tylko trzeba szybko myśleć. :D
image.png.89e55b55c982f8b5fef1499ced853487.png

Ja miałem jeszcze zaproponować Santa Cruz Blur, ale to raczej ciężko dostępny u nas rower. Nawet jeśli, to ciężko będzie go wyrwać w założonym budżecie.

Obstawiam, że to taki chwyt marketingowy.

Santa ciekawa, ale raczej poza budżetem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...