Skocz do zawartości

[Koło] giętki DT Swiss p 1850 spline


PawelW84

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Mam w szosie koła DT Swiss p 1850 spline 23, 3 pawl hub . Od jakiegoś czasu, podczas pokonywania rond zauważyłem, że tylne (chyba) koło wydaje dziwne dźwięki. Jakby rytmiczne stukanie.

Sprawdziłem prawidłowość obsadzenia koła w ramie oraz poprawność dokręcenia ośki, wszystko wydaje się ok. Ośka, ani piasta nie mają luzu.  Niestety koło nadal stuka na długich ciasnych łukach. 

Skojarzyłem, że pojawienie się tego stukania było chyba zbieżne z regulacją hamulców w związku z czym zacząłem szukać przyczyny przy szczękach. Na pierwszy rzut oka wszystko jest ok. Koło ma minimalne bicie ale nie ociera o szczęki. Jednak gdy przyłączy się do niego niewielką boczną siłę, gnie się i zaczyna dotykać klocków. Przypuszczam, że właśnie coś takiego dzieje się w trakcie jazdy na rondzie a słyszany przeze mnie dźwięk pochodzi od klocka obcierającego o felgę, która łapie go w jakimś punkcie

Czy to jest normalne w kołach szosowych czy to po prostu dziadowskie koła ? Sprawdziłem naciąg szprych chińskim tensometrem. Wartość jest tu na razie nie istotna ale wszystkie szprychy naciągnięte są równo, mocniej od strony kasety. 

Już zamówiłem tensometr Parka zobaczymy jak to wygląda po przeliczeniu na jednostki.

 

 

 

 

20231015_174011.jpg

20231015_174024.jpg

20231015_174025.jpg

20231015_174041.jpg

20231015_174046.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na logikę masz rację, wydaje mi się, że te puknięcia to punkt w którym koło ma lekką centrę i to tym punktem uderza/ociera o klocek.

To akurat można łatwo wyeliminować, rozewrę szczękę jak do zdejmowania koła i zobaczymy, jak pukanie nie ustąpi, znaczy, że to ślepy zaułek.

Nie zmienia to jednak faktu, podatności felgi na boczny nacisk. To jest spokojnie kilka mm.

Myślę że gdyby luz był na mocowaniu czy piaście to przy takim bocznym naciśnięciu byłoby czuć, że coś przeskakuje. Tu czuć że koło poddaje się płynnie i opiera dopiero na klocku.

Zresztą nie wiem gdzie ten luz mógłby wystąpić. Koło jest na maszynach, piasta 100x5mm przód  i 130x5mm tył . Ośka siedzi w ramie do końca i jest ściśnięta. 

Tłumaczyć by to mogło jedynie zmielone łożysko.. no ale to by było słychać i czuć

image.png.7fc8b8105d839122182d529d1aefcd9b.png

image.thumb.png.77bbad74f83fb22196b9eff097221c5c.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koła jeśli były fabrycznie w rowerze to i tak są bardzo dobre. Koło pracuje, rama pracuje więc raz na jakiś czas coś przyhaczy w momencie dużego obciążenia, takie życie, nie ma sensu się tym przejmować. Sprinterzy przed finiszami rozpinali hamulce żeby nie ocierały. Zresztą tarcze hamulcowe też ocierają przy mocnych depnięciach a przecież siła działająca na obręcz (kilkadziesiąt centymetrów od osi obrotu) jest przecież dużo większa niż na tarcze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uporam się z skróceniem mostka I naciągnięciem kondomów wygłuszających  wewnętrznym prowadzeniem linek  w Backroad wrócę do tematu Pro SL i tych kół. Zobaczymy.

Swoją drogą kto wymyślił prowadzenie pancerzy przez mostek i cała rame... masakra. W XC 900 i Pro Sl mam porty i w ramie biegną same linki. Według mnie lepsze i cichsze rozwiazani, chociaż trochę mniej estetyczne ale wymiana mostka to 10 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu chyba nie ma o czym pisać.

Odłączasz wszystkie przewody od manetek, demontujesz kiere, mostek, stery, przedni widelec.

Na kable wciągasz kondomy z pianki, kamerą inspekcyjną sprawdzasz czy weszły pod/nad suport (w zależności jak było pierwotnie) i trafiły do tylnych widełek.

U mnie do końcowych otworów nie doszły. Widełki mają za małą średnicę wewnątrz

Składasz w odwrotnej kolejności.

Do kondomów można psiknąć jakieś wd 40 żeby kable łatwiej się w nich mogły poruszać i wciągać.

Przyda się zestaw do przeciągania linek. W elementach gdzie linki zarobione są końcówkami do przeciągania od razu możesz dać po kropli kropelki, żeby się nie wyrwały.

https://pl.aliexpress.com/item/1005005576113952.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.77.5ec01c24FxmzUg&gatewayAdapt=glo2pol

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...