Skocz do zawartości

[napęd] Jak przekonać przerzutkę do współpracy z nieodpowiednią kasetą?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Może podpowiedział by ktoś rozwiązanie mojego problemu.

Mam przerzutkę m760 Low Normal + kaseta SunRace 11-40 + GripShift 9s. Wiele kombinacji przerobiłem, i cyngle, i obrotówki + top normal, i obecny układ pasuje mi najbardziej [niezmiennie od 15 lat :- )   ]

Ale, ciut doskwiera mi mały zakres przełożeń. Chciałbym założyć kasetę o większym zakresie, np. 11-46, ale zachować dotychczasowy układ. Problem w tym, że dla przerzutki m760 obecny zakres jest na styk. Koronki 46 już nie obsłuży. Ma za mały skos pantografu (M770 ma taki sam skos). Mógłbym wymienić przerzutkę na współcześniejszą, ale Shimano zarzuciło koncepcję i nowszych (o większym skosie) low normal Shimano nie robiło.

Słyszeliście o jakimś drutowym patencie na taką sytuację?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedłużki haka z aliexpress, a kiedy to, oczywiście, okaże się ślepą uliczką - przyzwyczaić się do nowszych rozwiązań.

Jak Ty to piszesz, to nie ma dla mnie nadziei. Kurczę, szkoda. A jakieś przerzutki butikowe? Albo butikowi producenci wózków do przerzutek?

Przedłużkę miałem. Kowno do kwadratu.

Chyba że, kiedy patent Shimano wygaśnie, SRAMowi uwidzi się, by trzepać kasę na takich jak ja "lownormalnych".

 

A korba jaka? Nie da rady tam zmienić zębatek o większej różnicy?

Układ 1x9, więc tylko jedna koronka, 30t. Nie jestem w stanie osiągnąć aż takiej kadencji (na płaskim), żeby przejść na 28t :- )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktokolwiek jeszcze robi low-normal. Prędzej czy później będzie trzeba zmienić sprzęt i się przyzwyczaić.

Alternatywa to robić nogi na podjazdy albo przeprosić się z przednią przerzutką ;)
Ewentualnie zelektryfikować biegi i wtedy wszystko jedno, bo masz guziki i silnik, a nie linkę i sprężynę.

Niestety, niszowe rozwiązania są niszowe, dla mniejszości mało kto będzie produkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Low-normal z grip shiftami działa świetnie i intuicyjnie: odpuszczasz - przełączasz na lżejszy bieg, przekręcasz manetkę - przełączasz na szybszy (twardszy) bieg. Kiedy miałem grip shifty z top-normal, ciągle się myliłem.

Manetek z dźwigienkami nie trawię. Ciągle zahaczam o nie palcami i podczas jazdy denerwuję się by nie ruszać rękoma, zamiast cieszyć się z jazdy.

:- )

 

W dniu 24.09.2023 o 11:08, zekker napisał:

Niestety, niszowe rozwiązania są niszowe, dla mniejszości mało kto będzie produkować.

Pewnie masz rację; z drugiej strony firma, która by to wprowadziła, nie miałaby w tym segmencie konkurencji i zgarnęłaby cały tort.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zahaczasz o cyngle, to były źle ustawione lub za wąskie chwyty.

Low normal mam w mieszczuchu (biegi w piaście), w góralu top normal i przeważnie nie mam problemu z przestawieniem się. Owszem zdarza się pomylić kierunki, zwłaszcza po urlopie ale generalnie da się to opanować.
Przy tej piaście jest to wygodne, bo można szybko zredukować przełożenie ale przy przerzutkach wydaje mi się to nienaturalne, zwłaszcza że można tylko po jednym biegu przełączać, a naciągając linkę do 3-5 na raz. Przymierzam się do zmiany na 11 biegową i tutaj będzie już top normal, bo Shimano zrezygnowało z odwrotnej. Ciekawe czy się przyzwyczaję, czy tak też będę narzekać, na plus manetka ma umożliwiać zmianę kilku biegów na raz, więc może nie będzie źle.

Znając życie, to ten torcik jest mały, a ceny byłyby jak za ręczną robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Low normal mam w mieszczuchu (biegi w piaście), w góralu top normal i przeważnie nie mam problemu z przestawieniem się.

Mam to samo w alfine 8 i faktycznie przestawiam się między rowerami bez problemu, lecz zdecydowanie bardziej wolę układ z low normal w mtb.

Też myślę o 11stce, na razie kupiłem klamkomanetki di2 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...