Skocz do zawartości

[rama] Jaka rama pod wzrost, krok i miasto


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że mój rowerek do pracy na 26 przestał opłacać się do modernizacji, rozglądam się za czymś nowym lub ramą do samodzielnego złożenia.

Wzrost: 178

Krok: 76

Z kalkulatorów wychodzi mi rama 21. Zależy mi na aerodynamicznej pozycji ale bez nadmiernego wsparcia na nadgarstkach.

Na oku mam 3 modele:

https://allegro.pl/oferta/rama-28-kands-runner-cro-tre-21-alu-d-v-c-n-ram07-12649806859

https://allegro.pl/oferta/rama-mtb-29-mosso-mod-2901-21-53-cm-14079348568

https://allegro.pl/oferta/rama-mtb-29-mosso-mod-2902-odyssey-21-14175215559

 

Wasze opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pomyliłeś się w pomiarach ? Przy takim samym wzroście określam przedkrok na 83 . I faktycznie w mieszczuchu mam 20" , głównie ze względu na długość . W MTB ,,pełnowymiarowa" 19tka była by już ryzykowna . 18" , a nawet 17,5 " . Oczywiście do jazdy w terenie . A jaki rower chcesz złożyć bo piszesz że do miasta , a dwie ramy MTB .

Aha , składanie z nowych komponentów wychodzi przeważnie drożej niż kupno całego roweru , no chyba że masz pół piwnicy/garażu części i narzędzi oraz wiedzę jak to zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz roweru używam głównie do jazdy rekreacyjnej, głównie miasto czasem łatwy teren podmiejski.

Na ramach się nie znam, ale ponieważ jeżdżę "góralem" z amortyzacją na przednim widelcu, to czegoś podobnego szukam.

Całego roweru nie chcę kupować, bo już brak miejsca. Najwyżej zrobię przekładkę osprzętu, z czegoś co już stoi. Celuję w ramę do kół 28''.

 

Edytowane przez danielko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składanie roweru kompletnie się nie opłaca. Dawać tysiaka za przeciętną ramę? 

Pozostaje Ci wybrać pomiędzy crossem a góralem 29, rama 19-20 cali, jak góral to nawet mniejsza, i szukać całego roweru, nawet bardzo podstawowego modelu. Skoro masz tyle części że da się z nich złożyć rower to może warto je sprzedać czy coś? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, MikeSkywalker napisał:

Składanie roweru kompletnie się nie opłaca. Dawać tysiaka za przeciętną ramę? 

Pozostaje Ci wybrać pomiędzy crossem a góralem 29, rama 19-20 cali, jak góral to nawet mniejsza, i szukać całego roweru, nawet bardzo podstawowego modelu. Skoro masz tyle części że da się z nich złożyć rower to może warto je sprzedać czy coś? 

Jakiś konkretny model? Wyskakują mi ciągle Kross i Indiana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przekrok masz rzeczywiście 76, to masz długi tułów - więc szukaj rowerów ze stosunkowa długą rurą główną - rozmiar ok. 19 i rura w granicach 60 cm efektywnie. Zmierz sobie tez długość ramion na wszelki wypadek. Ale to nie jest proste - idealny wybór rozmiaru i gemetrii, trzeba dobrze zrozumieć zależności kątów itd. Zwłaszcza jak się ma nietypowe proporcje.

Dużo prościej przyswoić sobie podstawy, potem przymierzać, po czym modyfkiować mostkiem, kierownicą. Podstawa - to wybrać taki model, żeby się udało prawidłowo ustawić siodełko na wysokość i odległość od kierownicy tak, żeby oś pedałów była dobrze ustawiona wobec stóp. Są poradniki na ten temat w necie. A reszta to modyfikacje mostka i kierownicy - jeśli oczywiście rozmiar i ogólna geometria jest ok.

Ramy Mosso są dobre, tylko nie mają dobrej prasy, są na przykład lepsze technologicznie niż ramy Marina czy polskiej znanej maki na U, wiem, bo znam. Ale jeśli składać na Mosso MTB - to na takiej, co kosztuje ponad 1600 - bo mają taperowane główki, sztywne osie, lepsze mocowania hamulców  i są lekkie.

Ale składanie to jest masakrycznie droga zabawa - wyjdzie Cię ok. 2 razy drożej niż gotowiec tej samej klasy. Ja sam składam, bo mam fanaberię mieć dokładnie taki rower, jaki sobie wymyśliłem i pod moją nietypową sylwetkę - lecz można przy tym zbankrutować i traci się mnóstwo czasu na zdobywanie wiedzy, części i robotę. Chyba, że ma się już pół piwnicy części, narzędzi itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet jeśli ma się pół piwnicy części - to ciągle dawać 1000 - czy już w ogóle, 1600 złotych kiedy mówimy o składaniu taniego roweru - to absurd. Poza tym nie sądzę żeby geometria Mosso była jakaś wyjątkowo przełomowa i odkrywcza - bardziej zaufałbym tutaj większym markom, pokroju Treka, która po latach stworzyła naprawdę niezłego crossa. 

Niestety, jeśli chodzi o samodzielne klejenie rowerów górskich, czy crossowych to gołych ram jest jak na lekarstwo. Jest wspomniane Mosso, tańsze ramy Kandsa, Accent - jeśli akurat jest dostępny (a który jak Kands, należy do niższej półki) i w sumie tyle. 

A jeśli chodzi o fanaberię dokładnie takiego roweru jaki się chce - nic nie stoi na przeszkodzi zmodyfikować rower kupiony w całości. A rama jest w nim, rozbierając go na czynniki pierwsze znacznie tańsza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Geometria Mosso w ogóle nie jest odkrywcza, jedynie z trudem akceptowalna w kontekście zerowego rynku dobrych ram rowerowych mtb/cross. Te ramy Mosso dostępne w Polsce są już archaiczne geometryczne i stare, oni zrobili kilka  lepszych ram w późniejszych latach - ale to prze Ali jedynie. To też nie są cuda, ale geo i rozwiązanie techniczne mają już zgodne z obecnymi standardami.

Co do rozbierania gotowego roweru, żeby pozyskać ramę - to tak właśnie zrobiłem, kupując Marina Kentfielda za 2 tys. z okładem. Wcale nie wyszło taniej, tylko chyba jeszcze drożej... Bo pozyskałem z niego tylko ramę, stalowy widelec, kierownicę, sztycę, zacisk sztycy, mostek, podkładki i dzwonek hehe. Na upartego akceptowalne było też siodełko.

Siodło, sztycę, mostek też wymieniłem z powodu dopasowania pozycji.

Cała reszta, razem ze sterami poszła do pudła, może ktoś kupi za 200-300 zł.

Więc rama (o archaicznych standardach, ale z pewnych powodów mi bardzo pasująca) wyszła znaaacznie ponad 1000 zł.

Bardzo droga zabawa. Chyba że modyfikujemy w ograniczonym, rozsądnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...