Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy/roweru] Bóle podczas jazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Dążyłem do wyprostowanej pozycji bo tak czułem się najlepiej na rowerze. Byłem pewny, że jestem za daleko od kierowcy i przez zadzieranie głowy powstają bóle. Nie jestem już tego taki pewien... Jest spory przeprost w mojej pozycji. Spróbuję w drugą stronę, ale nie wiem czy coś to da. Najwyżej będzie trzeba sprzedać.

Krótszy mostek sprawił, że zaczęły boleć nogi i generalnie dziwnie się jedzie, a cofać siodełko w tył to znów powrót do punktu wyjścia. Także w moim przypadku nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było jeszcze jedno lekarstwo na ból szyi omawiane na forum - mi pomogło - daszek w kasku - kaski z większym daszkiem wymuszają większe zadzieranie głowy. Typowo szosowe mają płaskie czoło i nie zasłaniają przy niskiej pozycji - nie trzeba się tak wyginać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambolbambol , tu masz odpowiedź od Marina.

Hello and thanks for the email and suport of Marin Bikes,

 Greetings from Northern California! As you are indeed right on the sizing border, and based on your data; I could recommend either size DSX 2 model:

If you have 'long' legs and/or arms I feel that our medium size could just be too cramped for your height.

The DSX models do feature a sloping top-tube, which further lowers the standover height and would make the larger size easier to straddle.

The larger size would also mellow-out the ride 'feel' over rough terrain and provide additional stability at speed.

Generalnie moje ramiona i nogi są raczej normalne, aniżeli specjalnie długie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żona jeździ DSX'em tym najniższym modelem ale geometria ta sama. Ma 183cm wzrostu ale długie nogi i ręce, L jest jakby na granicy i XL też by mogła jeździć. Wstawiliśmy mostek 100 i teraz jest już lepiej.  

Natomiast przy jeździe powyżej 1h bolały ją ramiona, obręcz barkowa i kark bo nie miała dobrze zrobionych mięśni trzymających tułów, przez co tułów trzymały ręce, barki i okolica. 

Dla mnie przy tym samym wzroście ale krótszych rękach z fabrycznym mostkiem było idealnie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ernorator, no ja jestem niższy od Ciebie i Twojej żony. Na samym początku tego rozmiaru. Nie wiem czy to 100% trafiona teza, ale większość wskazuje na to, że lepiej by mi było z mniejszym rozmiarem. Na kanale RoadRacing.pl jest jeden odcinek na temat jazdy z wyprostowanymi rękami. Bóle obręczy barkowej, nadgarstków i karku. Właśnie z tym się zmagam cały czas. Jak nie ustawie siodełka, czy kierownicy to moja pozycja jest mocno wyprostowana. Być może powinienem jeszcze raz dać szansę i założyć krótszy mostek, ale rewelacji nie było.

A co do mięśni tułowia to u mnie będzie to samo. Praca siedząca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chester_hemingway, tak miałem założony raz i nie było poprawy. Do tego moje podkładki do końca nie pasowały i delikatnie mi się ruszał widelec, czułem drgania przy hamowaniu przednim hamulcem. Ale sam mostek dużo nie zmienił. Zmieniłem z 70mm na 50mm. Być może powinienem wziąć jeszcze mniejszy, ale nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kierownicy powinno się sięgać tułowiem, a nie rękami. Pochylasz się tak, że ręce swobodnie sięgają do kierownicy. Prostowanie pozycji daje odwrotny efekt.

Znając życie, to dorzucasz jeszcze do tego garba i miednicę obróconą w tył. Efekt jest taki, że siedzisz sobie gdzieś z tyłu, a ręce mają kilometr do kierownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.07.2023 o 12:07, shimaserduszko napisał:

Jak nie ustawie siodełka, czy kierownicy to moja pozycja jest mocno wyprostowana. Być może powinienem jeszcze raz dać szansę i założyć krótszy mostek, ale rewelacji nie było.

Uno momento. Jeśli Twoja pozycja jest za bardzo wyprostowana, to co chciałeś osiągnąć zakładając krótszy mostek?

Pisząc, że masz pozycję wyprostowaną masz na myśli, że leżysz na płasko i masz daleko do kierownicy, czy że siedzisz prosto i wysoko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ChuChu ale jak tulowiem? w sensie siedze na siodelku i pochylam sie do przodu i mam dotknac czym?
Btw w moim przypadku 175 cm wzrostu, boreas 2 w rozmiarze M ( mam luz nad rama - tak mi poradzil sprzedajacy...) mam bole karku, ale tam jest tez mostek 100mm i mysle, czy nie zakupic uzywanej 80, pozniej 70 i sprawdzic czy to cos da, jak nie to chyba sprzedam rower (niestety z strata :() i kupie S ke?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chester_hemingway, lekko ponad 2500. Objawiło się to mocno w tym sezonie jak zrobiłem dłuższy wypad. Od tej pory nie ustępuje i zawsze bolą te same miejsca po 20-30km.

Aktualnie wystawiłem rower na sprzedaż.

@ChuChu, teraz ustawiłem siodełko nieco do tyłu bo liczyłem, że moja pozycja będzie bardziej "położona" dzięki temu. Całą drogę przesuwa/mnie i ściąga do przodu, że finalnie jadę na czubku nosa. Siodełka do przodu na maksa dać nie mogę bo to nie rozwiąże problemu, tylko dołoży nowe, chociażby bóle kolan.

@Maciorra, na początku wydawało mi się, że bóle te są spowodowane zbyt mocnym zadzieraniem głowy i że najlepiej mi się jedzie, gdy jestem mocniej wyprostowany. Próbowałem skrócić jakoś ten reach żeby móc siedzieć bardziej prosto, bardziej komfortowo. Poprosiłem żonę żeby zrobiła mi zdjęcia raz jeszcze i jak dla mnie to ręce w łokciach są proste, gdy kładę dłonie na rogi, plecy może nie mają garba albo wyglądają na mega napięte. Oczywiście lekarzem, ani bikefiterem nie jestem ale nie wygląda to dobrze i faktycznie może powodować ucisk w obrębie obręczy barkowej, karku i nadgarstków. Wszystko dzieje się z jednej strony, boli tylko po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry zaznaczam, że rower nie jest za mały, górna rura jest bardzo wysoko i praktycznie nie mam żadnego zapasu, gdy stanę nad rowerem. Chociaż producent twierdzi, że to specyfika tego modelu. Zdjęcie nieco przekłamuje, pytałem kilka osób na żywo nie stwierdzili aby rower był za mały. Druga kwestia, siodełko nie jest za nisko, mierzone popularnymi metodami i dostosowane do mnie, tak mi jest wygodnie. Zaś reszta rzeczy to sami oceńcie...

 

image.png.f5f4f46978322867ce203ade21195974.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chester_hemingway, powinny być lekko zgięte. Wydaje mi się, że ciężar powinien zostać naturalnie przejęty przez tułów/tyłek, a ręce powinny "leżeć" wygodnie na kierownicy.

Ja czuje coś takiego tylko przez pierwsze kilka kilometrów. Potem mam uczucie, że cały ciężar spoczywa na kierownicy i zaczynają się bóle.

No rower wygląda komicznie na zdjęciu, a naprawdę muszę wysoko nogę podnieść żeby na niego wejść... 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perspektywa sprawia, że rower wydaje się maleńki, gdyby żona kucnęła do zrobienia zdjęcia byłoby lepiej:)

W każdym razie - patrząc na tabelkę, na Twój wzrost i zdjęcie na rowerze zdecydowanie nie wygląda mi na to, że jest dla Ciebie za długi. MZ jeśli kupisz mniejszy rozmiar, to będziesz się na nim zwijał w precelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chester_hemingway@Maciorra, producent twierdzi, że taka jest charakterystyka tego roweru i że jeśli mam długie ręce to nie powinno być problemu. Moje ramiona są raczej normalnej długości, nogi też. Mam tylko 1cm zapasu w tym rozmiarze. Kupiłbym mniejszy rozmiar, ale inny rower i tym razem z kierowcą typu baranek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem na długość nie widzę tu żadnego ekstremum:) Jeśli czujesz, że za bardzo musisz zadzierać głowę i temu przypisujesz bóle (to oprócz ćwiczeń i przyzwyczajenia się do pozycji) możesz też spróbować włożyć kierownicę z większym wzniosem. Reach/ETT od tego Ci się nie skróci, a pozycja trochę się podniesie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...