Skocz do zawartości

[Rozmiar ramy/roweru] Bóle podczas jazdy


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jakiś czas temu dodawałem temat odnośnie bólu w odcinku szyjnym i w okolicach łopatki. Nie udało mi się jakoś znacznie tego wyeliminować. Zaczynam coraz bardziej myśleć nad rozmiarem ramy, czy aby na pewno był to dobry wybór. Mam 179cm wzrostu i sugerowałem się rozpiską jednego ze sklepów internetowych.

Rower to Marin DSX 2, jaki rozmiar wzięlibyście na moim miejscu? Poniżej zestawienie z którego korzystałem.

 

image.png.9e94f7ca63b057775465a417a0912b5a.png

Edytowane przez shimaserduszko
błąd w zdaniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambolbambol, no i właśnie ja kupiłem "L" i od początku mam uczucie przesuwania się, sciągania do przodu. Zaczarowałem nieco z siodełkiem coś tam pomogło, ale cały czas jest jakiś dyskomfort do tego doszły bóle karku i w okolicach łopatki. Wg tabeli jestem na początku rozmiaru "L", ale specyfika tego roweru jest dość szczególna, a ja wcześniej jeździłem tylko na rowerach MTB. Jesteś pewny, że powinna być "M-ka"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewien, że kupiłeś za duży rower.
Mniejszą ramę możesz dostosować do większego gościa poprzez dłuższy mostek, inne ustawienie siodełka. 
Niestety jak masz za wielką ramę, to już nic nie zrobisz. Ja też przez to przeszedłem kupując pierwszy rower z ramą 21cali (rura podsiodłowa=51cm). Męczyłem się półtora roku i radość z jechania wróciła po zmianie na 19 cali. Teraz kupując rower dla siebie celuje w ramy około 18 cali (46-48cm)
Możesz próbować korygować za długą ramę ultra krótkim mostkiem 35mm, ale nie warto.
Sprzedaj albo wymień ramę na mniejszą jak masz możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rambolbambol, już go mam na celowniku. Jak tylko wcześniej usłyszałem, że to może być wina rozmiaru ramy, to szukałem czegoś innego. Interesuje mnie szybki rower, który pojedzie nie tylko po asfalcie, a pewniej się czuję z prostą kierownicą. Dokładam sobie rogi po prostu. Ten DSX2 jest świetny, tylko nie idzie się cieszyć jazdą kiedy coś dokucza ciągle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki, nie mogłem znaleźć nigdzie konkretnej informacji na ten temat, ale jak mierzyłem ( i o ile dobrze to zrobiłem ), to wychodziło 70mm.

Nie wiem jak jest w przypadku tego typu rowerów, czy ta zasada również ma znaczenie, ale jak wezmę rower między nogi to praktycznie siedzę na górnej rurze.

Nie powinien być jakiś zapas dla przekroku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie tak, ale praktycznie to zależy gdzie się jeździ. Jeżeli to Ci przeszkadza to zdecydowanie sprzedawaj, a jeżeli nie to zmiana mostka na 50 mm powinna pomóc, bo wyrównasz długość, a kierownicę będziesz miał wyżej niż w M-ce. Takie moje zdanie, z którym większość pewnie się nie zgodzi 🙂. Masz głupi wzrost, jak ja i jesteśmy w zdecydowanej większości przypadków na granicy rozmiarów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudzinki, mówią że facet zaczyna się od 180cm. Zawsze  marzyłem o tym 1cm więcej. 🤣

Generalnie mógłbym spróbować z mostkiem, ale nie wiem czy nie będzie to strata pieniędzy... 

Robią działanie na podstawie przekroku to w teorii wychodzi mi coś pomiędzy 18-19 cali. Taki ten wzrost właśnie, który zahacza o wszystko i o nic. 

Jaki rozmiar Tobie najbardziej odpowiada jeśli mogę wiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daje porównanie jak wysoko jest poprowadzona górna rura. Ten DSX 2 wcale nie jest taki długi, ale ma bardzo długą podsiodłówkę w porównaniu do tych co podrzuciłem.

Rama Muirwoods M ma podobne rozmiary jak DSX 2 L tylko niżej poprowadzoną górną rurę. 

Niech mnie ktoś poprawi jeżeli się mylę 🤔.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Muirwoods grają ogromną rolę kąty widelca i rury podsiodłowej. Mimo, że rower jest geometrycznie długi, to kąt podsiodłówki jest stromy a widelca wypłaszczony. Jak usiądziesz na takim to siedzisz bardziej wyprostowany, niż na DSX2.
DSX2 to rower genetycznie szosowy, więc nie masz na nim siedzieć, tylko leżeć prawie aero i połykać kilometry. Tak czy inaczej w L-ce to raczej dla chłopa 185cm i to z długimi nogami, bo inaczej wór może się obijać o górną rurę podczas postoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbyś szukał fajnego gravela w super cenie to Kross zrobił turbo zniżkę na Esker 4.0 za 3450zł  (jedyny wart uwagi ,bo stalowy):

https://kross.eu/pl/rowery/gravel/esker-4-0-krx-zielony-czarny-polysk

Krótka górna rura w przeciwieństwie do DSX2 ... celowałbym w M-kę, ale mostek i tak dałbym wyższy w krótszy (35 stopni 60mm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...