Skocz do zawartości

[e-bike] Wybór roweru all-mountain dla emeryta


Rekomendowane odpowiedzi

A więc to już? Na to wygląda :D Emeryturka troszkę za szybko. 

Do rzecz - problemy z kolanami powodują że możliwości jazdy na rowerze są mocno ograniczone, a wszelkie przeciążanie im nie służy. Wszystko jest na etapie leczenia, ale z powodu różnych innych chorób tzw. współistniejących niestety muszę pogodzić się z narastającymi problemami ze stawami. 

Stąd, chyba podejmę trudną decyzję o konieczności zamiany jakiś rowerów na jeden elektryczny. Bo to świetne lekarstwo i metoda rehabilitacji. 

Ale - kompletnie nie znam rynku. 

Tak wygląda sprzęt który mam teraz:

image.thumb.png.490cc0d5369cc0ecc05cdd8fdd7bd780.png

140 skoku przód, 130 tył. Jeździ mi się na nim świetnie. 

Nie potrafię powiedzieć czy potrzebuję roweru FS czy hardtaila. Ma służyć do codziennej jazdy, żeby być w ruchu, ale przede wszystkim do turystyki górskiej, tak żeby z niej nie zrezygnować. I trudno mi wybrać - aktualnie fulla używam (a raczej używałem) praktycznie tylko na urlopowe wyjazdy na szlaki - czysta turystyka: Beskid Sądecki, Gorce, zero szaleństw. Z drugiej strony - chcę w terenie ulżyć kolanom jak najbardziej się da i trudno mi wyobrazić sobie amortyzowanie kolanami - więc chyba sam sobie odpowiedziałem. 

Styczności z elektrykami miałem niewiele, pamiętam jedynie że któraś generacja Bosch CX (jakieś 3-4 lata temu) mocno dawała odczuć brak wspomagania >25hm/h i rower dosłownie zwalniał. Ze Stepsem nie miałem tego problemu. 

Mój pierwszy pomysł to Superior eXF, innych póki co nie mam. Budżet - tyle ile trzeba, ale raczej celuję w przedział 15-20 tysięcy. 

Liczę na pomoc ;)

 

Edytowane przez MikeSkywalker
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz zamiar jeździć po wybojach to w elektryku tylni amor bardziej się przydaje niż w klasyku. Duży skok nie jest potrzebny, grunt żeby coś było, w przeciwnym wypadku trochę człowieka wytelepie ;)

Jako że opory toczenia zniweluje silnik to można na spokojnie dać szersze opony, np. 2.3" i korzystać z ich zalet.

Przydają się też funkcje smart, które pozwolą Ci dostosować poziom wspomagania dla każdego stopnia pod siebie. U siebie tryb ECO ustawiłem na 15% dzięki czemu mogę robić dystanse nawet na poziomie 200 km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz też wziąć pod uwagę e-bike'i typu "super light". Mają one mały, lekki silnik o mniejszej mocy (np. 35 Nm) i niewielką baterię (~300 Wh). Dzięki temu są niewiele cięższe od zwykłych rowerów i też niewiele różnią się wyglądem. Ich ideą jest jeżdżenie w głównej mierze na bardzo małym wspomaganiu lub bez wspomagania - jak zwykłym rowerem, natomiast silnik uaktywnia się dopiero na podjazdach, albo przy jeździe pod wiatr, albo jak się zmęczysz i już Ci się nie chce. Może to jednak nie być dobra opcja dla Ciebie jeśli okaże się, że potrzebujesz większego wspomagania na dłuższe dystanse. Moc silnika pewnie by i wystarczyła, ale bateria szybko się wyczerpie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bosch od 4 generacji zrezygnował z wewnętrznej przekładni, więc teraz da się jeździć bez wspomagania. Żeby regulować siłę wspomagania musi być Smart System, ale chyba na fulla z Smart System musisz podnieść budżet,u za dobrze wyposażonego trekking a z tym silnikiem daliśmy 20tyś. Z mojego doświadczenia polecam Yamahę - zrobiliśmy na dwóch egzemplarzach po 15 tyś bez problemów, po wyłączeniu nie stawia żadnych oporów, fabryczne wspomagania rozsądne - od 50% na E ( Bosch 65 ) do 300% ( Bosch do 350)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@marcinaz tego co widzę (i co też jest zgodne z rowerowym trendem lżej=drożej) to chyba nie mój budżet, ale dwukrotnie większy. Na taki wydatek nie ma szans. 

@PiotrWieczyli coś się poprawiło, dobrze wiedzieć. Jak będę miał trochę więcej czasu na urlopie będę szukał, oglądał, może być i Yamaha. Na pewno chciałbym też coś przetestować lub wypożyczyć - wiem że nawet sklepy takie opcje miały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, marcina napisał:

Jako że opory toczenia zniweluje silnik to można na spokojnie dać szersze opony, np. 2.3" i korzystać z ich zalet.

Takie to się daje w analogu. Czy jakiś producent montuje do "fullowego pstryczka" takie wąziutkie kapcie?

 

12 godzin temu, PiotrWie napisał:

ale chyba na fulla z Smart System musisz podnieść budżet

Dlaczego? https://www.canyon.com/pl-pl/electric-bikes/electric-mountain-bikes/neuron-on/al/neuron-on-6/3395.html?dwvar_3395_pv_rahmenfarbe=BU#productDetailModalTriggerGridContainer

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie słuszna uwaga @spidelli- dotychczas sobie wszystko sam robiłem, ale przy elektryku bliskość serwisu może być istotna. Wygląda na to że czeka mnie wycieczka po Rzeszowie :D 

A zachodnio-pomorskie chętnie, ale dwa dni urlopu kosztuje sama wycieczka w te i nazad!  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, MikeSkywalker napisał:

dotychczas sobie wszystko sam robiłem, ale przy elektryku bliskość serwisu może być istotna. Wygląda na to że czeka mnie wycieczka po Rzeszowie :D 

Po wycieczce zobacz różnicę w cenie, przekalkuluj, zastanów się co dodatkowo chcesz robić przy elektryku czego nie robiłeś do tej pory przy analogu i podejmij decyzję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MikeSkywalker

Zajrzałem z ciekawości na stronę Motor-landu za warunkami gwarancji, a okazuje się, że mają w ofercie konwersję rowerów 😉

A w sklepie- 3600 brutto za zestaw Bafanga ...

@chudzinki

Słusznie, nie wiadomo jak tam z aktualnością danych na stronie.

 

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...