Skocz do zawartości

[Napęd Shimano] wybór 10 vs 11 rzędów


yapabaka

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu moje rowery miały napęd singlespeed albo piastę wielobiegową. Tym razem składam Marina Muirwoods. Koncepcja zakłada napęd 1x10 lub 1x11 z zewnętrzną przerzutką i kasetą 11-42 lub 11-46. Mam już korby i koło (piasta ze standardowym bębenkiem shimano), potrzebuję reszty napędu: tylnej przerzutki, manetki, kasety i łańcucha. Przeglądając allegro skleciłem sobie takie 2 zestawy:

10 rzędów: przerzutka RD5130 GS, manetka SL-M640, kaseta CSM4100

11 rzędów: przerzutka RD8000 GS, manetka SL-M5100, kaseta CSM7000

Łączna cena pierwszego wariantu to około 500 zł, drugiego około 670 złotych.

I teraz moje pytania:

Czy tak skomponowane zestawy będą działać prawidłowo? Czy oprócz niższej ceny, zestaw 10s może mieć jakieś zalety w porównaniu do 11s (np. większa żywotność etc)? Czy w tym budżecie można wybrać lepiej - jeśli tak, to co konkretnie? Czy powinienem brać pod uwagę innych producentów? I wreszcie - jaki łańcuch? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze jak już tak chcesz napęd z 1 blatem to lepiej 1 x 11. Przerabiałem już ze znajomym co się zajmuje naprawami rowerów jesli chodzi o przeróbke na napęd 1 x 10 przy kasecie 11-42 takową posiadam u siebie. Dośc że dziury będą to jeszcze sam łańcuch będzie sie szybciej zużywał. Dlatego zostałem przy napędzie 2 x 10. Opcja 1 x 11 jak dla mnie będzie lepsza jeśli w cos takiego zainwestujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie jeździsz? Czy lubisz gęsto biegów, czy preferujesz mieć zakres? 11 rzędów daje Ci dostęp do zębatek 51+. Ograniczenie się do 11-42 daje jedno dodatkowe przełożenie w środku kasety w stosunku do 10 rzędów. Czy warto? Nie wiem, zależy od Ciebie. Oba zestawy będą działać prawidłowo. 10 i 11 to tak naprawdę jeden pies jeżeli chodzi o żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w centralnej Polsce, jeżdżę gównie po płaskim. W rowerze, którego używam najczęściej mam 8biegowy napęd Alfine z tarczą 36 z przodu i zębatką 16 z tyłu. W tej konfiguracji bardzo rzadko korzystam z najtwardszego przełożenia, najczęściej używam przełożeń 3 lub 4, czasem chciałbym mieć coś bardziej miękkiego niż obecne 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie przeskok 15z na 18z jest zupełnie bezproblemowy, za to w przypadku kasety dziesięciobiegowej11-46  nie kupiłbym Shimano z dziurą między ostatnimi dwiema zębatkami 37-46.

Tak jak już koledzy napisali, jeśli lubisz ciasno zestopniowane kasety to i 10 i 11 biegów z takim zakresem będą takie sobie.

Jeśli bardziej Ci zależy na zakresie, to oba napędy będą ok, natomiast ja wolałbym kupić lepszą manetkę niż przerzutkę - dla 11 biegów XTM8000, dla 10 biegów Saint.

Miałem napęd 11 biegowy z kasetą 11-46, obecnie mam 10 biegowy z 11-46 - obydwa dla mnie na pagórkach i w górach są świetne.

 

Edyta dodaje, że na jazdę po płaskim w centralnej Polsce  pewnie kupiłbym kasetę maks 11-36, po co wozić 42 czy 46 zębów których nie użyjesz?

Edytowane przez Maciorra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź się szarpnij i do tej przerzutki m8000 daj manetkę m8000. Manetka jest w XT moim zdaniem najważniejsza.

 

A to czy potrzebujesz 11-42 czy 11-46 to może warto kalkulatorem sprawdzić? Są specjalne strony do tego, choćby:

 

http://ritzelrechner.de/?GR=DERS&KB=34&RZ=11,13,15,17,19,21,24,28,32,37,42&UF=2194&TF=82&SL=2.6&UN=KMH&GR2=DERS&KB2=24,32,42&RZ2=11,13,15,17,19,21,24,28&UF2=2107

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, yapabaka napisał:

Mieszkam w centralnej Polsce, jeżdżę gównie po płaskim. W rowerze, którego używam najczęściej mam 8biegowy napęd Alfine z tarczą 36 z przodu i zębatką 16 z tyłu. W tej konfiguracji bardzo rzadko korzystam z najtwardszego przełożenia, najczęściej używam przełożeń 3 lub 4, czasem chciałbym mieć coś bardziej miękkiego niż obecne 1.

Alfine 8 ma zakres przełożeń 307%. Z zębatkami które tam masz jest to odpowiednik 8 rzędowej kasety 11-34 z napędową zębatką 40T. W skrócie - sztywno. Pod jaki teren to budujesz. Na stronce to taki miejski przecinak do wszystkiego.

Zakładając zębatkę ciut mniejszą - 38T, która chyba w rower wejdzie, i kasetę 11-42T najwyższe przełożenie będzie ciutek niższe, najniższe zaś będzie 30% niższe.

Ja bym szedł w 11sp, kaseta 11-42T, odpowiednie przerzutki oraz zębatka 38T

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Maciorra napisał:

Składałem napęd ponad rok temu i dostępność manetek 10sp XT z obejmą była zerowa, od czasu do czasu były do kupienia i-spec b, a Saint od ręki...

Na allegro i spec jest do kupienia od ręki za 100 zl nowa. Oczywiście pisze o prawej. Takowy komplet SL m780 kupiłem rok temu chyba za 170 zl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...