Skocz do zawartości

[PF92] Obawy, czy warto


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Układa mi się w głowie nowy projekt MTB od podstaw. Zastanawiam się nad suportem, bo jeśli rama ma być taka, jakiej dokładnie potrzebuję, to jest tam PressFit92. A ja sceptycznie podchodzę do misek wciskanych, wszystkie rowery mam BSA. Boję się trzasków, obrobień, praskę jakąś pewnie będę musiał sprokurować, bo to nie stery i metoda deseczka plus młotek raczej się nie sprawdzi. Kto z Was ma i użytkuje, proszę niech się wypowie. Bo jeśli PF92 działa dobrze i nie ma co go demonizować, to biorę tę ramę. Jeśli irytująco trzeszczy a serwisowanie jest uciążliwe i niewiele pomaga, to biorę inną, może nie do końca idealną,  ale dobrą i z BSA. Z góry dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowo wykonana rama z PF nie będzie trzeszczała ani strzelała. 

Powyższe niedogodności wynikają z kiepskiej jakości wylonania ramy. Miski się ruszają lub rama jest za ciasna.

A jaka będzie Twoja rama? No cóż, kto Ci tam wie. Ogólnie temat problemów z PF nieco przycichł, no ale jednocześnie producenci nawet w Topowych modelach się z tego wycofują.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Kiedy wybierałem parę lat temu rower, zależało mi na sztywnych osiach, taperze i BSA. I taki mam, tylko, że gotowy. Czyli do projektu będę szukał raczej z BSA. Bo co mi po idealnej ramie, skoro, kiedy kręcę, wydaje irytujące odgłosy nie do opanowania. Wtedy już idealna nie jest. Dzięki, inne wypowiedzi mile widziane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę wymianiał z nazwy, nie będę, ale topowe ramy marek premium z press fitem też potrafią trzeszczeć niemiłosiernie. Poza tym serwis wkręć/wykręć 'nieco' prostszy nieprawdaż? Nawet nie jak zaraz po montażu i czyszczeniu upierdliwe dźwięki się wydobywają to prędzej czy później tak się stanie. Zdecydowanie daj sobie spokój z tym poronionym pomysłem, tylko wkręcane miski, czy to BSA czy jakieś nowe patenty np. Treka. Ani PF klienci nie chcą i głosują portfelem, ani już producenci, bo rakiem się z tego patentu wycofują. 

Edytowane przez Mentos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Mihau_ napisał:

Jeżeli nie masz na myśli ramy jakiejś firmy krzak to nie ma się czego bać 

Czy krzakiem jest canyon,  trek czy specialized? 

Zdecydowanie tym firmom (dwie to liderzy rynku) pressfity nie wyszły. Obie przeszły na standardy gwintowane. Canyon nadal używa pf,  z różnym rezultatem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, KurczakNorris napisał:

Witajcie.

Układa mi się w głowie nowy projekt MTB od podstaw. Zastanawiam się nad suportem, bo jeśli rama ma być taka, jakiej dokładnie potrzebuję, to jest tam PressFit92. A ja sceptycznie podchodzę do misek wciskanych, wszystkie rowery mam BSA. Boję się trzasków, obrobień, praskę jakąś pewnie będę musiał sprokurować, bo to nie stery i metoda deseczka plus młotek raczej się nie sprawdzi. Kto z Was ma i użytkuje, proszę niech się wypowie. Bo jeśli PF92 działa dobrze i nie ma co go demonizować, to biorę tę ramę. Jeśli irytująco trzeszczy a serwisowanie jest uciążliwe i niewiele pomaga, to biorę inną, może nie do końca idealną,  ale dobrą i z BSA. Z góry dziękuję za porady.

Metoda ma niewielkie znaczenie.  W sensie jej zgodności ze sztuką.  :) Czyli czy użycie prasy jest uzasadnione i niezbędne. 

Uzasadnienie :

- przez 7 lat pracowałem w dużym sewisie. Serwis miał właściciela który wykazywał dziwne skłonności,  np brak motywacji do kupna pewnych narzędzi. Do takich należały np wybijaki i prasy do suportów. 

- oznaczało to że,  z powodu braku sprzętu musieliśmy używać narzędzi improwizujących. Wybijakiem był długi śrubokręt,  a "prasą" plastikowy młotek. Przez wspomniane 7 lat 3 ludzi wymieniło kilka tysięcy różnych odmian pressfitów. Wśród nich były "genialne" suporty bb90 treka. 

- zajmowałem  się reklamacjami/wymianami wadliwych produktów,  w tym ram z rozbitymi gniazdami. Było ich około setki. 

- procedurę reklamacyjną przeszły wszystkie. Dustrybutor ani razu nie zapytał o to w jaki sposób wykonywano demontaż i montaż. Gdyby zastosowanie metody dedykowanego narzędzia było kluczowe to pytanoby o to. 

- nawet mając prasę do suportu (od 3 lat takiej używam do pfów) niejednokrotnie zdarza się że przy wciskaniu suportu miska wchodzi skośnie. 

Tak to z mojej perspektywy.  

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w stanie zrozumieć producentów rowerów z karbonowymi ramami ponieważ dla nich PF był wybawieniem. Ale dlaczego na siłę wkładano je do ram aluminiowych gdzie proces produkcji i gwintownika suportu był opanowany do perfekcji tego już nie pojmuję. 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kettler napisał:

Jestem w stanie zrozumieć producentów rowerów z karbonowymi ramami ponieważ dla nich PF był wybawieniem. Ale dlaczego na siłę wkładano je do ram aluminiowych gdzie proces produkcji i gwintownika suportu był opanowany do perfekcji tego już nie pojmuję. 🤔

Bo prościej jest zapakować aluminiową rurę bez gwintu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
W dniu 8.06.2023 o 22:58, Kettler napisał:

Jestem w stanie zrozumieć producentów rowerów z karbonowymi ramami ponieważ dla nich PF był wybawieniem. Ale dlaczego na siłę wkładano je do ram aluminiowych gdzie proces produkcji i gwintownika suportu był opanowany do perfekcji tego już nie pojmuję. 🤔

Dlaczego PF jest wybawieniem dla ram karbonowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc presfit nie jest wybawieniem. Wybawieniem są rozwiązania które są prostsze od dotychczasowych i generują mniej lub rozwiązują problemy. Wybawieniem są mufy z klejonymi insertami z gwintem.  Nie dane mi było trafić na żadną sztukę ramy z tego typu rozwiązaniem która musiałaby być wymieniona z powodu wadliwego wykonania czy utraty właściwości ze względu na eksploatację czy korozję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, kregiel napisał:

A co byście polecili zrobić z nowym rowerem, gdzie mamy PF w ramie karbonowej? Spróbować przejść na BSA?

Jak chcesz to zrobić? Suport  z bsa jest pod mufę 68/73 a press sh*t to 86/89. 

Możesz próbować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jednej ramie mam nieszczęsnego PF30  i w niej  mufa  na etapie produkcji zostawiała bardzo dużo do życzenia pod względem staranności wykonania. Po początkowych problemach  i wymianie dwóch suportów  , kolejny trzeci  ( Ninja Tokena) wkleiłem na żywicy.  W innej ramie mam PF92  - wykonana mufa bezbłędnie . Od nowości suport typu "ninja" tylko innej firmy niż "T" i totalne zero problemów . Powiem ,że nawet lepiej się go serwisuje niż wkręcany BSA. Wymiana łożysk w miskach banalna . Reszty nie ruszam. PF w tej ramie jest wymuszony konstrukcją przejścia widełki /podsiodłówka /główna rura i priorytetem sztywności w tym węźle. Jest szeroko i masywnie.  Przy dzisiejszych coraz większych osiach w korbach  stary poczciwy wkręcany BSA też traci rację bytu (mikroskopijne łożyska).  Coraz bardziej rozpycha się  nowy standard - wkręcany T47.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...