Skocz do zawartości

[Hamulce V-brake] Kompatybilność hamulców v brake


DarioUsed

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć po zmontowaniu wielu rowerów znalazłem ciekawą zagwostkę w swoim starym rowerze. Mianowicie robiłem całkowitą kapitalkę 6 rowerów jednak napotkałem problem. Przy montowaniu hamulców shimano zauważyłem, że piwoty mają zbyt grubą fazkę w porównaniu do hamulców vbrake które mają krótką fazkę. Koniec końców bolec hamulca regulujący naciąg sprężyny ledwo co trzyma się w dziurce od regulacji. Jedyny rower mój na v-barkach resztę na tarczowe przerzuciłem. Natomiast tego się nie da przerzucić więc zamówiłem mu v-brake i tu mam problem powiedzcie mi jak to poprawić są jakieś adaptery czy to jakiś inny typ v-brake ? Nie mam pojęcia co z tym zrobić, a chcę go dokończyć składać. Piwotów wymienić nie mogę bo są zespawane z ramą. Apropo w reszcie rowerów są piwoty z krótką fazką i wszystko jest ok tylko w tym jakaś czarna magia. Dziękuję za wyjaśnienie tego zjawiska i zaproponowanie rozwiązania.

Dodam tylko, że niestety każdy piwot w tym rowerze jest taki sam. Rower jest pamiątką z komunii, ale jest dziwny przez te piwoty.

Fazka piwota  Szpara po założenia ramienia w wyniku zbyt grubej fazki hamulec nie wchodzi do końca.

 

Edytowane przez DarioUsed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwoty zespawane z ramą? Na pewno nie wkręcane? Ogólnie to ostał się jeden standard piwotów vbrejkowych 8x16mm (z różnymi gwintami do mocowania w ramie).
Dobra obejrzałem to sobie - na fotce - panie kochany, to zaspawane jest rdzą - psikaj vd i kręć. Nie ma sensu nawet zakładać na ten gruz hamulca - piwot ma się świecić i być gładki jak pupcia.

Edytowane przez RabbitHood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rower jest ocynkowany rdza jest wynikiem tego, że leżał ok 5 lat po prostu rdzy mogę się pozbyć łatwo wystarczy przetrzeć to i tyle. Bardziej zastanawia mnie kwestia co ja mam z tym zrobić. Pamiątka po komunii i nie mam serca go wywalić (rower ma ponad 15 lat a i tak wtedy chrzestny go kupił na przecenie wyprzedażowej za kilka tyś zł także sam rower ma więcej niż 15 lat). Wolę go odnowić i owszem jest brudny, bo dopiero dobrałem się do niego i sprawdzam czy części pasują. Zanim go faktycznie złoże to go wyczyszczę. A i tak piwoty są przyspawane do ramy. nie ma tam nigdzie gwintu bo już sprawdzałem od spodu widać prosto czysty spaw. Także może i dla Ciebie taki rower jest gruzem w obecnym stanie tak pamiętaj, ze jak coś zardzewieje to można to wypolerować i od nowa pomalować. Jest to jednak ważna dla mnie rzecz więc nie planuję go wyrzucać. Po 2, żeby zmienić piwoty musiałbym je wyciąć z ramy więc zastanawiam się czy tego nie spiłować, bo jak już napisałem wyżej są zaspawane na stałe, a specjalnie to porównywałem z innymi rowerami.

Edytowane przez DarioUsed
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, DarioUsed napisał:

Przy montowaniu hamulców shimano zauważyłem, że piwoty mają zbyt grubą fazkę w porównaniu do hamulców vbrake które mają krótką fazkę. Koniec końców bolec hamulca regulujący naciąg sprężyny ledwo co trzyma się w dziurce od regulacji.

Hamulce V-brake Shimano różnią się nieco od innych hamulców V. W Shimano ramię obraca się wokół własnej tulei, która jest przykręcona nieruchomo do piwotu, a nie wokół samego piwotu. Gdzieś spotkałem się już z komentarzem, że Shimano nieco płycej wchodzą na piwot, ale osobiście mam V-ki innych firm i nie sprawdzałem. 

Ta końcówka sprężyny to ile wchodzi w otworek? Możesz dać zdjęcie od tyłu?

Sama szczelina zdarza się nawet w innych hamulcach. Sprawdzałem u siebie (Tekrto, Promax, Alhonga) i czasem jej nie ma, a czasem niewielka występuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zrozumieliśmy się - rower możesz mieć OK - piwoty to gróz. Ja się będę upierał, że są wkręcana :P. Ale jak wolisz to najpierw oczyść je z tej rdzy a dopiero później tnij. I tak jak Marvelo pisze - szczelina się zdarza i o ile sprężyna regulująca napięcie szczęk "nie wyskakuje" to powinno być OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest opisany podobny problem:

brakes - Shimano BR-T4000 not compatible with frame pivot stud - Bicycles Stack Exchange

Stan piwotów nie ma dla tego hamulca znaczenia. Oczyścić z rdzy i tyle. A potem mocno dokręcić śrubę. Ta końcówka sprężyny w zasadzie może nawet nie siedzieć w otworze, a ramiona powinny odbijać, bo cała tuleja będzie trwale przykręcona do piwotu. 

Mam gdzieś hamulce canti (chyba Dia Compe), gdzie w ogóle nie ma tego "pypcia" i regulacja odbywa się poprzez przykręcenie tulei do piwotu w odpowiedniej pozycji, ustalając ją kluczem przed dokręceniem. 

 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, marvelo napisał:

Hamulce V-brake Shimano różnią się nieco od innych hamulców V. W Shimano ramię obraca się wokół własnej tulei, która jest przykręcona nieruchomo do piwotu, a nie wokół samego piwotu. Gdzieś spotkałem się już z komentarzem, że Shimano nieco płycej wchodzą na piwot, ale osobiście mam V-ki innych firm i nie sprawdzałem. 

Ta końcówka sprężyny to ile wchodzi w otworek? Możesz dać zdjęcie od tyłu?

Sama szczelina zdarza się nawet w innych hamulcach. Sprawdzałem u siebie (Tekrto, Promax, Alhonga) i czasem jej nie ma, a czasem niewielka występuje. 

Cały czubek na luzie jest nie wystaje co prawda, ale na luzie się trzyma.bo sprawdzałem. Myślałem nawet o dospawaniu podkładki z dziurą i gitara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, marvelo napisał:

Hamulce V-brake Shimano różnią się nieco od innych hamulców V. W Shimano ramię obraca się wokół własnej tulei, która jest przykręcona nieruchomo do piwotu, a nie wokół samego piwotu. Gdzieś spotkałem się już z komentarzem, że Shimano nieco płycej wchodzą na piwot, ale osobiście mam V-ki innych firm i nie sprawdzałem. 

Ta końcówka sprężyny to ile wchodzi w otworek? Możesz dać zdjęcie od tyłu?

Sama szczelina zdarza się nawet w innych hamulcach. Sprawdzałem u siebie (Tekrto, Promax, Alhonga) i czasem jej nie ma, a czasem niewielka występuje. 

Dziękuję za pomoc akurat czyściłem dzisiaj na poczekaniu więc jutro sprawdzę. A tak w sumie z czego poleciłbyś pancerze w sumie to z shimano pełno pozakładałem, brakło mi tylko na  ten rower pancerzy (mam około metra jeszcze, ale to za mało) i się zastanawiam czy znowu shimano brać czy może ten Saccon bodajże czytałem i znajomy mi gadał, ze bez sensu przepłacać na shimano.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...