Skocz do zawartości

[Siodełko] Pierwsze siodełko, pomoc przy wyborze


Fafor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Mam Kross Esker 6.0 z siodłem WTB VOLT SPORT. Miałem ogromne problemy z drętwieniem dłoni, które chyba już rozwiązałem zmieniając nachylenie siodełka. Mówię chyba bo dłuższych tras nie robiłem ale na krótszych widać już różnicę.

Problem jest taki, że odciążając ręce pojawiły się inne problemy. Wystarczy spojrzeć na kąt siodełka, jest ono dosyć mocno odchylone do tyłu,. Pisząc ten post dochodzę do wniosku, że warto będzie je bardziej wyrównać i przetestować. Może kąt nie musi być aż taki duży. Z Tak odchylonym siodłem pojawia się oczywisty problem, że nos wbija mi się wiadomo gdzie. Sama czynność pedałowania też wydaje się być dziwna. Siodełko jest na odpowiedniej wysokości według obliczeń przekroku, ale coś wydaje się być nie tak. Może jakbym był za wysoko? Po ostatnim 10km odcinku boli mnie kolano.

Do sedna. Zakładając, że lekko zmienię nachylenie to nadal powinienem mieć nos lekko do przodu i nadal będzie jakiś dyskomfort. Z tego co wyczytałem do jazdy gravelowej powinienem mieć siodło z tytanowymi(jeśli cena pozwoli) szynami do amortyzacji, z krótszym i grubszym nosem oraz z tunelem. Widziałem w temacie obok, że facet siadał na kartonie i w ten sposób mierzył odpowiednią szerokość. Pytanie jak dokładnie ten pomiar wykonać, jaką odległość zmierzyć i jak te dane zastosować przy wyborze siodełka. Istotna sprawa to też budżet. Myslę, że 400 zł to absolutny MAX ale chciałbym by siodło było jednak tańsze. Nie musi mieć jakiś super nowoczesnych technologii, głównie chodzi o tą geometrię i lekką amortyzację.

 

siodło.jpg

Edytowane przez Fafor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej idź na bikefit!

Zakładając, że jeździsz w spodniach z wkładką.

Rozstaw kości tyłka można zmierzyć +- bo same siodełka będą 135/145/150 i + (są oczywiście wariacje 138, 142 itp.). Jak wyjdzie jakieś 140 na kościach to siodełka prawdopodobnie 140-145 itd. (jeśli jesteś w zasięgu średniej 178-182 to najprawdopodobniej właśnie takie będzie pasować). Ja mam 142 rozstaw i siodełko 144 jest idealne, Selle San Marco Shortfit Supercomfort Dynamic.

Ogólnie ustawienie i bardziej samo siodełko

 

Kierownica powinna być pasować do rozstawu kości ramion, jak kierownica jest za szeroka to masz do niej dalej i bardziej prawdopodobne, że będziesz naciskał rękami na kierownicę. 

Ustawienie klamek, najlepiej gdy siedzisz na rowerze w prawidłowej pozycji to trzymasz klamkomanetki bez żadnej rotacji nadgarstków.  

Edytowane przez ernorator
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo zdecydowanie polecam Ci bikefitting. Sam tego raczej nie ogarniesz bo nie masz doświadczenia. A kupowanie siodełek w ciemno w nadziei że będzie pasować jest bardzo kosztowne.

Jeżeli jednak chcesz spróbować to przetestuj siodełko jak najbardziej płaskie - nie powinieneś się z niego zsuwać. Proponuję: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/części-rowerowe/komponenty-rowerowe/siodełka-rowerowe/siodełka-do-rowerów-fitness/siodełko-bontrager-sport/p/14011/ W Treku masz 30 dni na zwrot. Ustal tylko w sklepie czy oddadzą gotówkę czy dostaniesz kredyt kupiecki: https://www.trekbikes.com/pl/pl_PL/guarantee/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wydałem 4 razy więcej na rower niż zamierzałem. Jak mam iść na bike fitting za 700 ziko by mi doradzili siodełko za 2k i przy okazji wymianę wszystkich innych komponentów to nie wiem czy mi się chce. To siodełko dosyć podobne do tego co mam tylko  większy otwór. Kto wie może się nadać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie polecono romans z Bontragerem ze względu na 30 dni testów.

Poszedłem do sklepu, zmierzyliśmy rozstaw kości, wyszło 145/155.

Zacząłem od siodła 145. Różnica kolosalna wzgledem oryginalnego siodła. Nowe, mimo że twarde jak deska było dużo wygodniejsze bo po prostu lepiej podpierało - stare miało za długi nos względem patelni.

Ponieważ jestem na granicy rozmiarów to testowałem też 155 ale bylo mniej wygodne i drętwiały mi szybko ręce. Obstawiam, że uciekałem tyłkiem do przodu, bo było jednak za szeroko.

Ostatecznie wziąłem 145 i jestem zadowolony. Wydałem więcej niż zakładałem ale skoro lubię całodniowe włóczęgi, to czemu mam się męczyć bardziej niż powinienem?

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sklepie. Mają w ofercie Bontragera i zapewne do kompletu stołeczek do pomiaru.

Siodło mnie wyszlo jakieś 570 ale są tańsze modele. Z tym, że już nie chciałem kompromisów, bo chcę jeździć dlugie dystanse. Na tym siodełku spędziłem 14 godzin, w tym 100 km bez spodenek z wkładką, bo wieczorem zrobiło się zimno i zmieniłem je na długie spodnie, więc jakieś 5 godzin bez wkladki.

Znajdź sklep z Trekiem, Bontrager to ich marka i spytaj o pomiar. Ostatecznie zyskasz względnie poprawny wynik pomiaru.

Edytowane przez spidelli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...