Skocz do zawartości

[Tylne koło] Tolerancja centrowania


dongregorio

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Dokumosa napisał:

W MTB 1mm to dopuszczalna tolerancja.

Że, <wulg> co?

W moich kołach robię na 0.1mm i to metodami chałupniczymi. Teraz mam co prawda cięższego kalibru centrownicę, ale mimo wszystko...

2 godziny temu, dongregorio napisał:

Jak w temacie - zastanawiam się jaka jest toleracja centrowania kół, przy hamulcach szczękowych.
Dodatkowo zapytam - czy to normalne że rower na wieszaku przy zakręceniu kołem tył wibruje ?

Przyglądałem się obręczy no może z 1mm bocznego bicia mam w 1 punkcie

To koło maszynowo robione - tzn, "przyszło z rowerem" czy od jakiegoś kołodzeja? 1mm bicia na boki to sporo, ale w fabrycznych kołach się zdarza. Ale z warsztatu rowerowego 1mm to bym nie przyjął.

Koła najczęściej wibrują podczas kręcenia, bo środek masy bardzo rzadko jest w osi koła. Zwłaszcza w MTB, gdzie mamy ciężkie ( 800g+) opony. Niektórzy szosowcy nawet balansują koła za pomocą niewielkich odważników - na jutubach jest kilka tutoriali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, uzurpator napisał:

Że, <wulg> co?

W moich kołach robię na 0.1mm i to metodami chałupniczymi. Teraz mam co prawda cięższego kalibru centrownicę, ale mimo wszystko...

Można zrobić na żyletke ale nic w mtb z gumą 5cm to nie wniesie. Druga sprawa zależy jaką się założy tolerancję na naciąg. Jeśli chcesz zejść poniżej 5% to już kombinacje alpejskie żeby utrzymać ciasne tolerancje radialne i lateralne. Dla siebie, jak się ma nieograniczony czas można zrobić wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeoczyłem szosowość wątkowego roweru. Sosowi puryści wręcz koła wyważają ;)

Dla kół szosowych DT (czyli przyzwoite koła masowej produkcji) w nowych kołach podaje dopuszczalne +/- 0,25mm bicia osiowego i +/-0,5mm dla bocznego.

Edytowane przez Dokumosa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...