Skocz do zawartości

[2023] Nowy Canyon Neuron


KSikorski

Rekomendowane odpowiedzi

Canyon w końcu (!) zaktualizował Neurona. https://www.canyon.com/pl-pl/rowery-gorskie/trail-bikes/neuron/?gclid=CjwKCAjwq-WgBhBMEiwAzKSH6KPNfL3VqOkRSA1Fp-2NYolj4LRmtleOfR-ouY-iwR1y6r4JE6UOGhoCJs8QAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Dla mnie osobiście rower ostateczny na Trójmiasto, okazyjnie bikepark i ultra MTB pokroju Carpatii Divide i Czarnego Serca. Jeśli rozwalę Solia to z pewnością będzie wysoko na liście (zaraz obok Bird Aether 9) 😄

Edytowane przez KSikorski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi też się podoba w wersji aluminiowej, ładne kolory, całkiem dobra waga jeśli by wierzyć tej podanej na stronie. Najważniejsza zmiana moim zdaniem to skrócenie tej nieszczęsnej podsiodłówki w stosunku do poprzedniej wersji. Szkoda że Canyon nie daje dożywotniej gwarancji na ramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A jeśli chodzi o zmiany w stosunku do poprzedniego modelu? Jak ten rower wpasowuje się w ofertę canyona w odniesieniu do spectrala 29 i spectrala 125? Tak jak w innym poście, który niedawno opublikowalem bardzo intesnywnie szukam fula all-mountain:

i zastanawiam się, czy przy tej nowej geometrii ramy neuron al 7 moglby być alternatywny wyborem.

Uprzejma prośba o opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko to stwierdzić jednoznacznie, ale myślę że neuron jest zestrojony (geometria + parametry zawieszenia + tune dampera) 50/50 pedałowanie/zjazd, natomiast w Spectralach można strzelać w podział 30/70... a różnica między spectralem 125 i 160 to po prostu dostosowanie do wielkości kamieni występujących na szlaku i preferencji co do "skoczności" 🙂

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też to badam - wczoraj przyjechał nowy Spectral 29 dla córki - pojeździłem po garażu - na moje potrzeby za bardzo czołgowaty - choć o dziwo (a to jest AL) tylko jakieś 200g cięższy niż jej Giant Trance 29. Dziecko zachwycone, bo zakręcone na enduro.

 

 Ja się waham między karbonowym 125 a neuronem - ale ja mam już Gianta Trance 29 i chcę rower nie do lasu, ale na trudniejsze szlaki górskie - w moim przypadku nie jazdę na łeb na szyję po trasach, ale wolniej, choć często stromo i trudno. W tym wariancie 125 wygląda ciekawiej. Neuron  wydaje się zbyt podobny do Trance.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spectral 125 to takie nie bardzo enduro (skok 125/140 ale wytrzymałość i kąty jak enduro) - naczytałem się recenzji w różnych językach - niektóre mówią, że to dobre rozwiązanie na techniczne trasy, a "wolno" to określenie względne. Są też opinie, że to rower skoczny i zabawowy, ale wszyscy są zgodni - z szybkością jest gorzej niż na 29 - przez kamienie/korzenie pełny spectral pojedzie znacznie szybciej.

Ale do tematu - Neuron w porównaniu do Trance ma podobne kąty - jest tylko nieco dłuższy, ale mi fox 34 wydaje się wiotki i (w wersji Rythm) zapewniający słabe podparcie. Hamulce 180mm też się już przegrzewały. Neuron jest idealny dla mojej żony - lubi (i rower i ona) podjeżdżać i lubią długie wycieczki. Ale ze szczytu żona wybierze łatwiejszy szlak, ale ja z córką jakąś ścieżkę i stąd różnica w potrzebach. Realnie - na wycieczkę z żoną idealny byłby Neuron (a nawet dwa) a na wyjazd do bikeparku z córką - Spectral i to raczej ten duży. A tu trzeba wybrać. Trochę zazdroszczę koledze, który ma (bo ma na nie miejsce i środki) 5 rowerów - miejski, dirt, xc, trail i enduro. A ja muszę się zmieścić w miejskim i "górskim".

 

Edytowane przez Wojcio
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Wojcio napisał:

Ja też to badam - wczoraj przyjechał nowy Spectral 29 dla córki - pojeździłem po garażu - na moje potrzeby za bardzo czołgowaty - choć o dziwo (a to jest AL) tylko jakieś 200g cięższy niż jej Giant Trance 29. Dziecko zachwycone, bo zakręcone na enduro.

Offtop: W jakim rozmiarze ten Spectral i jaki model? Mój Trance w L waży ok. 14.5 z pedałami, a na stronie Canyona podają że Spectral to dużo wyższa waga.

Ciekawe co będzie ze Spectralem 125, bo oferują go już tylko w jednym modelu w wersji aluminiowej na ten moment. Trochę Neuronem pozbawili, moim zdaniem, ten model sensu.

  • +1 pomógł 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, NerfMe napisał:

Offtop: W jakim rozmiarze ten Spectral i jaki model? Mój Trance w L waży ok. 14.5 z pedałami, a na stronie Canyona podają że Spectral to dużo wyższa waga.

Ciekawe co będzie ze Spectralem 125, bo oferują go już tylko w jednym modelu w wersji aluminiowej na ten moment. Trochę Neuronem pozbawili, moim zdaniem, ten model sensu.

Spectral AL6 M. Ważyłem z plastikowymi platformami Crank Brothers, natomiast Trance 29 2 M rzeczywiście kiedyś ważył 14,5 ale ważony był wczoraj z pedałami SPD z platformą, osłoną dołu ramy ze starej opony, cięższą oponą, koszykiem - czyli nie waga sklepowa ale realna dla nas. Spectral też utyje bo już Assagai na przód przyjechała. W porównywalnej konfiguracji to może być i ponad 1Kg różnicy a nie 200g. No i jeszcze waga - chińska, elektroniczna waga do bagażu.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojcio, dzięki za wpis pod [Canyon Spectral 29 vs 125]

Nie mogę się zdecydować... nie pomogliście ;), może zacznę inaczej...
od połowy kwietnia do późnej jesieni w związku z obowiązkami zawodowymi PN-PT przenoszę się w okolice Nowej Rudy. Srebrna Góra, Bardo, Góry Sowie... mam nadzieję, że będzie czas popołudniami na rower. Dodatkowo, w ubiegłym roku ze starym hard tailem spędziłem 10 dni w Alpach. Dla mnie to też ogromna satysfakcja żeby się przed zjadem na 1800m samodzielnie wdrapać. Decyzja już zapadła, transalp to tylko kwestia czasu. Tak jak pisałem wcześniej 184 wzrost 84 waga... powiedzmy że to taki prezent na 40 urodziny. Celuję w "L".

Bez względu na model będzie AL...

NEURON, SPECTRAL 29 czy SPECTRAL 125

???

 

Edytowane przez HighLight
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też będę latem 3 tygodnie w Kotlinie Kłodzkiej - jeździłem tam przez ostatnie kilka lat, oraz wybieram się w Alpy (jak rok i dwa lata temu).  Mam Giant trance - to najbliżej Neurona. I choć marzy mi się Spectral 125 z jednego powodu zarekonenduję Neurona. W Alu różnica masy jest znacząca a w tej samej cenie Neuron al 7 deklasuje osprzętem Spectrala 125 al 6. Mi Giant Trance właściwie starcza, a pomysły na enduro to kryzys wieku średniego (50+) i żałosne próby utrzymania się na szlaku za dzieckiem. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron i Trance to to samo w zasadzie (teraz mam obydwa, jeden żony drugi mój) - to co jest fajne w Neuronie to to, że nic tam nie ma do zmiany na dzień dobry, nawet manetkę mykmyka dali porządną od Shimano. Trance ma masakrycznie ciężkie koła, łańcuch, manetkę i gripy od razu do zmiany + słabe tarcze - ale można go wyłapać trochę taniej :D. Mój aluminiowy Trance 1 po zmianie kół na DT Swissy od Daveo waży 13.4 w porównaniu do karbonowego Neurona który waży 13.1 - nieduża różnica (też ważone wagą bagażową).

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neuron dopiero co przyszedł, poza tym nie ja na nim jeżdżę - tyle co przy regulacji, pod krawężnik na osiedlu obydwa podjeżdżają tak samo :D. A zmiana kół w Trance - razem z lżejszymi oponami mam 1.2 kg uzysku na wadze, no jest różnica jak to jeździ. Trochę mnie dziwi że dają te same koła i opony do Trance'a, Trance'a X i Reigna bo to jednak trochę inne zastosowanie.

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyszedł Spectral 125 L dla mnie (187cm) i jest super. Dla córki (179) za duży, ona ma Spectrala M.  Neuron ma reach 2mm krótszy od Spectrala, a z uwagi na wysoki stacji, to RAD ma większy.  Dla mnie ten M nie jest grubo za mały. Masz długie nogi. Sugeruję delikatnie M. Dobrze jednak, że można zwrócić. Ja się cieszę, bo w Giancie byłem na granicy rozmiarów i tamta L była jednak krótkawa. 

  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...