Skocz do zawartości

[napęd 1x7 w starym rowerze] podmiana korby 3x na pojedyńczą - czy będzie spadać łańcuch?


girek

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi o stary rower, który ma służyć głównie do jeżdżenia do sklepu i jako rezerwa na wszelki wypadek. Oryginalnie korba 3x na kwadracie, zajechana i jakaś no name. Próbowałem przerzucić mniej zajechaną korbę 3x z innego roweru ale nie jestem w stanie wyregulować przedniej przerzutki, zawsze coś jest nie halo. Alternatywa to albo kupić nową przednią przerzutkę + linka która dogorywa + kombinować czy będzie pasowała do starej klamkomanetki albo po prostu włożyć jakąś zwykłą korbę np. coś takiego https://allegro.pl/oferta/mechanizm-korbowy-na-kwadrat-44z-170mm-x-line-pro-12160175311

Wyczytałem różne opinie, może ktoś kto próbował podpowie czy jest szansa na współpracę z 7 przerzutkami z tyłu czy też będzie spadać łańcuch. Nie chciałbym inwestować w jakieś napinacze, mogę ewentualnie spróbować wykorzystać tą przednią przerzutkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to jeszcze była zębatka NW to by się trzymało. To korba typowo pod 1rzędowe napędy gdzie napinasz łańcuch położeniem koła na tylnym widelcu. Stawiam orzechy, że będzie spadać. Jak zostawisz przednią przerzutkę i ustawisz ją by "blokowała" łańcuch od wewnątrz to jest jakaś szansa, że będzie trzymało.

Edytowane przez RabbitHood
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Gdyby to jeszcze była zębatka NW to by się trzymało.

Niestety nie potrafię rozkręcić tej korby na podmianę żeby wsadzić taką zębatkę NW. Normalnie zostawiłbym po prostu tą korbę i używał tylko środkowego blatu ale on jest akurat najbardziej zajechany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każda korba jest rozbieralna, zwykle tanie są nitowane.

26 minut temu, girek napisał:

Próbowałem przerzucić mniej zajechaną korbę 3x z innego roweru ale nie jestem w stanie wyregulować przedniej przerzutki, zawsze coś jest nie halo. Alternatywa

Do każdego modelu korby jest dedykowana długość osi suportu, znajdziesz ją w instrukcji do korby. Jeśli zakładasz korbę np. na za długi suport to normalne, że przerzutka nie działa jak powinna, jej wymiana nic nie da, do wymiany jest suport

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://bike.shimano.com/pl-PL/product/component/tourney/FC-TY301.html kosztuje niewiele więcej, nowa, trzyrzędowa. Nie jest to górna półka ale na pewno lepsza niż jakiś "no name" z ceną zawyżoną żeby się w smarta łapało. Przerzutkę ustawisz na środkowym blacie i spokój. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim musisz dobrać przerzutkę przednią do manetki i do rozmiaru zębatek na korbie. Jak pójdziesz w 1x7 to ustawisz linie łańcucha dobierając odpowiednią długość suportu. Tu akurat masz pole manewru bo na ht już tak łatwo nie jest jak na kwadracie. U mojego syna siedzi stara korba deore lx 3 rzędowa na której pośrodku posadziłem zębatkę 38 stronglight, a skrajne wyrzuciłem . Z tyłu ma wolnobieg 7rz 11-34. Pierwszym suportem machnąłem się w obliczeniu i linia łańcucha była do bani. Ale przekalkulowałem i już kolejny o innej długości który kupiłem, pasował idealnie. Łańcuch jest 8 lub 9 rzędowy, nie pamiętam. Taki łańcuch będzie ciszej chodził. Wolnobieg obsługuje 9rz przerzutka sora sterowana przez klamkomanetke 7 rzędowa chyba acery czy alivio. Dla 10 latka taki układ działa prosto i bezawaryjnie. Sam długo jeździłem na 1x9. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, RabbitHood napisał:

Gdyby to jeszcze była zębatka NW to by się trzymało. To korba typowo pod 1rzędowe napędy gdzie napinasz łańcuch położeniem koła na tylnym widelcu. Stawiam orzechy, że będzie spadać. Jak zostawisz przednią przerzutkę i ustawisz ją by "blokowała" łańcuch od wewnątrz to jest jakaś szansa, że będzie trzymało.

U mojego syna w 1x7 i dawniej w moim 1x9 nic nie spadało na zwykłej zębatce z przodu. Jeśli nie targasz roweru bo wertepach a jeździsz po asfalcie, szutrach i leśnych ścieżkach, nic nie spadnie przy dobrej linii łańcucha i dobrze dobranej jego długości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Problem spadającego łańcucha pojawił się gdy wprowadzono 1 zębatkę z przodu i duży zakres kasety z tylu co powodowało, że przerzutka nie za bardzo radziła sobie z odpowiednim napięciem łańcucha. Zwłaszcza przy dyscyplinach grawitacyjnych dlatego dodano napinacz łańcucha.
Aczkolwiek w tym temacie zgadzam się z @MikeSkywalker po co wyważać otwarte drzwi skoro jest sprawdzone rozwiązanie za pare groszy więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie ta korba tourney ok ale za 70-80 zł można kupić na allegro korbę 1rz suntour lub prowheel . Estetycznie było by to na plus. Po co wozić korbę 3x i używać tylko jednej zębatki. 

https://allegro.pl/oferta/korba-sr-suntour-scx-170mm-1-rzedowa-38t-c-kor01-12798467024

https://allegro.pl/oferta/korba-jednorzedowa-do-roweru-city-32-z-170-mm-12892879476

No ale ta 3 biegowa korba może działać jako całość i to jej plus. 

Jeśli komuś zależy bardziej na typowym napędzie 1x to kupił bym właśnie taką korbę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ten spadający łańcuch w strupieszczałym starym rowerze to nie jest SF,  i razem z taką korbą trzeba kupować przerzutkę z mocną sprężyną, kaseta też jest do zmiany i łańcuch a i tak ryzyko spadania przy krawężnikach pozostanie…. Autor pytania musi na kartce sobie policzyć ceny i zyski oraz plusy i minusy…może ma dobry suport i chce  go wykorzystać , każdemu wg potrzeb.….   Łańcuch spada i od góry i od dołu i sama ramka przerzutki nie zawsze wystarcza, najlepsze są dwa rok ringi najczęściej stosowane w Tandemach po obie stronach… zęby NW też coś dają ale gwarancji  nie ma gdy przerzutka ma słabą pojemność lub sprężynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie sugestie.

@MikeSkywalker rozważałem zakup tej korby Tourneya ale doszedłem do wniosku, że za 60 zeta to będzie taki sam badziew jak jednorzędowe korby z allegro.

@Adam55skoro u Ciebie to działało to u mnie też ma szansę a ta korba z Prowheela naprawdę fajnie wygląda i chyba zaryzykuję te kilkadziesiąt zeta :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, itr napisał:

Tylko ten spadający łańcuch w strupieszczałym starym rowerze to nie jest SF,  i razem z taką korbą trzeba kupować przerzutkę z mocną sprężyną, kaseta też jest do zmiany i łańcuch a i tak ryzyko spadania przy krawężnikach pozostanie…. Autor pytania musi na kartce sobie policzyć ceny i zyski oraz plusy i minusy…może ma dobry suport i chce  go wykorzystać , każdemu wg potrzeb.….   Łańcuch spada i od góry i od dołu i sama ramka przerzutki nie zawsze wystarcza, najlepsze są dwa rok ringi najczęściej stosowane w Tandemach po obie stronach… zęby NW też coś dają ale gwarancji  nie ma gdy przerzutka ma słabą pojemność lub sprężynę.

Sama prawda. Trzeba to skalkulować. Ja ze swej strony i przerobieniu tematu 1x7 i 1x9 zapewniam że w obu tych napędach ani raz łańcuch nie spadł. Z tym ze w 1x7 była zmieniarka tył sora a w 1x9 Rd m591 deore. W napędzie 1x7 łańcuch jak już pisałem 8 czy 9rz co też ułatwia układanie się na przekosach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łańcuch spada na dziurach, w spokojnej cywilnej jeździe bardzo rzadko, ale np na przejedzie kolejowym z siatami na kierownicy itp… w lesie po korzeniach może co minutę …

i zależy jak już ktoś napisał od rozpiętości kasety dobranego łańcucha i przerzutki. Tego zdalnie nie ogarniesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napęd 1x9 był w rowerze ze sztywnym widelcem na kołach 28 i oponą semislick cx comp 700x35. Zero amortyzacji. Nie raz przetargalem go po leśnej drodze wysypanej tłuczniem i zdawało się ze Koła się połamią 😁. Łańcuch nie spadł ani raz. Być może robotę robiła przerzutka tylna deore i dobrze napinała łańcuch. Tutaj kolega pisze o jeździe po mieście. Ale gdyby co to zawsze można zamontować prowadnice łańcucha. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że Tobie nie spadł nie znaczy że problem nie występuje, nie ma wzmianki co to za rower,  co jest z tyłu… dla mnie brudne palce i łańcuch na miejscu to mały problem, ale w rowerze do darcia po mieście zawsze chcę doradzić dobrze… wystarczy zjechać z krawężnika i czarne palce w dniu kiedy śpieszysz się do pracy.  Łańcuch spada gdy lekko wytrzymasz obrót , na szutrówce raczej ciągle ciśniesz i napięcie zabezpiecza przed pofalowaniem, dlatego właśnie na torowisku, krawężnikach czy przy przeszkodach nagle  gubimy łańcuch… bo nogi przyjmują impet i spowalniają obrót korbą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mihau_ napisał:

Nie każda korba jest rozbieralna, zwykle tanie są nitowane.

Do każdego modelu korby jest dedykowana długość osi suportu, znajdziesz ją w instrukcji do korby. Jeśli zakładasz korbę np. na za długi suport to normalne, że przerzutka nie działa jak powinna, jej wymiana nic nie da, do wymiany jest suport

No właśnie zrobiłem odwrotnie tzn. oryginalnie był suport 127 mm i dosyć mocne przekoszenia łańcucha, zębatki były wysunięte mocno na zewnątrz. Myślę, że powodem mogła być obawa o możliwość zahaczania łańcucha o stopkę montowaną w osi roweru z dżinksem wystającym w kierunku łańcucha. Ponieważ suport oddał ducha a miałem nowy 110 mm to taki zamontowałem i teraz jest linia łańcucha jakieś 47 a położenie względem wolnobiegu wydaje się dużo lepsze. Nie wydaje mi się, żeby akurat to był powód złego działania przerzutki. W samej przerzutce obrobiła się śruba mocująca linkę i sama linka też jest do wyrzucenia więc jak coś to wolałbym tą przerzutkę niewiadomego pochodzenia zamienić na nową. Ale jak zamontuję np. przerzutkę z grupy Tourney to pytanie czy będzie dobrze pracować z obecną klamkomanetką, której modelu nie znam (jakieś Shimano, rower ma 19 lat). Chciałbym uniknąć sytuacji, że zacznę wymieniać wszystko po kolei i dojdę do budżetu gdzie można kupić najtańszy rower crossowy :)

2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz, ale ta  teraz włożona korba to (słabo widać ) chyba ma zęby nie całkiem do śmietnika… jest zagięta? Krzywa? Chodzi na  rozbitym kwadracie?   Może lepiej kupić porządne przerzutki na początek…  😀 przednią już linkowałem, a tył wszystko z indeksem shimano od 7d 9s powinnno działać, Adam rekomenduje  deore 591 - może warto spróbować?  A potem ewentualnie korba aut.

Jedną z tylnych przerzutek Sora też mogę polecić ale używałem tylko do 32 zębów z tyłu , mogę sprawdzić kod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@itr na zdjęciu wygląda lepiej niż w realu, kilka zębów istnieje tylko w połowie, te najlepsze akurat są na focie. A sama korba ciężka jak jasny gwint. Oglądałem zalinkowaną przerzutkę ale czy ona będzie pracowała z obecną klamkomanetką? Nie mam pojęcia co to za model manetki więc nie zapodam nazwy. Na pewno Shimano.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To korba  NW z linku Sobka , przerzutka deore od Adama,  nowy łańcuch linka pancerze shimano albo Jagwire Lex sl i być może kaseta/ wolnobieg…  

jeśli masz odwagę to jest jeszcze opcja z korbą Shimano z  Decathlon - zobacz w sieci, nierozbieralna na Ht 2x . Razem z miskami.   cena dobra. Warunek - nowa przerzutka przednia. Do 2x . Taka mniejsza .   Na starej manetce używa się po prostu  pozycje 1,2 a o 3 zapominasz.

Acha klamkomanetka shimano 3 biegowa działa ze starym XT z mojego linku , używałem tańsze i droższe manetki i nawet sramy ( ale z serii kompatybilnych z Shimano np Centera czy Attack…)  

…jeśli chcesz mieć korbę 3x to polecam dokładnie takie XT jak z linku, nieco starsze o innej budowie gorzej działały w błocie czy pod obciążeniem.  Generalnie w korbie 3x przerzutka musi być super.  

Natomiast prserzutki  3x nie działają z korbami mtb  2x bo trzeba je obniżać tak że koniec koszyka na łańcuch wbija się w rurkę ramy,   Dlatego jeśli 2x  z korbą np 36/24 to musi być współczesna przerzutka 2x 

Edytowane przez itr
  • +1 pomógł 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...