Skocz do zawartości

[trening] Brak pomysłu, interwały czy robić co robię?


Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko. 

Od nowego roku wsiadłem na rowerek eliptyczny leżący który był mi kupiony po wypadku abym dochodził do siebie. 

No i generalnie doszedłem, ale stwierdziłem że czas zacząć robić kondycję na lato, no i generalnie nie wiem co mam dalej robić, aktualnie te ostatnie treningi jadę na Max obciążeniu czyli poziom 8 (12kg) pedałując ok 25km/h, aktualnie kupiłem karnet na siłownię i treningi weekendowe w domu zamieniam na zagraniczne w tygodniu, niestety nie wiem jak trenować, czy powinienem robić jakieś interwały czy dalej trenować jak trenuje, celem jest kondycja i dłuższe trasy ok 100km. 

Nie wiem też czy nie za mocno forsuje, czy nie lepszym rozwiązaniem była by ta strefa tlenowa, ale jak słucham muzyki to nogi same niosą... 

Wiek 31lat, waga 85kg, wzrost 186cm 

A wygląda to tak:

 

share_1675159933091.jpg

share_1675159949132.jpg

share_1675159971145.jpg

share_1675159960489.jpg

share_1675159981407.jpg

share_1675159990296.jpg

Edytowane przez MaciakPlock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Patrząc na te wykresy i na to co piszesz mam wrażenie, że masz nieprawidłowo określone tętno max. co wpływa na określenie VOmax i stref tętna.

Pytanie jak je wyliczyłeś czy też aplikacja sama je określa ?

2. Ostatnio najbardziej popularne modele treningów sugerują przeplatanie długich treningów w strefie tlenowej np. 4 razy w tygodniu oraz krótsze bardzo intensywne sesje interwałowe 2-3 razy w tygodniu. Ogólnie przyjęto, że zbyt długie treningi w strefie anaerobowej nie przynoszą większych korzyści a wręcz mogą przyczynić się do spadku formy generując nadmierny stres dla organizmu.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No na "kondycje" - czyli wytrzymałość oddechowo-sercową niestety jest tylko jedna rada - długie i częste treningi. Dzisiaj znowu modne się stało jeżdżenie w tlenie (osobiście nie jestem przekonany - ale ok) więc na spokojnie kręć.
Dla mnie największą przeszkodą by było godzinami jeździć na "stołku" w domu - na samą myśl zacząłem ziewać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Kettler napisał:

 

Pytanie jak je wyliczyłeś czy też aplikacja sama je określa ?

 

 

Wychodzi na to że aplikacja sama je wyliczyła, skłamał bym gdybym powiedział że się nie mecze w tej strefie aerobowej, ciężko oddycham, o spokojnej rozmowie nie ma opcji, raczej ciężkie skupienie i pilnowanie obrotów... 

Kobita wpada mi do pokoju żebym tak nie forsował bo mi serce wysiądzie :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MaciakPlock kwestia treningów to temat rzeka..🙂

Żony należy się słuchać 😂 ma sporo racji. 👍

Jeżeli chcesz "tylko" zbudować formę do dłuższych wypadów w sezonie i nie planujesz jakiś wyzwań sportowych  to jak napisał @RabbitHood potrzeba długich spokojnych sesji w tlenie aby budować wytrzymałość, przyzwyczajać ciało do pozycji na rowerze itd.

Interwały służą do zwiększania mocy, są też dobrym sposobem na szybką poprawę kondycji jak ktoś już ma zbudowaną bazę, nie ma za dużo czasu no i jest młody i w miarę sprawny ale należy uważać bo bardzo obciążają organizm.

Nie twierdzę że masz trenować na rowerze 7 dni w tygodniu, można np. zrobić 3 dni na rowerze a w pozostałe:spróbować marszobiegi, pójść na basen, polecam narty biegowe i generalnie łażenie po górach jest to świetny trening tlenowy i nie tak nudny jak rower stacjonarny.

No i podstawa formę nie buduje w momencie gdy  trenujesz   tylko gdy odpoczywasz po nim organizm musi mieć czas na regeneracje.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@MaciakPlock Treningi wyglądają jak standardowe tempówki - za mocno na tlen i za lekko na próg, czyli takie niewiadomo co. Pozwoli Ci to utrzymać formę przez zimę, a jak jesteś roztrenowany to nawet zwiększysz moc, ale można to zrobić lepiej.

To kwestia preferencji, ale generalnie robienie wielogodzinnych treningów tlenowych na trenażerze jest trudne psychicznie. Częstsze i krótsze treningi są dużo bardziej znośnie i to powinien być Twój cel. Dorzuć 1 lub 2 treningi interwałowe, 2 dni odpoczynku w tygodniu i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Unfortunately, your content contains terms that we do not allow. Please edit your content to remove the highlighted words below.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...